Zakaj je sušenje perila v stanovanju lahko nevarno?

Ženska obeša perilo na stojalo v stanovanju
Foto: Profimedia

Sušenje perila v notranjih prostorih je v zimskih mesecih pogosto edina možnost, vendar je lahko škodljivo za vaše zdravje, saj poveča vlažnost in povzroči rast plesni.

Pozimi, ko vreme ne dopušča sušenja perila na prostem, mnogi oblačila obesimo kar po stanovanju.  A to prinaša tveganja za zdravje. Strokovnjaki opozarjajo, da sušenje mokrega perila v zaprtih prostorih lahko poveča vlažnost zraka za do 30 odstotkov, kar ustvarja idealne razmere za nastanek plesni. Kakšne so posledice izpostavljenosti plesni, kako lahko preprečimo njeno širjenje in poskrbimo za bolj zdravo bivalno okolje?

Idealni pogoji za rast plesni

Plesni se širijo in razmnožujejo tako, da ustvarjajo spore in jih spuščajo v zrak, za njihovo rast pa je ključna zadostna količina vlage v zraku. Zato se plesen najpogosteje pojavlja v vlažnih in slabo prezračevanih prostorih, kot so kopalnica, pralnica, klet in kuhinja. Plesen pa se lahko razraste povsod – na stenah, preprogah, zavesah, pohištvu, rastlinah in celo med knjigami.

Poznamo veliko različnih vrst plesni, v vlažnih stanovanjih pa sta najpogostejši vrsti Penicillium in Aspergillus. Strokovnjaki ocenjujejo, da spore teh vrst plesni vdihavamo vsakodnevno.

Tveganja za zdravje

Po poročanju portala WebMD spore plesni v zraku niso neposredna grožnja za naše zdravje. Bolj škodljivo je, ko plesen raste v naših bivalnih prostorih. Resnost posledic je odvisna od količine plesni, trajanja izpostavljenosti plesni in od našega imunskega sistema.

V večini primerov je naš imunski sistem dovolj močan, da se znebi škodljivih spor. Kljub temu pa ima lahko izpostavljenost plesni neprijetne posledice, ki spominjajo na alergijsko reakcijo:

Alergijska reakcija na koži vratu, vidni rdeči izpuščaji in srbenje.
  • glavobol
  • draženje dihal, oči in kože
  • kihanje
  • srbečica
  • zamašen nos

Pri posameznikih z oslabljenim imunskim sistemom ali obstoječimi boleznimi pa so lahko posledice izpostavljenosti plesni veliko hujše. WebMD poroča, da pri teh posameznikih plesen povzroča:

  • hujše alergije
  • trajno draženje
  • poslabšanje astme ali njen nastanek
  • vnetje oči
  • pljučnico
  • krvavitve v pljučih (redkeje)
Ženska se drži za grlo, ko jo sili na kašelj, ima težave z dihanjem

Na spletni strani GOV.UK pa opozarjajo tudi na učinke izpostavljenosti plesni na mentalno zdravje posameznikov. Plesen v bivalnem okolju namreč lahko povzroča strah za lastno zdravje ali zdravje sorodnikov, tesnobnost zaradi neprijetnih bivalnih razmer, skrbi zaradi uničenja premoženja in stroškov popravil, lahko pa vodi tudi v socialno izolacijo.

Kdo je najbolj ogrožen?

Plesen je lahko škodljiva za vsakogar, a so nekateri posamezniki še posebej ogroženi. To so:

  • osebe z obstoječimi zdravstvenimi težavami, saj so izpostavljene večjemu tveganju za poslabšanje stanja in razvoj dodatnih bolezni,
  • starejši, otroci in ostali posamezniki, ki imajo oslabljen imunski sistem,
  • nosečnice,
  • posamezniki z duševnimi težavami in motnjami,
  • osebe z omejeno mobilnostjo, ki zaradi težav z gibanjem več časa preživijo v stanovanju, kjer je plesen.

Nasveti, kako se izogniti plesni

Ker je vlaga glavni krivec za nastanek plesni, je preventiva ključnega pomena. Predstavljamo vam nekaj splošnih nasvetov, kako se izogniti vlagi v stanovanju:

  • Večkrat dnevno prezračite vse prostore.
  • Uporabljajte razvlaževalec zraka.
  • Poskrbite za dobro ogrevanje in ustrezno izolacijo sten, saj tako preprečite kondenzacijo na notranjih površinah, ki povzroča plesen.
  • Če je mogoče, perilo sušite v sušilnem stroju.
  • Za sušenje perila v notranjih prostorih izberite topel in dobro prezračen prostor.
  • Ko perilo sušite v bivalnih prostorih, med posameznimi oblačili pustite dovolj prostora, da omogočite prosto kroženje zraka.

Viri:

Mold in House: Causes, Effects, and Prevention Strategies. WebMD, dostopno na: https://www.webmd.com/lung/mold-mildew. Zadnji dostop: februar 2025.

Understanding and addressing the health risks of damp and mould in the home. GOV UK, dostopno na: https://www.gov.uk/government/publications/damp-and-mould-understanding-and-addressing-the-health-risks-for-rented-housing-providers/understanding-and-addressing-the-health-risks-of-damp-and-mould-in-the-home–2. Zadnji dostop: februar 2025.

Why drying your clothes indoors could be bad for your health. The Independent, dostopno na: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/drying-clothes-inside-bad-mould-b2691212.html. Zadnji dostop: februar 2025.

Why drying washing indoors can pose a health threat. The University of Manchester, dostopno na: https://www.manchester.ac.uk/about/news/why-drying-washing-indoors-can-pose-a-health-threat/. Zadnji dostop: februar 2025.

Avtor
Piše

Z. Z.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,253
01.04.2025 ob 12:21
3,308
24.02.2025 ob 10:43
24,650
02.04.2025 ob 06:09
13,384
16.02.2025 ob 17:25
144,010
01.04.2025 ob 20:26
Preberi več

Več novic

string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"

New Report

Close