Razčistimo torej enkrat za vselej. Če vam živilo splesni, lahko plesniv del obrežete ali bi morali celo živilo zavreči?
“Priporočamo, da zavržete celotno živilo,” so jasni na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravje (NIJZ).
Je kakšna razlika med plesnivo bučo in plesnivim sirom?
Za razvoj plesni so bolj dovzetna živila, ki vsebujejo več vode, pravijo na NIJZ.
“Kadar opazimo plesen na živilu, se moramo zavedati, da s prostim očesom ni možno ugotoviti, ali je plesen strupena ali ne. Prav tako s prostim očesom ni vidno, kako daleč po živilu se je plesen že razširila. Zato v vsakem primeru priporočamo, da zavržete celotno živilo.”
Posledice: Tudi vnetje jeter in smrt
Kakšne so lahko posledice zaužitja plesni?
Stopnja tveganja za zdravje je odvisna od več dejavnikov, pojasnjujejo, denimo prizadetega živila, vrste plesni in osebe, ki ga bo zaužila.
Uživanje plesnive hrane lahko povzroči akutne simptome, kot so slabost, bruhanje, driska, vročina in težave z dihanjem. Plesen je, opozarjajo, lahko še posebej nevarna za dojenčke, majhne otroke, nosečnice, starejše in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.
Večje količine mikotoksinov lahko povzročijo takojšnje akutne zastrupitve z vnetjem jeter (akutni hepatitis), ki so lahko tudi smrtne.
Pomembnejša pri ljudeh pa so obolenja, ki so posledica dolgotrajnejšega uživanja z aflatoksini onesnaženih živil. “Pri dolgotrajnejšem uživanju manjših količin mikotoksinov lahko pride do kroničnih bolezni, vključno z nastankom tumorjev. Epidemiološke raziskave kažejo na povezavo med aflatoksini in pojavljanjem raka jeter pri človeku,” sklenejo na NIJZ.