Pogovor z inženirko radiologije: notranja intuicija nam nemalokrat podaja informacije o bolezni

Telo je sposobno prepoznati znake bolezni in nam jih tudi redno sporoča. Slišimo jih, če smo dovolj umirjeni.

Telo vedno sporoča, če je kaj narobe. Slišimo ga, če smo dovolj povezani s seboj in umirjeni. Pri ženskah pomembno vlogo igra tudi intuicija, ki nas preganja, da naredimo dodaten pregled in se prepričamo, ali je res vse v redu.

Andreja Rajh, ing. radiologije, specialistka za diagnostiko BreastScan, že več kot dvajset let opravlja preglede dojk z metodo BreastScan v ordinacijah MOGY. Redno se srečuje z ženskami, ki se v skrbi za svoje zdravje na njo obračajo po informacije, kaj se dogaja z zdravjem njihovih dojk in tudi na splošno s počutjem. Po osnovni izobrazbi je inženirka radiologije in delo radiologinje opravlja v ordinacijah MOGY v Trzinu, Novi Gorici in Mariboru. Svoje znanje iz radiologije je v želji za bolj celostno podporo ženskam nadgradila še kot diplomirana refleksoterapevtka in v naturopatski šoli. Da bi bolje razumela delovanje ženskega telesa, se še vedno dodatno izobražuje na področju dihalnih, gibalnih, emocionalnih tehnik, tehnik za samopomoč ter nevrolingvističnega programiranja (NLP). Je ustanoviteljica Ženske preventivnice Mokoška, ki tudi deluje že več kot 20 let.

Kako dobro ženske, ki prihajajo na pregled v ordinacijo MOGY, poznajo svoje telo, predvsem dojke?

Ženske, ki prihajajo v našo ordinacijo, bi lahko razdelili na tri skupine. V večini so to ženske, ki dokaj dobro poznajo svoje telo, ki živijo zdravo in prisegajo na naravne oblike zdravljenja, ne želijo pa svojega telesa izpostavljati invazivnim postopkom preventivnega zdravljenja, v kolikor to ni nujno potrebno.

V drugi, manjši skupini, so ženske, ki so opazile, da z njihovimi dojkami nekaj ni v redu ali pa je druga diagnostika (mamografija, UZ dojk ali punkcija), pokazala določene nepravilnosti ali sum na bolezen dojke.

V tretji skupini so pa tudi take, ki k nam pridejo v strahu, ker je za rakom dojke zbolela njihova mamica, babica, sestra, prijateljica ali sodelavka.

Veseli nas, da v zadnjih letih že mame pošiljajo svoje hčerke na pregled ali pa babice svoje vnukinje. V praksi imamo tudi primer, kjer smo pri obeh sorodnicah odkrili bolezen dojke. Seveda je rak dojke potrdil histološki izvid po opravljeni dodatni diagnostiki v Centru za bolezni dojk, na katero smo gospe napotili, metoda BreastScan pa je pred tem podala upravičen sum, da v tkivu dojke raste nevaren tumor.

Se pogosto zgodi, da ženske kar vedo, da je “nekaj narobe”?

Z leti se ozaveščenost med ženskami povečuje, vse več žensk se odloča za neinvazivne oblike pregledov, povečuje pa se tudi število mlajših žensk, ki se naročijo v našo ambulanto. Lahko bi rekli, da je pri starejši populaciji opravljanje pregledov pri nas bolj redno in manj je prisotnega strahu pred morebitnim sumljivim izvidom, tudi v primeru, da se pregled opravlja zaradi zatrdline, ki jo je ženska opazila sama. Starejše ženske iz izkušenj že vedo, da obstaja tudi možnost, da zatipana sprememba ni nevarna.

Pri mlajših je to precej drugače, sploh, če gre za mamico z otroci; v tem primeru je zaželen čim prejšnji termin, prisotnih je veliko vprašanj in strahu, saj za rakom dojke zboli vedno več mlajših žensk.

Lahko bi rekli, da ženske, ki dobro poznajo in predvsem poslušajo svoje telo, tudi hitreje in lažje zaznajo marsikatere spremembe, tudi v dojkah. Notranja intuicija nam nemalokrat poda prve znake bolezni. Preobremenjenost in stres lahko delujeta prav nasprotno: ženska, ki je notranje nemirna lahko pretirano občuti določene spremembe, ki jih povezuje z boleznimi in s tem nepotrebnim strahom pred boleznijo. Veliko je odvisno od psihološkega stanja ženske.

Kako pomembno je redno samopregledovanje dojk?

Poleg merjenja temperature z metodo BreastScan, se imajo ženske v naši ordinaciji priložnost naučiti tudi pravilnega samopregledovanja dojk. Vsaka seveda »s svojim tempom«, saj niso vse enako pripravljene na to, da bi pričele z rednim samopregledovanjem kar takoj, da bi našle oz. namenile ustrezen čas za to, da bi premagale svoje neznanje ali pa strahove, ki se jim porajajo ob tem.

Tiste ženske, ki jim redno samopregledovanje uspeva, se imajo seveda možnost še veliko bolje spoznati ter zaznati tudi najmanjše spremembe v dojki ali počutju. Vse posebnosti, ki jih zaznajo med letom, zdravniška mnenja in izvide, nam lahko sproti sporočajo na elektronski naslov, ki ga dobijo ob prvem pregledu.

Morate vedeti, da je lahko vsaka najmanjša posebnost pomembna pri odkrivanju bolezni, zato v naši ordinaciji damo velik poudarek na to, da ženske vzpodbujamo, da dobro poznajo svoje telo, da se redno samopregledujejo ter samoopazujejo. Nekatere pa tega enostavno tega še ne zmorejo in se zaradi strahu pred morebitno boleznijo samopregledovanju izogibajo in zaupajo izključno vsakoletnim pregledom BreastScan.

Kakšen je pregled z metodo BreastScan in kaj z njo odkrivate?

Velja za najnovejšo metodo preventivne diagnostike dojk, ki je v Sloveniji prisotna že več kot petindvajset let. Pregled dojk z metodo BreastScan, je med ženskami priljubljen, ker je popolnoma neboleč in neškodljiv.

Naprava za zgodnje odkrivanje sprememb deluje zgolj kot sprejemnik, s katero meri površinsko in globinsko temperaturo v tkivu dojke. S pomočjo ekspertnega sistema lahko, na podlagi odstopanj od pričakovane temperature posameznih točk in polj, tako imenovana medicinska mikrovalovna radiotermometrija ugotavlja možne spremembe v tkivu dojke in s tem možnost za pojav sprememb oziroma bolezen dojke.

Metoda BreastScan je izredno zanesljiva v primeru zgodnjih sprememb, v tako imenovani predklinični fazi, ko zatrdlina še ni tako velika, da bi jo lahko zaznali s strukturnimi diagnostičnimi metodami (mamografija, ultrazvok) ali celo otipali. Na žalost nobena od diagnostičnih metod za preventivno diagnostiko dojk ni sto odstotno zanesljiva, njihove specifičnosti se gibljejo med 92 – 96 %.

Metoda Breastscan je na podlagi kliničnih študijah 95,6 % zanesljiva v primeru preventivne diagnostike v zgodnjih fazah bolezni, kar je njena glavna prednost. Ženske se za pregled z metodo BreastScan odločajo predvsem zato, ker gre za metodo, ki je dojkam prijazna. Pregled je popolnoma neboleč in neinvaziven (brez sevanja), izvide pa prejmejo takoj po pregledu.

Ker metoda BreastScan sodi med funkcionalno diagnostiko, saj z njo spremljamo delovanje tkiva v dojkah, je zelo pomembno, da ženske opravljajo tudi redne enoletne kontrole, na katere jih z naše strani pravočasno povabimo.

Življenje dandanes poteka veliko hitreje, kot je včasih in večina žensk je tega vabila zelo vesela, saj bi v nasprotnem primeru na kontrolo kaj hitro pozabile in s preventivo bi bilo hitro konec. Redno opravljene kontrolne meritve nam omogočajo še večjo natančnost, saj lahko vsako najnovejšo meritev primerjamo z že opravljenimi v preteklosti.

Metodo BreastScan zagovarjam kot uporabno presejalno metodo za bolezni dojk, predvsem v štadiju nastajanja raka, torej v štadijih 0 in 1, ko je ženska v načelu in navzven še zdrava in ko metode “zlatega standarda” praviloma še odpovedo. BreatScan je primerna zlasti za mlade s povečanim tveganjem za raka na dojki, recimo take z genetsko predispozicijo (BRCA1, BRCA2, dolgotrajno jemanje KT ipd), pri katerih od mamografije in od UZ še ne moremo pričakovati uporabnih slik ter na splošno za vse, ki se nočejo vsaki dve leti ali vsako leto po 40 ali 45. letu izpostavljati RTG žarkom, če za to ni drugega, bolj nujnega razloga, kot je npr. otipljiv tumor ali pozitiven izvid Br.Sc.

mag. Stanko Pušenjak, specialist ginekologije in porodništva

Kaj storite takrat, ko rezultati niso dobri?

V kolikor je izvid pregleda z metodo BreastScan brez posebnosti, je ženska lahko z visoko gotovostjo prepričana, da so njene dojke zdrave in brez skrbi do naslednje priporočene kontrole. V primeru zaznanih sprememb gre za različne kriterije; pri manjših odstopanjih je priporočeno redno spremljanje na predčasnem kontrolnem pregledu, če so odstopanja večja, pa žensko napotimo na dodatne preiskave, kjer se ovrže oziroma potrdi sum ugotovljene spremembe v dojki.

Ženske, ki opravljajo preglede pri nas, redno spremljamo, poučujemo, predvsem pa jih poslušamo, za kar so nam izjemno hvaležne. Svetujemo jim glede prehrane, uravnavanja hormonskega ravnovesja in skrbi za zdravje v širšem pomenu. Vsakega na novo odkritega primera smo na nek način tudi veseli, saj s tem dajemo možnost in upanje na čimprejšnjo ozdravitev. Če ženska to želi, ji pri nadaljnjih postopkih ustrezno svetujemo, ji nudimo emocionalno podporo in spremljamo njeno nadaljnjo pot. Nekatere izmed njih, po uspešno zaključenem zdravljenju, tudi nadaljujejo z rednimi kontrolami pri nas. Skratka, ženske nam zaupajo in to je glavno vodilo za naše nadaljnje delo.

Kam se lahko ženske obrnejo, če imajo dodatna vprašanja?

Brezplačna svetovanja:

Vsako sredo med 11. in 12. uro je preko brezplačne številke odprta tako imenovana sredina svetovalnica, kjer lahko ženske pokličejo. Svetovalnica je namenjena vprašanjem in nasvetom na temo zdravja dojk.

Andreja Rajh, ing. radiologije odgovarja tudi na forumu Preventivni pregled dojk na Med.Over.Net.

Aktivna spletna stran www.pregledidojk.si ponuja dodatne informacije in možnost spletnega naročanja, najdete nas pa tudi na Facebook strani Pregledi dojk.

Preglede dojk z metodo BreastScan potekajo v ordinacijah MOGY v Trzinu, Novi Gorici in Mariboru. Za informacije in naročanje so dosegljivi vsak delovnik med 8. in 19. uro preko brezplačne telefonske številke 080 12 03 ali spletne strani [email protected].

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,845
15.11.2024 ob 20:24
1,542
04.11.2024 ob 09:49
917
04.11.2024 ob 15:07
Preberi več

Več novic

New Report

Close