Pogosto uporabljena kozmetična sestavina 'verjetno rakotovorna'

N. K., 02. avgust 2024
AktualnoOnkologija
prah, puder
Foto: Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da je smukec (znan tudi kot talc ali talk) ‘verjetno rakotvoren’. Kaj to pomeni?

Znanstveniki Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC) pri Svetovni zdravstveni organizaciji (SZO) so ugotovili, da je smukec, mineral, ki se uporablja v številnih pogosto uporabljenih kozmetičnih izdelkih, ‘verjetno rakotvoren’, poroča IFLScience.

Kaj je smukec?

Gre za mehak mineral, ki je v naravi sestavljen iz magnezija, silicija, kisika in vodika. Pridobivajo ga po vsem svetu in ga spreminjajo v prah, ki ga uporabljajo v plastiki, strešnih kritikah, papirji, krmi za živali … Ljudje pa smo mu najpogosteje izpostavljeni s kozmetičnimi izdelki, denimo, pogosto je prisoten v otroških pudrih in drugih pudrih za telo.

Da se je smukec v prahu začel pojavljati na naslovnicah v povezavi z rakom, je posledica tega, da se nahajališča smukca pogosto nahajajo v bližini azbesta, zaradi česar obstaja tveganje, da so izdelki iz smukca onesnaženi z azbestom. Medtem ko je znano, da je azbest rakotvoren, pa je povezava med smukcem in rakom nekoliko manj jasna.

Kaj so pokazali dokazi?

IARC je sestavil delovno skupino 29 znanstvenikov iz 13 držav, ki so ocenjevali, ali smukec povzroča raka. Skupina je analizirala tri različne vrste dokazov:

  • dokaze, ki izhajajo neposredno iz študij na ljudeh;
  • dokaze iz znanstvenih študij na živalih in
  • dokaze iz eksperimentalnih (modelnih) sistemov, v katerih so uporabili človeške celice ali v laboratoriju vzgojeno tkivo.

Študije na ljudeh so pokazale ‘omejene’ dokaze, čeprav je bilo veliko takih, ki so pokazali večjo stopnjo raka na jajčnikih pri osebah, ki so poročale o uporabi pudra na perineumu (področje med anusom in vulvo pri ženskah).

Študije na živalih so zagotovile ‘zadostne’ dokaze; denimo podgane v raziskavi, ki so vdihovale smukec, so razvile različne vrste tumorjev.

Eksperimentalni (modelni) sistemi so pokazali ‘močne’ dokaze. Študije na tkivih in celicah so pokazale, da lahko smukec spremeni nekatere ključne celične procese, povezane z rakom, kot sta razmnoževanje in oskrba s hranili.

Ekipa je na podlagi kombinacije teh dokazov ugotovila, da je smukec ‘verjetno rakotvoren za ljudi’.

Kaj pomeni ‘verjetno rakotvoren za ljudi’?

Uporaba izraza ‘verjetno’ je premišljena odločitev – pomeni, da strokovnjaki v delovni skupini menijo, da je dovolj dokazov, ki kažejo na to, da lahko smukec povzroča raka, vendar ne dovolj, da bi lahko trdili, da ga zagotovo povzroča.

Denimo, čeprav je skupina dokaze iz študij z živalmi in eksperimentalnimi sisitemi ocenila kot ‘zadostne‘ oziroma ‘močne‘, ni nujno, da bo odziv na smukec pri podganah ali zbirki celic v posodi enak odzivu pri človeku.

Profesor Paul Pharoah, profesor epidemiologije raka v medicinskem centru Cedars-Sinai, je komentiral, da je ekstrapolacija iz eksperimentalnih sistemov in živalskih modelov na ljudi je problematična. “To ne pomeni, da te študije niso koristne. Obstaja razlog, zakaj se uporabljajo v raziskovalnem delu in v ocenah, kot je ta, vendar znanstveniki ne morejo z gotovostjo trditi, da tako ugotovljena dognanja veljajo tudi za ljudi.” Dodaja: “Potem so tu študije na ljudeh – zakaj so se dokazi izkazali za ‘omejene’, ko pa so številne študije, ki jih je pregledala skupina, pokazale pri uporabi smukca večjo pojavnost raka?

Odgovor je: čeprav je skupina preučevala raziskave, v katerih naj v smukcu ne bi bilo prisotnega azbesta, je ključno to, da niso mogli popolnoma izključiti, ali ga dejansko ni bilo. Glede na znano rakotvornost azbesta, ne bi bilo znanstveno utemeljeno sklepati, da je bil smukec dokončni vzrok za primere raka na jajčnikih, ki so bili opaženi v študijah – tudi če bi dejansko bil.

Ekipa tudi ni mogla zagotoviti, da so udeleženke v nekaterih analiziranih študijah uporabljale smukec tako, kot so navedle – včasih se ljudje napačno spomnijo. Ni pa zanemarljivo niti dejstvo, da obstaja veliko drugih dejavnikov, ki lahko povečajo tveganje za nastanek raka na jajčnikih, zato “Vzročne vloge smukca ni mogoče v celoti dokazati”, je navedeno v izjavi IARC.

Povzetek ugotovitev je objavljen v reviji The Lancet Oncology, podrobno poročilo pa bo predvidoma objavljeno leta 2025.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close