Pljučna embolija je zamašitev ene ali več pljučnih arterij, najpogosteje zaradi strdkov, ki pripotujejo iz globokih ven spodnjih okončin ali medenice, redkeje zaradi tumorske mase, kostnega delca ali zraka. Pljučna embolija je izredno nevarna bolezen, ki vodi do obstrukcije dotoka krvi v pljučno tkivo. Bolezen se lahko pojavi tudi pri predhodno zdravih posameznikih.
Vzrok bolezni
V večini primerov v pljuča embolizira strdek, ki izvira iz ven spodnjih okončin ali medenice, lahko tudi zgornjih okončin ali iz votlin desnega srca. Dejavniki tveganja so pogosto: rak, srčno popuščanje, dolgotrajno ležanje ali sedenje, nosečnost in obdobje po nosečnosti.
Simptomi
Pljučna embolija lahko nastopi neopazno, brez izrazitih predhodnih težav, lahko pa nastopi resno in življenjsko ogrožajoče stanje. Prizadeti zazna težko dihanje, prisotne so lahko tudi bolečine v prsnem košu in krvav izpljunek. Pri težji obliki nastopi hipotenzija, tahikardija, sinkopa in kardiorespiratorni zastoj.
Diagnoza
Diagnoza je narejena na osnovi pulzne oksimetrije, EKG, rentgenske slike pljuč, perfuzijske scintigrafije, CT angiogramu in pljučne angiografije.
Potek bolezni
Približno 10 % bolnikov umre v 1 uri od nastopa pljučne embolije. Če je diagnosticiranje pravočasno in vključeno ustrezno zdravljenje, 90 % oseb preživi.
Zdravljenje
Bolnik, pri katerem obstaja sum za pljučno embolijo, mora mirovati. Obvezno je treba poklicati nujno medicinsko pomoč in bolnika opazovati, saj se stanje lahko hipoma spremeni in je treba začeti s postopki oživljanja. Zdravljenje zajema terapijo z antikoagulanti, trombolitiki ali kirurško-mehansko odprtje žile.