Če ste te mesece in leta že izkusili, točno veste, o čem pišem. O tednih, ko so naši otroci ves čas smrkavi in je svečka iz nosu njihova redna spremljevalka. O obdobju, ko imamo več dni s kašljem kot brez njega. In o obdobju, ko moramo biti veliko doma, skrbeti za naše najmlajše in koristiti bolniški dopust …
In četudi ste se pred tem obdobjem prijateljem veselo hvalili, da ste zdravi kot dren, da se vas nič ne prime in da imate močan imunski sistem … no, v tem obdobju se boste tudi vi zbujali z bolečim žrelom in grlom ter pogosto posegli po fiziološki raztopini za izpiranje nosu. Še bolj, če vam bo otrok kratil spanec, ki je eden od pomembnih dejavnikov za zdrav imunski sistem. A pojdimo postopoma …
Hrana, hrana, hrana
Že vrabci na strehi čivkajo, da je hrana izjemno pomembna za naše zdravje. Pa ni pomembno, v katero smer gledate. Če boste pogosto posegali po nezdravi, ocvrti hrani, predelanih mesninah, predelani hitri hrani, sladkarijah … bo imelo vaše telo slabšo podlago za boj proti virusom.
Po drugi strani pa lahko z zdravo izbiro hrane, z lokalnimi in nepredelanimi sestavinami in zdravim izborom zelo dobro okrepite vaš imunski sistem. Tu je najbolje, da se držite zdrave mediteranske diete in v zmernih količinah zaužijete dovolj raznoliko hrano, od rib do zelenjave različne barve, hranljivih oreščkov in vedno priročnih stročnic.
Pri krepitvi imunskega sistema se pogosto poudarja pomen probiotikov, zato predvsem v hladnejšem delu leta pogosteje posezite po kefirju, probiotičnih jogurtih ter kislem zelju. Imunski sistem lahko dodatno okrepite s česnom, ingverjem, če prebolevate prehlad, pa posezite po domači kurji juhici. Nikar ne pozabite na vsemogočno rdečo peso, v zimskem času pa posezite tudi po agrumih, jabolkih, koromaču, granatnem jabolku, bučah in korenju.
Izogibajte se stresu
Stres je v majhnih količinah del našega življenja in je celo zaželen. Ko pa se stopnjuje, ko ga je vedno več in se stanje ne umiri, lahko postane za naše telo in imunski sistem uničevalen. Tedaj boste morali nekaj ukreniti. Najbolje je ukiniti oziroma umakniti vzroke za stres. Ko to ne gre, pa poskusite z dejavnostjo, ki vas sprošča in pomirja. Za nekatere je to poslušanje glasbe, za druge je to tek s psom ali meditacija …
Redno gibanje
Redno gibanje je pri današnjem načinu življenja za mnoge postalo že luksuz. Kako si bo nekdo, ki dela osem ur na dan, ki ima doma še družino, mora kuhati, pospravljati … vsak dan ali vsaj trikrat na teden vzel čas za gibanje?
Čeprav se sliši nemogoče, boste morali ta čas nekje najti. Gibanje je namreč temelj zdravega življenja, pa tu ni mišljen le sprehod po mestu – morate se zadihati, vaš srčni utrip se mora povečati, krepiti morate tako kondicijo kot mišično moč. Če ne gre drugače, združite aktivne, gibalne dejavnosti z družino. Pojdite skupaj teči, najmlajši lahko poleg tudi kolesarijo, rolajo.
Kaj pa spanje?
Strokovnjaki svetujejo, naj odrasla oseba spi od sedem do devet ur na noč. Za nekatere je to nemogoče, saj jih dojenčki ponoči zbujajo, imajo izmensko službo, ali imajo težave s spancem. Ne glede na razlog morate za zdravo življenje poskrbeti za zdrav in dovolj dolg spanec. Prva pomembna stvar je, da greste v posteljo dovolj zgodaj. Če imate dojenčka, ki vas ponoči zbuja, pojdite v posteljo kar z njim, tako boste nabrali spanec vsaj po delih. Obenem se s partnerjem zmenita in si delita nočno dežuranje.
Tudi spalnico uredite tako, da boste lažje spali. V njej naj ne bo zaslonov, v njej naj bo tišina in tema. Spalnica naj bo čista in z dotokom svežega zraku, v zimskem času so za to idealni tudi prezračevalni sistemi.
Smeh in veselje
Čeprav se morda sliši kot hec, so številne raziskave potrdile zdravilno moč smeha. Tako kot na vas negativno vplivajo žalostni dogodki, vas bodo vesele dogodivščine ali zgolj dober vic dodatno okrepili pri varovanju zdravja. Nasmehnite se sebi v ogledalu, nasmehnite se jutranji kavi ali poiščite dobro komedijo …
Foto: Profimedia