Tako pravi doc. dr. Peter Gajšek, direktor inštituta inštituta za neionizirna sevanja INIS, ki razloži, da so se obstoječe raziskave na področju visokofrekvenčnih elektromagnetnih sevanj (VF EMS) osredotočale na preučevanje možnosti, da lahko izpostavljenost VF EMS, ki jih oddajajo mobilni telefoni, povzroča zapoznele učinke, še posebej povečano tveganje za raka v glavi in vratu. “Kritični pregled znanstvenih raziskav je pripeljal do zaključka, da je povezava med določenimi vrstami raka v glavi ter sevanjem mobilnih telefonov omejena, medtem ko povezave med rakom in drugimi viri EMS (bazne postaje, oddajniki v okolju …), ki povzročajo bistveno nižje izpostavljenosti, ni mogoče zaznati. Klasifikacija VF EMS v skupino 2B (mogoče rakotvorno za ljudi) sporoča, da morebitno povezavo zaznavamo, a nismo prepričani, ali ta povezava tudi dejansko obstaja. Oziroma, da čeprav dokazov o korelaciji ni, nekaj raziskav kaže na majhno možnost za povečano pogostost nekaterih vrst raka v glavi in vratu.”
Poudariti je treba, da povezava med izpostavljenostjo EMS zaradi mobilnega telefona in rakom v glavi ne ustreza kriterijem za nedvoumno potrditev vzročne povezave, saj obstajajo nedoslednosti pri ugotavljanju izpostavljenosti in ni drugih potrebnih raziskav, ki bi to podprle.
Kako (ne)varno je imeti ponoči telefon na nočni omarici?
Dr. Gajšek odgovarja, da telefon, ki je prižgan in v stanju pripravljenosti, oddaja z zelo nizko oddajno močjo. “Kljub temu se je izoblikovalo načelo, da je smiselno telefon, še posebno ker ga ponoči navadno polnimo, kar povzroča dodatno magnetno polje, oddaljimo vsaj en meter od postelje,” svetuje.
Telefoni najbolj sevajo, ko je jakost signala najslabša: v avtu, dvigalih ….
Prevladujoče znanstveno mnenje je, da mobilni telefoni ne predstavljajo nevarnosti za zdravje, če so njihove sevalne obremenitve nižje od mejnih vrednosti (SAR 2W/kg), pove dr. Gajšek. Poudarja, da vsak telefon, ki je kupljen na trgu EU, ustreza mednarodnim standardom in ne presega mejne vrednosti SAR 2W/kg. Obstajajo pa velike razlike v vrednosti SAR med posameznimi telefoni – tudi do desetkrat.
“Mobilni telefoni komunicirajo z oddajanjem radijskih valov skozi mrežo fiksnih anten, imenovanih bazne postaje. Z največjo močjo telefon delujejo, kadar je jakost signal najslabša, zato njihove uporabe ne priporočamo na primer v dvigalih, pa tudi v avtomobilih, saj se med vožnjo jakost signala, ki je potrebna za delovanje dvosmerne zveze med telefonom in bazno postajo, stalno spreminja. Ko se telefon povezuje z drugo bazno postajo oddaja za kratek čas z najvišjo močjo. To pa seveda pomeni višje sevalne obremenitve. Zato je treba v avtih nujno uporabljati prostoročni komplet, ki se poveže preko avto ozvočenja,” poudarja sogovornik.
Za zmanjševanje izpostavljenosti sevanju zaradi rabe mobilnega telefona v smislu načela previdnosti svetujemo:
- Omejimo število in trajanje klicev.
- Izberimo mobilni telefon z nizko vrednostjo SAR. Priporočilo je, da je SAR manjša od 0,6 W/kg. Podatki o SAR vrednosti mobilnih telefonov so navedeni v navodilih proizvajalca.
- Če je le mogoče, uporabljajmo komplet za prostoročno telefoniranje (vrvične ali bluetooth slušalke) ali vgrajeni prostoročni zvočnik (med vožnjo v avtu).
- Ko aparat vzpostavlja zvezo, ga držimo stran od glave, saj takrat deluje z največjo oddajno močjo. Telefon položimo k ušesu šele tedaj, ko je zveza vzpostavljena.
- Izogibajmo se pogovorom, ko je signal slab (na poti, v kleteh, garažah, dvigalih…). Premaknimo se na mesto, kjer je signal močan. Znotraj stavb je to navadno ob oknih ali drugih odprtinah v stavbi.
- Uporabljajmo SMS, saj med pisanjem sporočil telefona ne držimo pri glavi.
- Med rabo držimo mobilni telefon tako, da z roko ne prekrivamo antene. Le ta je običajno vgrajena v spodnjem ali zgornjem delu mobilnega telefona (odvisno od modela) na zunanji strani. Če telefon držimo na mestu, kjer je antena, bo moral telefon zaradi premagovanja izgub zaradi bližine roke oddajati z večjo močjo.
- Različne nalepke, zaščite, piramide…, ki naj bi zmanjšale sevanje mobilnega telefona, niso učinkovite. V najboljšem primeru nimajo nobenega vpliva, v najslabšem primeru pa lahko zmanjšajo sprejemni signal in s tem povzročijo povečanje oddajnega signala.
Ali sevanje mobilnih aparatov na otroke vpliva drugače kot na odrasle?
Po besedah dr. Gajška, rezultati študij na živalih, ki so jih izvajali prek več generacij, ne podpirajo hipoteze o posebni občutljivosti sevanja v zgodnjih obdobjih razvoja. “Pri otrocih niso dokazali povezave med izpostavljenostjo visokofrekvenčnim sevanjem in akutnimi zdravstvenimi težavami. Zaradi dolge latentne dobe za bolezni raka in primerljivo kratkem obdobju vsesplošne uporabe mobilnih telefonov in drugih naprav ostaja vprašanje zapoznelih učinkov v časovnem obdobju, daljšem od deset let še naprej odprto. To je predmet nadaljnjih raziskav. Trenutno ni mogoče dokončno odgovoriti niti na vprašanje, ali je zdravstveno tveganje zaradi dolgotrajne izpostavljenosti sevanjem mobilnih telefonov pri otrocih višje kot pri odraslih, bodisi zaradi starostno pogojenih razlik ali pa zaradi daljše življenjske izpostavljenosti. Tudi to vprašanje se še naprej spremlja, saj je ena od dozimetričnih študij na različnih modelih otroških glav pokazala, da so predvsem pri majhnih otrocih določena tkiva in predeli možganov med telefoniranjem lahko deležni višje izpostavljenosti kot pri odraslih. Kritični pregled znanstvenih raziskav je pripeljal do zaključka, da je povezava med določenimi vrstami raka v glavi ter sevanjem mobilnih telefonov omejena, medtem ko je povezava med vsemi drugimi vrstami raka in viri EMS iz okolja (bazne postaje) prešibka za izoblikovanje dokončnih sklepov o škodljivih učinkih EMS nizkih jakosti.“
Pred klicem na telefonu preverimo jakost signala
Ker mobilni telefon uporabljamo neposredno ob telesu, so sevalne obremenitve precej višje (v povprečju dosežejo do 50 odstotkov mejne vrednosti) od tistih, ki smo jim lahko izpostavljeni v okolju zaradi baznih postaj (do nekaj odstotkov mejne vrednosti), še pove sogovornik. Pravi, da je eden od preprostih indikatorjev, ki kaže, s kakšno močjo mobilni telefon oddaja med pogovorom, je prikazovalnik jakosti signala na mobilnem telefonu. “Ob robu ekrana (odvisno od modela) ima mobilni telefon lestvico, ki nam prikazuje jakost signala. Večja kot je jakost signala, manjša bo potrebna oddajna moč mobilnega telefona med pogovorom. S pomočjo tega kazalca si lahko še posebej znotraj stavb ali v ozkih mestnih ulicah poiščemo takšno mesto, kjer je jakost signala visoka, in telefonski pogovor opravimo tam,” sklene dr. Peter Gajšek.
Stališče SZO glede vplivov brezžičnih sistemov (vse naprave, ki se povezujejo brezžično s pomočjo EMS) na zdravje je, da kljub številnim opravljenim raziskavam na voljo ni dokazov, ki bi vodili do sklepa, da lahko izpostavljenost elektromagnetnim sevanjem nizkih jakosti predstavlja tveganje za zdravje.
Inštitut za neionizirna sevanja (INIS) je kot neodvisna in nepristrana organizacija registrirana za raziskave in razvoj na interdisciplinarnem področju problematike neionizirnih elektromagnetnih in optičnih sevanj. V okviru INIS deluje skupina, ki je usposobljena za najzahtevnejše razvojno-raziskovalne naloge s področja tehniškega, administrativnega, pravnega in zdravstvenega nadzora nad neionizirnimi sevanji. Je akreditiran pri Slovenski akreditaciji za izvajanje meritev elektromagnetnih sevanj v frekvenčnem območju od 0 Hz do 40 GHz ter optičnih sevanj v območju od 200 – 3000 nm.
Včeraj (04.09.2024) je STA objavil novičko, da doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij kaže, da povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu SZO. Analiza je pokazala, da se kljub velikemu porastu uporabe brezžične tehnologije pojavnost raka na možganih ni sorazmerno povečala. To velja tako za ljudi, ki imajo dolge telefonske pogovore, kot tiste, ki mobilne telefone uporabljajo že več kot desetletje.