Pazite na te igrače: deček skoraj umrl

N.M., 21. december 2022
PediatrijaPodarite srečo
Foto: Profimedia

Hitro se lahko zgodi, da se veselje ob novi igrači prevesi v tragedijo.

Mama štiriletnika, ki je pogoltnil 52 magnetov iz igrače, in komaj preživel, pred prazničnim obdarovanjem poziva starše, naj bodo pozorni na to, s kakšnimi igračami se igra njihov otrok.  

Nič nenavadnega … do rentgenskega slikanja

Zgodba, ki bi se lahko končala precej tragično, prihaja iz Otoka.

Lyndsey Foley, mati štiriletnega malčka, je preživljala pravi pekel. Ko so se ponavljajočim slabostim, ki so pri malem Judu trajale kar nekaj tednov, pridružile še hude bolečine v predelu trebuha, je svojega sina odpeljala k zdravniku.

Krvni testi niso pokazali posebnosti, ob pregledu zdravnik prav tako ni opazil nič nenavadnega. Presenečenje je razkrilo šele rentgensko slikanje malčka: 52 malih delcev iz igrače se je zataknilo v črevesju in ga predrlo.

Foleyjeva je igračo z magnetnimi kroglicami kupila za svojo osemletno hčerko Poppy. Tovrstne igrače so v Veliki Britaniji zelo priljubljene med otroki, na YouTube kanalu je veliko videoposnetkov, ki prikazujejo, kako lahko iz majhnih magnetnih kroglic sestavljate oblike, predmete in hiše, se spominja.

Kar Lyndsey Foley ni vedela, pa je, da je njen sin v nekaj mesecih “sem ter tja pogoltnil kakšen magnetek ali več”, še poroča BBC.

Lahko bi bilo usodno

“Kirurg mi je povedal, da če ga ne bi pripeljali, bi bile poškodbe lahko usodne,” se spominja Foleyeva. “Zaradi narave črevesja so pod pritiskom kroglic v črevesju nastale rane, črevesje je puščalo in okužba se je širila po njegovem telesu. Zastrupljal se je.”

Kirurgi so Juda operirali sedem ur. Odstranili so mu celoten slepič, črevo pa so mu, da bi lahko odstranili zaužite magnete, prerezali kar na petih mestih.

“Še vedno imam občutek krivde, ko razmišljam, kakšno igračo sem dala svojemu otroku in kaj bi se lahko zgodilo. Kako bi se lahko njegovo življenje spremenilo, zaradi igrače, za katero sem mislila, da je varna. Nikoli si ne bi mislila, kakšno škodo lahko povzroči.”

Jude ima redne preglede in se dobro počuti, a petcentimetrska brazgotina na njegovem trebuščku, bo njega in mamo vedno spominjala na to, kar se je zgodilo.

Otrokom le varne igrače

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili nekaj nasvetov, na kaj je treba paziti pri nakupu igrač. V celoti jih povzemamo v nadaljevanju:

Igrače so na vrhu seznama nevarnih izdelkov
Koliko nevarnih igrač odkrijejo na evropskem trgu, kažejo podatki, ki jih zbira Evropska komisija s pomočjo sistema RAPEX. Med vsemi odkritimi nevarnimi izdelki na trgu Evropske unije so igrače po številu že več let povsem na vrhu seznamov. V veliki večini so te igrače uvožene, največ jih prihaja iz Kitajske, a so med njimi tudi take, ki so izdelane v državah Evropske unije.

Skrite nevarnosti v igračah:

  • Majhni deli so najpogosteje vzrok za nevarnost. Tveganju, da jih pogoltnejo in se zadušijo, so najbolj izpostavljeni malčki v prvem starostnem obdobju (do 36 mesecev), ko radi vtikajo v usta vse, kar dosežejo. Nevarne pa so take igrače tudi za večje otroke, če z igračo ali z njenim delom v ustih govorijo, skačejo, ali tečejo.
  • Kemikalije v igračah so skrita nevarnost, pa ne le zato, ker jih brez laboratorijskih preiskav praktično ne mogoče odkriti, ampak predvsem zato, ker o škodljivosti kemikalij vemo premalo. Otroci prihajajo v stik s kemikalijami v igrači prek kože (z dotikanjem), sline (z lizanjem, grizenjem), sluznice (vdihavanje) ali z zaužitjem. Škodljive snovi tako prehajajo v otrokov organizem in povzročajo alergije, se v njem kopičijo in trajno vplivajo na otrokovo zdravje in življenje. 
  • Vrvice in elastike so nevarne, če so predolge, saj se lahko otroci vanje ujamejo ali zapletejo in se poškodujejo. Z vrvicami in elastikami, daljšimi od 22 centimetrov, se lahko otrok zaduši. 
  • Magneti so še posebej nevarni, če so slabo pritrjeni na igračo oziroma so dostopni otrokom. V telesu se lahko združijo in povzročijo perforacijo črevesja ali zaporo, ki je lahko smrtna. 

Nasveti ZPS pri nakupu igrač

  • Kupujte v zaupanja vredni trgovini oziroma pri zanesljivem spletnem trgovcu, ki skrbno izbira igrače, ki jih prodaja, in praviloma ne zavrača vračil. Mnogi namreč ne upoštevajo varnostnih in zdravstvenih zahtev in lahko prodajajo ponaredke. Posebno pazljivi bodite pri igračah, kupljenih na spletu, darovanih igračah in tistih iz druge roke.
  • Kupujte igrače, ki so nazorno opremljene z vsemi podatki o proizvajalcu, z navodili in opozorili, saj so verjetno varnejše od tistih, ki jih nimajo.
  • Ne kupujte cenovno ugodnih izdelkov, saj zelo pogosto vsebujejo škodljive snovi, njihova količina pa lahko presega dovoljene vrednosti.
  • Skrbno preberite vsa opozorila in navodila!
  • Poiščite in upoštevajte priporočila glede starosti in varnosti! Poiščite igračo, ki je primerna starosti, sposobnosti in spretnosti otroka. Za otroka, mlajšega od treh let, nikoli ne izberite igrače, ki je opremljena z znakom ali opozorilom, da ni primerna za male otroke!
  • Ne kupujte igrač, ki nimajo znaka CE. Čeprav znak ni zagotovilo, da je igrača varna, pa je verjetnost, da gre za neodgovornega proizvajalca, še večja.
  • Pred nakupom preverite mehanske lastnosti igrače: ali ima ostre robove, konice, preglejte kakovost šivov, pritrjenost majhnih delov, poslušajte, kako močan zvok sprošča, pomemben je tudi vonj igrače. Igrač, ki dišijo, ne kupujte!
Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,230
12.07.2024 ob 15:15
143
02.06.2021 ob 22:04
31,010
15.07.2024 ob 08:28
Preberi več

Več novic

New Report

Close