Velikokrat slišimo ali pa si zaželimo krožnik tople, domače juhe, ko se nas loteva prehlad, ko okrevamo ali pa imamo »mačka«.
Toda, ali obstajajo znanstveni dokazi, da juha res pomaga pri okrevanju? Kratek odgovor je ne; ni kliničnih raziskav, ki bi dokazovale, da piščančja juha pospešuje zdravljenje bolj kot druga živila.
Glede na njene protivnetne sestavine pa ni greh poskusiti z njo. Ko smo bolni, je priporočljivo, da uživamo čim več tople tekočine, tako da čaj zlahka nadomestimo s skodelico juhe. Je lahka jed, ki nam prija tudi takrat, ko smo brez apetita in hkrati preprečuje dehidracijo, ki se lahko pojavi ob povišani telesni temperaturi. Tradicionalni recept za piščančjo juho zagotavlja različna hranila, ki so krepijo imunski sistem: beljakovine in cink iz piščanca, vitamin A iz korenja, vitamin C iz zelene in čebule ter antioksidante v čebuli in zeliščih.
Prihajajo hladni dnevi in s tem tudi več možnosti za kakšen prehlad. Ob slabšem počutju si privoščite krožnik tople juhice, ki vas bo pomirila in ogrela telo.
Vir: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/nutrition-and-immunity/
Foto: Profimedia