Koža je naš največji organ, ki opravlja pomembno nalogo: je prvi obrambni mehanizem našega telesa. Koža namreč preprečuje, da bi v telo vdrli škodljivi organizmi in nevarne snovi iz okolja, hkrati pa poskrbi za to, da iz organizma ne izgubljamo nujno potrebnih snovi.
Sestavljena je iz dveh plasti, in sicer iz tanke zunanje povrhnjice, imenovane tudi epidermis, in debelejše, pod epidermisom ležeče usnjice oziroma dermisa. Medtem ko usnjico sestavlja močno elastično tkivo s krvnimi žilami, žlezami in živčnimi končiči, je zgornji del epidermisa zgrajen večinoma iz odmrlih celic.
Najpomembnejši del kože je kožna pregrada
Tisto, kar je pri koži najpomembnejši del, je kožna pregrada (bariera), saj je to tisti najbolj zunanji del, ki ščiti pred vsemi škodljivimi zunanjimi vplivi okolja, kot so UV-žarki, alergeni, patogeni mikroorganizmi (virusi in bakterije), kemikalije, strupene snovi … Po drugi strani pa skrbi za to, da tisto, kar mora ostati v telesu, ostane tam in se ne izloči v okolje – med drugim ščiti pred pretirano izgubo vlage. In prav ti dve funkciji sta ključni za zdravo in lepo kožo, pojasnjuje dermatologinja dr. Nina Jugovar ter dodaja: “Kožna bariera je sestavljena iz več plasti celic in lipidov in si jo lahko predstavljamo kot opečnato steno, zgrajeno iz opek (celice – keratinociti) in malte (lipidi – ceramidi, holesterol in proste maščobne kisline), ki opeke drži tesno skupaj in tako tvori zdravo zaščitno pregrado.”
Poleg že dobro poznanega Cicaplast Baume B5+ zdaj La Roche-Posay predstavlja še novi serum Cicaplast Baume B5, ki je ustvarjen za vsakodnevno nego kože, ki je razdražena, izsušena in občutljiva. Oba izdelka dokazano hitro in učinkovito obnavljata kožo.
Če se kožna pregrada poškoduje …
Kar nekaj dejavnikov lahko privede to tega, da se naša kožna pregrada poškoduje:
- Staranje: S starostjo se kožna bariera naravno tanjša, njen pH se spreminja, posledično pa ostaja manj učinkovita pri opravljanju svojih nalog.
- Hormonske spremembe: Na stanje naše kože lahko vplivajo tudi hormonske spremembe, na primer pri ženskah v menopavzi se nemalokrat pojavijo težave s kožo.
- Kajenje: Kajenje škodi našemu zdravju v več pogledih in koža ni nobena izjema. Kajenje ima negativen vpliv na stanje kože.
- Nekatere kronične bolezni: Sladkorna bolezen, alergije, ekcem, luskavica so zdravstvena stanja, ki lahko kožno pregrado močno oslabijo in posledično lahko pride tudi do poslabšanja osnovne bolezni.
- Neprimerna sredstva za čiščenje in nego kože: Čezmerna uporaba neustreznih čistilnih sredstev in preparatov ter pretiravanje z uporabo aktivnih sestavin lahko porušita naravni pH kože ter jo celo poškodujeta. Tudi preveč agresivna negovalna sredstva in kozmetika lahko naredijo precej škode.
- Sončenje: “Tvorba prostih radikalov pod vplivom UV žarkov lahko poškoduje celice kožne pregrade in oslabi njeno sposobnost zaščite,” pojasnjuje sogovornica.
Poškodovana kožna pregrada lahko privede do pekočine in srbečice ter nadalje do suhe, luščeče se, razdražene in zategnjene kože. “S tem se povečajo tudi tveganje za okužbe, alergijske reakcije in velikokrat lahko privede do poslabšanja osnovnih kožnih težav, kot so atopijski dermatitis, luskavica, ekcem,” še pove dr. Jugovar.
Za zdravo kožo pomembni ustrezna nega in prehrana
Z nekaj preprostimi ukrepi lahko svoj največji organ zavarujete in mu nudite podporo pri pomembnih funkcijah, ki jih opravlja. Za zdravo, sijočo kožo in spočit videz sta v prvi vrsti pomembni zadostna količina spanja in ustrezna prehrana.
Dermatologinja svetuje:
„Kožna pregrada je lahko poškodovana ali oslabljena zaradi številnih dejavnikov. Velikokrat je vzrok prekomerna uporaba neustreznih čistilnih sredstev ali detergentov, pretiravanje z uporabo aktivnih sestavin, izpostavljanje toksinom, kemikalijam (predvsem na delovnem mestu), alergenom in drugim onesnaževalcem iz zraka, ki lahko odstranijo naravni zaščitni plašč (predvsem lipide) s kože in tako oslabijo kožno pregrado in spremenijo njen naravni pH.“
Hkrati dermatologinja navaja, da uravnotežena prehrana, ki je bogata z esencialnimi hranili, ki so potrebna za zdravje kože, ohranja našo kožo zdravo. Svetuje se predvsem uživanje sadja in zelenjave, pustih beljakovin, živil bogatih z antioksidanti, kot so borovnice, zeleno listnata zelenjava (recimo špinača), paradižnik, grah, fižol, lečo, ribe in oreščke … Pomemben pa je tudi zadosten vnos tekočin, predvsem vode, posebej pri starejši populaciji.
Nadalje je za zaščito kožne pregrade pomembna ustrezna nega. Kožo redno nežno čistite, pri čemer uporabljajte blaga čistilna sredstva in mlačno vodo, izogibajte se pretiranemu drgnjenju, pa tudi čezmernemu čiščenju. “Svetuje se tudi redna uporaba vlažilnih krem, da ohranite vlažnost kože. Pri tem izberite takšno vlažilno kremo, ki vsebuje sestavine, ki obnavljajo lipidno pregrado, kot so ceramidi, holesterol in esencialne maščobne kisline,” nadalje svetuje sogovornica. Nadvse pomembna pa je seveda tudi vsakodnevna uporaba krem za zaščito pred soncem z dovolj visokim zaščitnim faktorjem (SPF), ki ščiti kožo tako pred UVA- kot pred UVB-sevanjem.
Čudežna sestavina je pantenol, znan tudi kot vitamin B5
Pantenol, znan tudi kot vitamin B5, je aktivna sestavina, ki je znana po svojih pomirjujočih in obnovitvenih učinkih na kožo, saj obnavlja funkcijo kožne pregrade in pospešuje celjenje manjših ran, opeklin in umirja draženje kože. Deluje protivnetno, kar pomeni, da pomaga pri zmanjševanju rdečice in otekline.
“Pantenol deluje kot humektant, kar pomeni, da privlači in veže vodo v koži, kar pomaga ohranjati kožo hidrirano in prožno. Koža je po uporabi pantenola tudi bolj mehka in gladka, izboljša pa se tudi njena tekstura,” pove dr. Jugovar. In dodaja: “Zaradi teh lastnosti je pantenol pogosta sestavina v izdelkih za nego kože, kot so kreme, losjoni, balzami in serumi. Vključitev pantenola v vsakodnevno rutino nege kože lahko pomaga ohranjati kožo hidrirano, zmanjšati draženje in pospešiti celjenje poškodovane kože. Primeren je za vse tipe kože, vključno z občutljivo kožo.”
Novi La Roche-Posay Cicaplast B5 Serum vsebuje visoko 10-odstotno koncentracijo pantenola (znanega tudi kot vitamin B5) in hitro ter učinkovito obnavlja ter intenzivno vlaži dehidrirano in razdraženo kožo brez sijaja. Nudi ji 24-urno vlaženje, obnavlja poškodovano kožno pregrado in ščiti razdraženo kožo pred škodljivimi zunanjimi vplivi. Zelo pomembno pa je tudi vedeti, da že po eni uri nanosa pomiri in obnavlja kožno pregrado*.
Tudi drug izdelek iz linije, Cicaplast Baume B5+, vsebuje 5 odstotkov pantenola in antibakterijske sestavine, zato je primeren za suho, razdraženo ali poškodovano kožo, lahko pa se uporablja tudi za hitro celjenje manjših ran, opeklin, suhe kože, ekcemov ali po laserskih posegih.