Pazite na ljubljenčke: Ta oblika raka je zelo boleča, lahko pa jo preprečimo

I. K., 27. julij 2022
AktualnoOnkologija
Foto: Profimedia

Kožni rak nevaren tudi za naše ljubljenčke.

Da moramo svojo kožo zaščiti pred škodljivimi sončnimi žarki, ni nič novega, mnogi pa ne vedo, da kožni rak preži tudi na naše ljubljenčke.

“Kot vsak rak je tudi kožni skupek več telesnih, genetskih dejavnikov in dejavnikov okolja,” razlaga veterinarka Iris Selan iz ambulante za male živali Tristokosmatih, ki tudi pravi, da v njihovi praksi opažajo večjo pojavnost kožnega raka pri mačkah kot pri psih.

Še zlasti v nevarnosti so bele mačke. “Zaradi pomanjkanja melanina je kožni rak bolj pogost pri belih mucah. Melanin in temna koža ščitita kožo pred sončnimi žarki. Pri belih mucah je seveda melanina manj ali pa ga sploh ni in so zato bolj izpostavljeni negativnim učinkom sončnih žarkov. Zaradi sevanja lahko bele muce zelo hitro zbolijo za kožnim rakom, ki prizadene predvsem dele telesa, ki niso zaščiteni z dlako (oči, smrček, ušesa). Ta oblika raka je zelo boleča, pogosto se pojavijo tudi rane, razjede, ki se hitro širijo, tudi krvavijo, se malo zacelijo pa spet osvežijo. V takih primerih muce lahko ozdravimo le z amputacijami teh prizadetih delov. Kar pa je moč preprečiti s pravilnimi preventivnimi ukrepi, kot je izključno bivanje v notranjih prostorih.”

Največkrat se srečujejo z malignimi melanomi, limfomi, karcinomi. “Kožni raki so tako kot pri ljudeh tudi pri živalih maligni in benigni. Vedno je odvisno, kdo je pacient, kakšno je njegovo siceršnje zdravstveno stanje ter lokacija in obsežnost tumorjev. Maligni tako kot pri ljudeh ogrožajo življenje, odvisno, v kateri fazi in kako zgodaj jih odkrijemo. Patološka slika je enaka kot pri ljudeh.“

Foto: Profimedia

Enaka je tudi terapija. “Odvisno, za katero vrsto gre, v kakšnem stanju je žival, kako razširjen je že … Lahko gre za kirurško odstranjevanje, radiološko terapijo, kemoterapevtike. Metode se lahko tudi kombinirajo. Zagotovo se pri živali večkrat vprašamo o smiselnosti takih terapij kot tudi o stroških za lastnika.”
 
Rak je zahrbtna bolezen. Žival, tako kot ljudje, najprej ne kažejo simptomov, zato je odgovornost lastnikov, da opazujejo spremembe na koži, še toliko večja. “Največkrat psov ali mačk sploh na začetku nič ne moti, tako da spremembe lastniki večkrat opazijo prej, kot bi jih živali pokazale z obnašanjem ali počutjem.“ Tveganje za razvoj raka bomo delno zmanjšali z izogibanjem soncu. Veliko je odvisno tudi od pasme živali in gostote kožuha, a tudi od barve dlake. Strokovnjakinja zato lastnikom belih in kratkodlakih živali priporoča, da na gola mesta (smrček, tačke in trebuh) nanesejo sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem.

“Določene pasme, predvsem kratkodlake in svetlo obarvane, so zagotovo bolj podvržene kožnemu raku kot druge pasme, ki so temnejše in bolj dolgodlake. Je pa v naši ambulanti v primerjavi z drugimi oblikami raka kožnega zagotovo najmanj,“ nam je še zaupala Selan.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
02.11.2024 ob 16:14
3,930
04.11.2024 ob 20:25
33,821
24.10.2024 ob 00:11
1,240
04.11.2024 ob 13:17
574
17.10.2024 ob 09:17
Preberi več

Več novic

New Report

Close