Pediater razkriva, kdaj se ne sme odlašati z obiskom pri zdravniku

Noemi Kandus , 28. december 2022
Pediatrija
Bolna deklica
Foto: Vitolda Klein, Unsplash

V državi je za otroke prava epidemija. Pediatrični oddelki so polni.

Kot pravi pediater asist. Jakob Zapušek, dr. med., iz SB Ptuj, je v velikem razmahu pri otrocih trenutno respiratorni sincicijski virus, znan po kratici RSV, in povzročitelj največjega deleža bronhiolitisov. “Prav tako pri otrocih na velika vrata že prihajata gripa A in gripa B. Še vedno imamo veliko otrok s parainfluenco, koronavirusi vseh tipov, rinovirusom, enterovirusom in adenovirusom.” Doda, da je vsem skupna visoka vročina, slabo počutje, izcedek iz nosu, pogosto kašelj. Ali je potrebno obiskati pediatra je odvisno zlasti od celostnega stanja otroka. V nadaljevanju razloži, kdaj z obiskom pri zdravniku ne smemo odlašati, ter kako lajšati težave, če otroka bolijo trebuh, grlo in ušesa.

Kdaj zniževati temperaturo tudi ob dobrem počutju?

“Če ob navedenih težavah otrok lepo pije (četudi nima pravega apetita), se še naprej zvedavo obnaša, se igra in je dobro razpoložen in mu po ustreznem odmerku antipiretika vročina dobro pade, takojšnja obravnava ni potrebna. Otrok naj počiva, dobro pije, uživa čim več vitaminov in naj bo zaščiten pred stiki z infekti, ob vročini nad 38,5 stopinj Celzija naj prejme antipiretik. Otrok naj bo v domačem varstvu. Če vročina traja tri dni in ne popusti, kljub dobremu počutju otroka svetujemo pregled pri pediatru,” svetuje pediater. Razloži, da vročino nad 38,5 stopinj Celzija znižujemo, ker po tej vrednosti negativni učinki vročine zasenčijo pozitivne, prav tako s tem zmanjšamo možnost morebitnega pojava vročinskih krčev. “Dobra stran vročine je, da močno ovira mikrobe, slaba pa, da otroci ob visoki vročini hitreje dehidrirajo, imajo zelo pospešen utrip srca in pospešeno dihajo. Zato pri temperaturu nad 38,5 stopinj Celzija svetujemo zniževanje tudi pri otrocih, ki niso prizadeti.

Če ima otrok še druge težave, kot so izrazita mrzlica ob vročini, ki slabo ali pa sploh ne upade po antipiretiku, če otrok težko diha, večkrat zaporedno bruha, ima stalno drisko, stalno dražeče kašlja, to pa je razlog za takojšen obisk pediatra oziroma v nočnem času dežurnega zdravnika.

Asist. Jakob Zapušek

Ko boli trebušček

Bolečina v trebuhu je eden od najpogostejših vzrokov za napotitev od primarnega pediatra ali dežurnega zdravnika na pediatrične oddelke, razlaga asist. Zapušek. Pove, da je v boleč trebušček lahko zapakirano marsikaj, vključno s kirurškimi zapleti, zato praktično vsak otrok z bolečino v trebuhu, zlasti popoldan in ponoči, pristane v bolnišnici, da se izvede vsa diagnostika in da se lahko opredeli razlog bolečine.

Pediater svetuje staršem, da otroka opazujejo: če otrok potoži, da ga boli trebušček, pa ob tem ne deluje prizadet, kar pomeni, da se enako obnaša in giblje, kot pred navajanjem bolečine, lahko preprosto prejme sirup proti bolečinam, več pije, poizkusi odvajati blato. “Velikokrat je po tem stanje bistveno boljše in obravnava nadalje niti ni potrebna. Velikokrat pomaga masaža trebuščka v smeri urinega kazalca,” pravi.

Da se otroka pusti trpeti z bolečinami zaradi suma na slepič ali neko drugo kirurško dogajanje že od doma ali od ambulante v zdravstvenem domu pa je nesprejemljivo in strokovno neutemeljeno. Danes je diagnostičnih možnosti toliko, da ni potrebno otroka izpostavljati bolečinskemu trpljenju.

Asist. Jakob Zapušek

Boleče grlo

Po besedah asist. Zapuška je večina bolečin iz žrela posledica virusne okužbe, streptokokna angina ali druge bakterijske angine se pojavlja(jo) bistveno redkeje kot virusno pogojene angine. Pove, da se med virusi z izrazito angino najpogosteje kažejo adenovirus, enterovirus in virus Epstein-Barr (znan s kratico EBV), izrazito vnetje žrela, z ali brez oblog, pa lahko povzročijo tudi drugi virusi.

“Blage bolečine v žrelu, ki otroka ne ovirajo, oziroma ko lahko otrok brez težav normalno požira, zgolj opazujemo,” svetuje pediater. Razloži, da potrebo po obisku zdravnika v takem primeru pogojujejo še drugi hkratni prej našteti znaki. “Če je bolečina v žrelu takšna, da je otrok prizadet, težko požira, celo težko pije, pa je zanesljivo potreben pregled pri pediatru, četudi ima zgolj bolečino v žrelu in nobenih drugih težav. Za razliko od hudih bolečin v trebuhu, pri močnih bolečinah v žrelu zvečer ali sredi noči ni potrebno hiteti v dežurno službo, otroku dajmo sirup ali svečko proti bolečinam, nato pa zjutraj obiščemo svojega pediatra,” poudari. Pediater bo opravil klinični pregled, odvzel bris žrela in po potrebi pregled krvi in nato podal ustrezna navodila in predpisal ustrezna zdravila.

Bolečina v ušesih: čistiti nos vsaj desetkrat dnevno

Kot pravi pediater je bolečina v ušesih pri otrocih zelo pogosta spremljevalka respiratornih okužb, največkrat na račun vnetja srednjega ušesa, pri večjih otrocih tudi na račun vnetja sluhovoda. Pojasni, da se vnetje srednjega ušesa najlažje razvije ob slabi prehodnosti Evstahijeve cevke, ki povezuje srednje uho z žrelom. “V stanjih prebolevanja respiratornih virusnih okužb, kjer je žrelo s sluznico otečeno, prav tako sluznica nosu, je Evstahijeva cevka trdno zaprta. Zato je prvi ukrep za preprečitev vnetja srednjega ušesa pri otroku z izrazitim nahodom in prehladnimi znaki redna in temeljita toaleta nosu s fiziološko raztopino ali drugimi pršilniki za nos. Zmotno je mišljenje, da je dovolj nos očistiti dvakrat ali trikrat dnevno. Dejansko svetujemo očistiti nos vsaj desetkrat dnevno, prav tako pri malih otrocih ni dovolj zgolj uporabljati sesalec nosu, ker je večji del nosu zamašen na račun otečene sluznice in ne zamašenosti s sluzjo, ki jo odstranjujemo,” poudarja asist. Jakob Zapušek.

Vnetje srednjega ušesa je praviloma zelo boleče in kljuvajoče, zato otroci z močno vnetim srednjim ušesom težko čakajo na pediatra naslednje jutro. Če je bolečina blaga, lahko otroku bolečino olajšamo s protibolečinskim sirupom in pediatra obiščemo zjutraj. Če je bolečina huda, pa prav tako otroku bolečino lajšamo s sirupom, zdravnika pa obiščemo takoj, četudi v dežurni službi. Zdravnik bo uho pregledal, ocenil, ali je vnetje serozno ali bakterijsko, po potrebi predpisal antibiotik in podal nadaljnja navodila.

Ni nevarno, če je pravi čas zdravljeno

Večina vnetij srednjega ušesa ni nevarnih, če so pravi čas zdravljena, še pove asist. Zapušek. “To velja tudi v primeru, ko se pojavi obilen gnojavi izcedek, kar hkrati pomeni popolno prenehanje bolečine v istem ušesu zaradi počenega bobniča, ni potrebe za paniko, nadaljujemo predpisano terapijo in obiščemo izbranega pediatra naslednji dan za ponovni pregled in nadaljnja navodila. Vsekakor pa otroka opazujemo.

“Vsem staršem svetujem, da v vsaki situaciji, ko je otrok bolan in se doma pojavi velika negotovost in včasih celo konflikti, kaj bi bilo prav narediti, obiščete z vašim otrokom zdravnika, ne glede na datum in uro. Na široko lahko parlamentiramo, kakšna so generalna/splošna navodila za takšne in drugačne scenarije pri bolezenskih znakih naših otrok, pod črto smo sami sredi noči z bolnim otrokom in številnimi skrbmi. Nenazadnje smo ljudje zelo različni, eni že po naravi nagnjeni k totalni paniki in dramatiziranju, drugi k pretiranemu relativiziranju v smislu »bo že«. Vedno imejmo v mislih, da je bolje oditi z otrokom do zdravnika prehitro, kot pa zaradi skrbi o neutemeljenem prehitrem obisku neko hudo stanje spregledati in priti že v pozni fazi bolezni z zapleti,” sklene asist. Jakob Zapušek

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,230
12.07.2024 ob 15:15
143
02.06.2021 ob 22:04
31,010
15.07.2024 ob 08:28
Preberi več

Več novic

New Report

Close