V zagrebški polikliniki Dr. Gikić že več kot 40 let rešujejo najtežje zaplete in težave povezane z nadomestitvijo zob s pomočjo implantatov. Pacientom, ki so pogosto izgubili vsako upanje in so bili na tem, da se bodo morali sprijazniti z manjkajočimi zobmi, pomagajo do sanjskega nasmeha. Tudi takrat, ko so le-ti neuspešno poskusili z različnimi metodami zdravljenja in nadomeščanja svojih zob. S konceptom Zygoma lahko hitro in učinkovito rešujejo tudi izgube zob v zgornji čeljusti po tem, ko je bolnik ostal brez kosti. Tako za mnoge ostajajo zadnje upanje, da se bodo lahko še kdaj sproščeno nasmehnili.
Kdaj je mogoče nadomestiti izgubljeni zob z implantatom?
»Že nekaj let razmišljam o implantatu, ker sem od mladih let zaradi poškodbe pir športu ostal brez zoba. Je mogoče opraviti poseg in koliko stane?«,
zanima anonimnega uporabnika z vzdevkom sloveskijoza.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Vsak pacient ima drugačno zobno sliko. Pri izdelavi implantata je pomemben volumen kosti. Če vam manjka zob, potem je po vsej verjetnosti treba nadomestiti tudi kost. Tako bo implantat lahko dolgoročno stabilen. Cene se razlikujejo glede na vrsto vsadkov. Implantat je lahko izdelan iz standardnega titanija, titanija z aktivno površino, ki pospešuje celjenje in lahko je iz cirkona. Krona je lahko kovinska s keramiko (kovina) ali brez kovine = cirkon. Cena implantata je cca 780€, cena keramične obloge pa je cca 290€.«
»Nosečnost druge hčerke se mi je poznala na zdravju zob. Izpadla mi je petica, kar me še danes moti. Prihodnje leto pričakujem fantka. Kdaj je smiselno, da se oglasim pri vas?«
zanima uporabnico mamajana.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Med nosečnostjo se v telesu mame dogajajo velike spremembe. Velikokrat pride do neravnovesja hormonov, ki vplivajo na parodont (podporni aparat) zob, zobje pa se zaradi tega lahko odmikajo/primikajo. Zato v tem obdobju tudi ne priporočamo uporabe zobnih aparatov. Po porodu bi bilo dobro narediti rentgensko diagnostiko, ortopan, na podlagi katerega se vidi trenutno stanje zob. Lahko nas kontaktirate za brezplačen pregled in svetovanje.«
Zapleti, ki se zgodijo pri zobnih vsadkih in kako jih reševati?
»Moja izkušnja z implantati je zelo slaba. Osem mesecev po vstavitvi (trojka zgoraj) se je pojavil mukozitis, nato pa še perimpantitis, ki so ga sprva zdravili, a ker ni bilo uspešno, so mi implantat odstranili. Baje vnetje ni tako redko. Je kakšna možnost, da poskusim pri vas ali lahko kar obupam in razmišljam o drugi opciji? Ali poleg implantatov ponujate še kakšno rešitev?«,
nam je svoje izkušnje zaupal SandiV.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Žal nam je za vašo slabo izkušnjo. Pred kakšnimi dvajsetimi leti so implantate lahko in smeli vgrajevati samo specialisti oralne kirurgije, danes pa ni nobenih pravil in sankcij za neuspešne posege. Moj nasvet je, da poiščete specialista, ki mu lahko zaupate, ki ima izkušnje in dela s kakovostnimi vsadki priznane blagovne znamke. Za vašo situacijo je prvi korak diagnoza. Ko vidimo trenutno stanje lahko nato naredimo kakovosten in optimalen načrt terapije, bodisi z vsadki ali brez.«
»Kakšni so lahko zapleti in kako pogosto se pojavijo?«,
zanima tudi uporabnico Mojco.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Po naši statistiki je uspešnost implantologije 99,27 odstotna. Zapleti se pojavljajo zelo redko, saj spoštujemo vse protokole. Delamo z najnaprednejšim sistemom skupine Straumann in skrbimo za mehka tkiva – dlesni, kar je pomembno za uspešnost in dolgo življenjsko dobo implantatov. Redno se izobražujemo, da smo na tekočem z novostmi v zobozdravstvu, glede zigomatičnih implantatov se izobražujemo 2-3krat letno.«
»Mene pa zanima, koliko to boli. Med posegom najverjetneje ne, kaj pa po posegu? So možni glavoboli – konec koncev je to velik poseg v lobanjo«,
skrbi uporabnico z vzdevkom bolečina.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Operacija ne boli, ker poteka v lokalni anesteziji. Po protokolu vsem pacientom po posegu damo protivnetni nesteroidni analgetik, običajno Brufen 600 mg. Po povratnih informacijah bolnikov, ki so dobili protibolečinsko terapijo, jih je naslednji dan po posegu 90 odstotkov poročalo, da ga niso potrebovali. Na vprašanje »zakaj?« so povedali, da jih ni bolelo.
Operacija in vgradnja vsadka se opravi na kosti in kost ne boli. Seveda lahko po posegu pride do otekanja mehkega tkiva, sluznice in ohlapnega veziva. Po nekaj dneh oteklina mehkega tkiva popusti in bolnik se vrne v vsakdanje življenje in aktivnosti.«
»Je možno, da se takšen poseg naredi pod splošno anestezijo-narkozo? Imam slabe izkušnje z bolečino (večkrat mi lokalna injekcija ni prijela in me je bolelo)?«,
svojo slabo izkušnjo opisuje uporabnica, ki se je podpisala s strah me je zobozdravnika.
Dr. Matija Gikić odgovarja:
»Strah pred zobozdravnikom se običajno razvije v zgodnjem otroštvu zaradi slabih izkušenj. Pogosto takšni pacienti gredo k zobozdravniku takrat, ko je že prepozno, torej, ko boli. V takšnih okoliščinah nihče nima dobrih izkušenj.
Zobozdravstveni in kirurški posegi v splošni anesteziji se izvajajo izključno v bolnišnicah in praviloma pri ljudeh s posebnimi potrebami. Pri ostalih ki jih je strah in imajo slabe izkušnje, izvajamo zavestno sedacijo, potencirano anestezijo in premedikacijo bolnika z anksiolitikom. V naši ordinaciji do zdaj nismo imeli niti enega nezadovoljnega pacienta ali slabe izkušnje pri izvajanju težjih operativnih posegov. Pomemben nam je prvi pregled in svetovanje, kjer nas pacient spozna in s tem gradimo zaupanje v odnosu pacient-zdravnik.
Pri vas lokalna anestezija v spodnji čeljusti verjetno ni delovala, ker je kost kompaktna in anestetik ne prehaja skozi kost – ne difundira / se ne razprši. Zato v takšnem primeru uporabljamo prevodno anestezijo, ki deluje 100 odstotno in potem so vsi opravljeni posegi neboleči. V zgornji čeljusti je situacija drugačna, ker kombinacija gobasto – spužvaste kosti in anestetik delujeta lokalno na mestu aplikacije in so zato posegi neboleči.«
Kako je s cenami in garancijo implantatov na Hrvaškem?
V javni tribuni smo prejeli tudi več vprašanj o cenah in garanciji na opravljen poseg. Na primer:
»Zakaj so vaši vsadki cenejši od slovenskih? So pri nas navite cene ali pri vas cenejše surovine?«,
zanima uporabnico Hedviko.
Dr. Gikić odgovarja:
»Do razlik v ceni prihaja zaradi razlik v standardu države, politike in stroška delovne sile. Cena nabave dobrega implantata je pri dobaviteljih enaka tako v Švici, Nemčiji, Sloveniji, Hrvaški ali Srbiji. Pri nas uporabljamo implantate švicarskega proizvajalca s 70-letnimi izkušnjami – Straumann, s katerimi imamo dobre izkušnje in jim zaupamo.«
»Kako je z garancijo – kakšna je garancija?«,
zanima uporabnico Tjaša380.
Dr. Gikić odgovarja:
»Garancija na naše implantate je iz proizvodnje podjetja Straumann in je je zaradi kakovosti doživljenjska! Garancija je sicer odvisna od tega, kdo vam jih dela (običajen stomatolog ali kirurg specialist), s čim vam jih dela (običajen nastavek, fiziodispenzer ali ultrazvok), kateri implantat vam vgradijo (različni proizvajalci iz Koreje, Izraele, Kitajske, Nemčije ali Švice) in kasneje je tudi pomembno, kakšno krono imate na implantatu (kovina s keramiko ali brezkovinska prevleka – cirkon). Vse to vpliva na dolgotrajnost implantata in njegovega trajanja in prav tako na perimplantitits.«
»Že nekaj časa se odločam o implantatu in sem o tem veliko prebrala. V Sloveniji so cene res visoke, kar je pa še najhuje je, da ti noben ne more garantirat, da se bo vsadek lepo in brez problemov prijel. Veliko je zgodb o tem, da vsadek telo zavrne, ga ima za tujek. Tako na koncu ostaneš brez implantata in brez denarja. Mogoče se vnetja in problemi ne začnejo takoj, temveč po daljšem časovnem obdobju. Kaj se zgodi v tem primeru? Je pri vas garancija tudi na dolgi rok – čez leto, dve, pet? Kakšna je obravnava oziroma rešitev po tem, če se implantat ne prime? Imate kakšne rešitve, da ne ostaneš brez zoba in kolikšen je strošek za kasnejše popravke oziroma druge rešitve?«
zanima uporabnico z vzdevkom »garancija«.
Dr. Gikić odgovarja:
»Garancija na vsadek Straumann – ki ga uporabljamo, je od proizvajalca in je doživljenjska! To se nanaša na zlom vsadka, kar pa se redko zgodi. Najpogostejše okvare so povezane z biološkimi in medicinskimi zapleti. Če vsadke pogledate s prostim očesom, so vsi vsadki podobni titanovim vijakom. Razlike so v podrobnostih, kar je ključno in se nanaša na obdelavo površine vsadka (aktiven ali ne) in material – čistost titana (samo pri Straumann BLX ROXOLID je kombinacija titana in cirkonija). Pomembna je tudi povezava med abutmentom – nadgradnjo in implantatom, saj se tu začne mukozitis in kasneje periimplantitis ter izguba kosti okoli implantata. Zelo pomembno je, kdo izvaja poseg in koliko ima izkušenj. V naši Polikliniki se redno dodatno izobražujemo in uporabljamo najbolj kakovostne materiale.
Je pa res, da v medicini ni garancij, saj nihče ne more napovedati, kaj se bo zgodilo z vašim zdravjem čez leto in pol ali več,…
Nekateri bolniki zbolijo za sladkorno boleznijo, nekateri imajo hormonske spremembe, nekateri začnejo kaditi, imajo sistemske ali presnovne bolezni,… povišan holesterol itd.
Vse spremembe, ki se dogajajo v telesu, vplivajo na celotno zdravje pacienta in s tem morda tudi na implantat.
Težava nastane, ko pride do biološko-medicinskih zapletov, ko se sluznica okoli vsadka vname (mukozitis) in se bakterije spustijo proti vsadku, kar povzroči periimplantitis in izgubo kostnine okoli vratu vsadka.
Če tako stanje traja dlje časa, pride do kroničnega vnetja in večje izgube kostnine ter sčasoma do izgube vsadka.
Da bi bolnik imel dolgoročno in kakovostno rešitev, je treba vse to preprečiti.
Kako?
1. bolnik mora sam skrbeti za svoje zdravje
2. izbor kirurga z bogatimi izkušnjami
3. izbor implantatov in nadgradnje (nadgradnja)
4. kakovost dlesni-gingive okoli abutmenta in implantata je ključnega pomena, ker bakterije prehajajo med dlesnijo in abutmentom proti vratu implantata, kjer se začnejo težave.
5. izbor materiala za krone
Najboljša izbira je cirkon keramika (brez KOVINE), saj ima naravno lep videz, vzdrževanje higiene je lažje in deluje brezhibno.«
Javna tribuna je odprla še več vprašanj in iz Poliklinike dr. Gikić so še zapisali, da slovenski jezik ni ovira in da imajo veliko pacientov, ki prihajajo iz Slovenije. Prav tako nudijo namestitev tistim, ki na preglede ne želijo prihajati večkrat, pač pa si želijo čim hitreje opraviti poseg in oditi domov. Namestitev svojim bolnikom nudijo v sklopu klinike. Fleksibilni so tudi glede plačil. Več odgovorov boste našli na povezavi https://forum.over.net/forum/tema/vas-je-sram-lastnega-nasmeha-povprasajte-ortodonta-23004989 in v članku Do sanjskega nasmeha v pičlih 24 urah – to je koncept Zygoma (link: https://www.zurnal24.si/uporabno/do-sanjskega-nasmeha-v-piclih-24-urah-to-je-koncept-zygoma-396528).
Za več informacij o posegih obiščite spletno stran https://www.poliklinikagikic.hr ali kontaktirajte Polikliniko:
dr. Matija Gikić, univ. mag. med. dent.
Poliklinika Gikić
+385 1 3631 630 I [email protected]