Težave pogosto spremljajo občutek zamašenih ušes ali pritiska v ušesu. Vzroki za nastanek težav so lahko različni, med drugim tudi težave z napetimi mišicami v vratu, pojasnjuje asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr. med. specialistka otorinolaringologije iz Klinike za otorinolaringologijo v UKC Ljubljana.
Blokirana evstahijeva cev – nasveti
Uporabnica Lara331 ima diagnozo ‘disfunkcija tube levo’ in je junija letos zdravnici na forumu Otorinolaringologija opisala svoje težave:
“Muči diagnoza Disfunkcija tube levo, pri tem mi piska in občutim pritisk v ušesu, krivulja timpanograma je v obeh straneh, a le da je na levi nekoliko nižja. Sem bila rahlo prehlajena na morju, malo sem bila brez glasa nič resnejšega, in smo se z obale povzpeli na 350m nadmorske višine in mi je zgleda pri spustu nastal problem pri izenačevanju tlaka. Od takrat (1 mesec nazaj) mi piska v ušesu in občasno občutim pritisk. Ko pihnem na nos se mi nikakor ne sprosti, kot na desni, ampak kot nek vakum se mi ta zrak vrne. Dobila pršilo nasonex in aquamarin sistem za izpiranje nosu. Bila pri orl specialistu in mi je rekel, da je znotraj malo vneto drugače mi ni povedal nič posebnega.
Zanima me, kako dolgo to stanje lahko traja in kako si pomagat? Zanima me če se bo tlak izenačil? In ali bo potem piskanje izzvenelo? Mi lahko morje pomaga? Ali lahko grem na višino?”
Zdravnica ji je odgovorila in svetovala:
“Stanje disfunkcije Evsathijeve tube lahko po virusni okužbi dihal traja tudi 3 mesece (akutni postvirusni rinosinuzitis, vnetje sluznice nosu in sinusov). Zaradi debele sluznice tuba slabo funkcionira, tlak se ne izenači dovolj hitro, zrak ostane ujet v srednjem ušesu za pol ure ali več.
Piskanje je navadno bolj znak okvare v notranjem ušesu, preveriti je potrebno sluh (tega niste napisali) . Morda pa se bo z normalizacijo delovanja Evstahijeve tube tudi piskanje povsem umirilo.
Imate že pravilno zdravilo – nosni kortikostroid. Svetujem še 7 dni dekongestivne kapljice v nos 3×2.
Izpiranje s fiziološko raztopino naj bo nežno, po kapljicah. Namreč obilno vlivanje fiziološke raztopine v nos z velikim volumnom (2 do 3 dl naenkrat) ali visokim pritiskom je samo za bolnike po operaciji sinusov.
Do popolne normalizacije izenačevanja pritiska vam odsvetujem, da bi hodili na višino ali v globino. Lahko pa ste seveda na morju, celo koristno je, saj se sluznica hitreje pozdravi.”
Piskanje v ušesih ne izgone – kaj bi lahko še bil vzrok?
Po dveh mesecih se je Lara331 ponovno oglasila na forum, saj njene težave še niso minile:
“Spet se javljam z nekoliko boljšimi novicami. ADG preiskava je bila bp vse je bilo odlično. Me je zdravnik naprej napotil na MR glave za katere čakam izvide. Piskanje se je nekoliko umirilo. Čudno mi je, da mi piska le ob gibanju. Ko ležem in mirujem ali ko grem spat ne piska. Ko se v postelji obrnem zapiska in potem spet mine. Kaj za vraga je to? Ali bo MR pokazal, če je še ta ET zaprta? Ker jaz imam še vedno občutek da je zaprta!”
Zdravnica ji je svetovala:
“MRI žal ne bo pokazal slabega delovanja Evsathijeve tube. To pokaže timpanogram.
Piskanje ob gibih glave in telesa pa je lahko povezano s preveliko napetostjo vratnih mišic ali spremembami vratne hrbtenice. Ta napetost vratnih mišic se prenese tudi v drobne mišice v srednjem ušesu, te se napnejo, zato naredijo bobnič bolj tog in verigo slušnih koščic manj gibljivo. To lahko občutite kot zaporo tube.
Svetujem vam gretje vratnih mišic, masažo vratu, razgibavanje vratu in sproščanje.”
Za več informacij in sledenje razpletu težav obiščite forum Otorinolaringologija in temo Blokirana evstahijeva cev – nasveti.
Asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr. med. spec. otorinolaringologije odgovarja na forumu Otorinolaringologija in odgovarja na vprašanja povezana z vnetji in bolečinami v ušesih, nosu, grlu ter žrelu ter zdravljenjem bolezni in poškodb glave, grla, vratu, nosu in ušes.