Zaradi dolgih čakalnih vrst v javnem zobozdravstvu in po mnenju uporabnikov storitev visokih cen se je pred nekaj leti tudi pri nas začel razcvet dentalnega turizma. Slovenci so se začeli spraševati, kam naj se odpravijo po kakovostno in dostopno zobozdravstveno oskrbo. Na spletnih forumih je zaslediti številna vprašanja, kot so “Kateri zobozdravnik na Hrvaškem je najboljši? Ali naj se odločim za zobozdravnika v Bosni? Kakšne izkušnje imate z zobozdravniki v Srbiji?”
Različne izkušnje
Bralka nam je zaupala, da se je po “nove zobe” odpravila v Bosno. Za ta korak se je odločila, ker so bile cene vseh posegov, ki jih je potrebovala, občutno previsoke za njen žep, zato se je na priporočilo hčere podala k zobozdravniku čez mejo. Tam je bil poseg precej cenejši. Za vse načrtovane posege bi morala k zobozdravniku 4-krat, ker so se ji med posegi vnele dlesni, se je morala k zobozdravniku odpraviti večkrat, kot je sprva načrtovala, kar je zahtevalo dodatne stroške, vseeno je s storitvijo zadovoljna.
Na različnih kanalih družbenih omrežij pa je v zadnjem času zaznati veliko težav z dentalnim turizmom v Turčiji, kamor naj bi se po dentalne storitve množično podajali Angleži. Par, ki je poletel v Turčijo, da bi si na zobe namestil zobne luske, za 4.000 funtov trdi, da jima je to “uničilo življenje” in da zaradi tega ne moreta jesti ali piti brez bolečin.
Odlično izkušnjo z zobozdravnikom v Turčiji pa ima naš bralec (tudi njegovo ime hranimo v uredništvu), ki so mu v Istanbulu dogradili zob. Na priporočilo osebnega zobozdravnika bi moral še k endodontu. Ker je pogosto v Istanbulu, je kontaktiral s tamkajšnjim zobozdravnikom, se dogovoril, da mu vnaprej po elektronski pošti pošlje ortopan – rentgenski posnetek zobovja in si zagotovil datum za pregled. Poseg je bil več kot trikrat cenejši, storitev je bila na precej višjem nivoju, kot je je bil vajen v Sloveniji, z oskrbo in rezultati je bil nadvse zadovoljen. Seveda se zaveda, da takšni posegi niso za vsakogar, on pa je tam pogosto zato se mu to splača.
Preden se odločite
Ko se odločate, katero zobozdravstveno oskrbo izbrati, je pomembno, da najprej ugotovite, kakšne storitve potrebujete. Za pravilno diagnozo in načrtovanje zdravljenja je ključno, da se posvetujete z zobozdravnikom, ki vas bo pregledal. Preden se opravite k njemu, naj pregleda rentgenski posnetek vaših zob. To je še posebej pomembno, če potrebujete protetično oskrbo, saj je ta lahko zahteven proces, ki traja več mesecev, odvisno od vaše težave. Pred izdelavo mostičkov ali prevlek je običajno potrebno opraviti osnovno higiensko zdravljenje mehkih tkiv. V primeru, da ste že nekaj let izpuščali obiske pri zobozdravniku, so lahko pogoji za takojšnjo protetično oskrbo še težji.
Preden se zares odpravite na pot, zobozdravnika še prosite za podroben načrt zdravljena in natančno specifikacijo materialov, ki bodo uporabljeni za vašo oskrbo. Za še boljšo zaščito, ga prosite še za specificiran predračun, ta vam bo služil v primeru, če bo potrebno uveljavljati garancijo.
Zakaj prihaja do velikih razlik v ceni?
Na ceno zobozdravstvenih storitev seveda vpliva več dejavnikov: poleg stroškov delovne sile tudi cena materialov in preostalih stroškov. Če primerjamo recimo Slovenijo in Hrvaško, je tu potem še razlika v DDV-ju, ki je pri sosedih za nekatere materiale nižja.
Preden se odločite, je priporočljivo, da se čim bolj informirate, posvetujete z ljudmi, ki so imeli podobne zdravstvene izzive in si postavite naslednja vprašanja:
- Kakšna je vaša pravna zaščita in garancija v primeru zdravljenja, ki vključuje storitve ali materiale iz tujine? Kaj če ste nezadovoljni ali če se pojavijo težave z kakovostjo?
- Kdo vam bo pomagal pri morebitnem uveljavljanju garancije?
- Ali ste v ceno zobozdravstvenih storitev v tujini upoštevali tudi stroške prevoza, bivanja, hrane in časa, ki ga boste porabili za zdravljenje?
- Ali ste pripravljeni potovati nazaj v tujino, če pride do zapletov ali težav po zdravljenju?
- Ali boste kot slovenski pacient v tujini obravnavani enako kot domači pacienti?
- V katerem jeziku se boste sporazumevali s svojim zobozdravnikom? Jezikovna pregrada lahko ovira komunikacijo in razumevanje.
- Ali nizek predračun morda skriva dodatne stroške, ki niso očitni na prvi pogled? Morda predračun pokriva le del storitev, medtem ko morate za dodatne storitve ali obiske doplačati.
- Ali menite, da bo morebitno večletno zanemarjanje vaše ustne higiene mogoče rešiti z enim samim obiskom zobozdravnika?
Te premisleke upoštevajte pred sprejetjem kakršnekoli odločitve o zobozdravstveni oskrbi, še posebej če razmišljate o iskanju storitev v tujini. Vaše zdravje je najpomembnejše, zato je pomembno, da se informirate in skrbno preučite vse možnosti.