Gre za najpogostejšo bakterijsko spolno prenosljivo bolezen z bakterijo Chlamydia trachomatis (klamidijo), opozarja specialistka ginekologije in porodništva doc. dr. Nine Jančar, dr. med. Pove, da večina okužb s to bakterijo poteka brez simptomov (asimptomatsko). “Kar 70 – 80 odstotkov okužb pri ženskah in 25 – 50 odstotkov okužb pri moških poteka brez vsakršnih znakov okužbe. Zaradi resnih posledic, ki jih ta okužba lahko prinaša, pa je zelo pomembno, da se klamidijsko okužbo odkrije in zdravi žensko ter spolne partnerje,” meni sogovornica. Dodaja, da bi bilo pri ženskah, mlajših od 25 let, smiselno testiranje ali profilaktično zdravljenje z antibiotikom v enkratnem odmerku pred vsakim invazivnim posegom na rodilih.
Novorojenčki lahko pri prehodu skozi porodni kanal okužene mame dobijo klamidijsko vnetje očesne veznice.
Spec. ginekologije in porodništva doc. dr. Nina Jančar, dr. med., UKC Ljubljana
Posledice okužbe
Bakterija se prenaša preko okuženih izločkov pri spolnih odnosih, izjemoma pride do prenosa pri nespolnih kontaktih, še pove dr. Jančarjeva. “Simptomi in klinični znaki okužbe so gnojni izcedek iz nožnice, postkoitalne in kontaktne krvavitve (krvavitve znotraj 24 ur po spolnem odnosu), pogosto in boleče uriniranje, bolečine v spodnjem delu trebuha, disparevnija (boleč spolni odnos). Redkeje se pojavijo tudi proktitis (vnetje rektuma), vnetje žrela, konjunktivitis (vnetje očesne veznice) ali artritis v sklopu Reiterjevega sindroma. Pri simptomatskih moških se okužba najpogosteje kaže kot uretritis z brezbarvnim do gnojnim izcedkom iz sečnice ali epididimitis,” razloži.
V Sloveniji je bila leta 2000 izvedena raziskava, s katero so ugotovili, da je bilo z bakterijo Chlamydia trachomatis okuženih 1,6 odstotka žensk in 3 odstotke moških, starih 18‒49 let. Leta 2016 je bilo prijavljenih 246 primerov okužbe s to bakterijo, lani (leta 2022) pa podatkih NIJZ že 394 primerov!
Spec. ginekologije in porodništva doc. dr. Nina Jančar, dr. med., UKC Ljubljana
Okužba ostaja, tudi ko simptomi izzvenijo
“Podobne klinične znake kot klamidijska okužba povzročajo tudi okužbe z bakterijama Mycoplasma genitalium in Ureaplasma urealyticum. Zdravljenje je enako kot pri klamidijski okužbi. Če klamidijske okužbe ne prepoznamo in ne zdravimo, simptomi po navadi izzvenijo spontano v enem mesecu, vendar pa je oseba še kužna in okužbo širi naprej,” opozarja dr. Jančarjeva.
Chlamydia trachomatis je znotrajcelična bakterija, ki jo težko kultiviramo, priznava sogovornica. Pravi, da diagnozo postavijo z odvzemom brisa endocerviksa ali uretre in ga vložijo v transportno gojišče za klamidije. Testirajo lahko tudi vzorec prvega jutranjega urina.
“Nezapleteno klamidijsko okužbo zdravimo z peroralnim antibiotikom. Pri hudi obliki bolezni z znaki peritonitisa (vnetje potrebušnice) bolnico hospitaliziramo in zdravimo z antibiotiki intravensko,” sklene doc. dr. Nina Jančar.
Za preprečevanje prenosa okužbe s klamidijo lahko največ naredimo sami z upoštevanjem pravil varne spolnosti. Izjemno pomembna je dosledna uporaba kondoma, saj le ta ščiti pred prenosom klamidije in ostalih SPO. Kondom bi morali uporabljati pri vsakem spolnem odnosu, še posebej pa to velja, če gre za novega spolnega partnerja (ali partnerko).
Spec. ginekologije in porodništva doc. dr. Nina Jančar, dr. med., UKC Ljubljana
Preberite tudi, katero spolno prenosljivo bolezen, za katero verjetno še niste slišali, naj bi imela kar petina žensk v reproduktivnem obdobju.