Osebna zgodba: Kako obliž spreminja moje počutje

Powered by:
Foto: Saša Despot

”A ste zdravi?” je vprašanje, na katerega ne znam najbolje odgovoriti. Sem in nisem. Stara sem 42 let, sem mama dveh najstnikov, podjetnica, ki ima za seboj težko obliko izgorelosti. Po tinitusu, paničnih napadih in kronični utrujenosti je prišla še diagnoza reaktivnega artritisa.

Vse to podpisuje moje življenje v obdobju 2016–2020. Danes zase pravim, da sem psihično v res dobri kondiciji, skrbim za prehrano, spanje in gibanje, medtem ko me še vedno spremljajo bolečine v križu in občasno glavoboli. Reaktivni artritis sem z dieto in spremembo v načinu življenja spravila na nivo, da na izvidnem listu že dve leti piše ”trenutno ni znakov bolezni”. Torej sem in nisem zdrava.

Z vsem tem sem seznanila tudi fizioterapevtko, ko sva se najprej slišali po telefonu, da sva se dogovorili za srečanje. Na internetu sem namreč prebrala, da je Taopatch®, pripomoček, ki združuje učinek akupunkture in svetlobne terapije ter bi mi lahko zelo dobro pomagal, možno dobiti tudi v Sloveniji. In tako sem prišla v stik s fizioterapevtko Karin Vitez.

Foto: Saša Despot

Prvi obisk: Diagnostika in pregled ‘popkov’

Obliži, popki, bobki, pupki, gumbki – hitro sem izvedela, da je izrazov, kako poimenovati majhne obliže, ki si jih nalepiš na kožo, res veliko. Pred nameščanjem pa je fizioterapevtka naredila meritve, postavila celostno diagnostiko, naredila teste in pregledala moje zdravstveno stanje. Po temeljitem pogovoru mi je svetovala Taopatche® in mi glede na zdravstvene težave priporočila Defense, za katere sva se dogovorili, da jih bom nosila poskusno dobo, torej štiri tedne. In s tem ciklom je povezan tudi protokol nošenja: prvi teden nosiš obliže po štiri ure, drugi teden osem ur, tretji teden dvanajst in četrti teden po 24 ur oziroma cel dan.

Jaz vam bom pokazala mesta namestitve, česar se potem vi samo držite. Ničesar ne spreminjate sami, če pa bi se pojavile kakšne spremembe, me boste poklicali, pa bova preverili in morda določili nova mesta,” so bile prijazne usmeritve, ko mi je nameščala en obliž na vratno vretence in drugega na sredino prsnice. Hkrati pa sem dobila še Taopatcha® Start, za katera mi je fizioterapevtka priporočila, da ju uporabim v času menstrualnega ciklusa (da si ju nalepim na območje jajčnikov tri dni pred pričetkom menstruacije) – takrat imam namreč precej hude bolečine v križnem predelu.

Taopatch® je mini laser v velikosti kovanca, sestavljen iz nanokristalov (kvantnih pik), ki jih telesna toplota aktivira in pretvori valovne dolžine. Ta mini laser omogoča nekakšno ponastavitev telesa, ki ga pripelje v naravno biomehansko ravnovesje z merljivimi in takojšnjimi koristmi.

Foto: Saša Despot

Prvi znaki: prebava, očala, križ

Ker lahko vsak dobi obliž najprej za poskusno dobo štirih tednov, sem se odločila, da bom vse spremembe redno zapisovala in tako sledila dogajanju, na podlagi katerega se bom na koncu odločila, ali nadaljujem ali ne. Prve spremembe sem opazila že po treh dneh nošenja. Zelo močno se je aktivirala moja prebava, hkrati pa sem čutila tudi spremembo v urinu, ki je postal temnejše barve in bolj izrazitega vonja. Ko sem to sporočila fizioterapevtki, je rekla, da je to pričakovani del detoksa.

Naslednjo spremembo sem opazila po osmih dneh, ko sem zvečer v postelji želela brati knjigo. Res je, da sem kratkovidna in da potrebujem očala za gledanje na daleč, a ker jih nosim ves čas, jih pozabljam dajati z nosu tudi takrat, ko jih dejansko ne potrebujem, npr. med branjem. In to me doslej ni nikoli motilo. Zdaj pa so me očala začela tako motiti, da sem jih snela in ugotovila, da je branje brez njih veliko bolj prijetno za moje oči (brez meglic, čistost pogleda).

Nova sprememba je sledila v začetku tretjega tedna, natančneje po 19 dneh, ko sem bila v pričakovanju redne menstruacije. Tri dni pred menstrualnim ciklusom sem si po navodilih fizioterapevtke dva Taopatcha® nalepila na predel jajčnikov. Nato pa čakala, kaj se bo zgodilo … Ta menstruacija je bila drugačna – po dolgih letih izrazito močna in intenzivna, za kar je kasneje strokovnjakinja rekla, da je pričakovano (čiščenje). Velika novost, ki pa sem je bila še najbolj vesela, pa je bila, da me ob menstruaciji niso spremljale bolečine v križu, ki so bile prej prisotne vsak mesec.

Obliže lahko uporabljamo za različne protokole: za fokus, bolečine, imunski sistem, menstrualne cikluse, izboljšanje športnih aktivnosti, po operacijah itd.

Foto: Taopatch

Kaj narediti, če je šport del mojega vsakdana?

V vmesnem času nošenja obližev Taopatch® sem si kupila sobno koli in si za cilj postavila, da vsak dan prekolesarim 20 kilometrov. Poleg redne telesne aktivnosti je to pomenilo tudi, da sem svoje telo redno spotila – kar ne bi bilo zameni nič nenavadnega, če na sebi ne bi imela dveh obližev. Zato sem poklicala fizioterapevtko, ki mi je predlagala, naj en Taopatch® med treningom nalepim pod koleno (mesto sva natančno določili prek videoklica), za po treningu pa je predlagala še eno točko, ki bo poskrbela za hitrejšo regeneracijo. Dejstvo je namreč, da se telo z obliži Taopatch lažje in hitreje postavi v biomehansko ravnovesje.

Z obliži Taopatch® je zelo zadovoljna tudi Nataša, rekreativna športnica, ki pravi, da si ne predstavlja več življenja brez njih: ”Načeloma sem zelo zadržana do takšnih in drugačnih pripomočkov, ki naj bi takoj odpravili bolečine in tudi tokrat je bilo tako. Če ne bi zaupala strokovnjaku, ki mi jih je priporočil, se verjetno nikoli ne bi odločila za njih.” Nataša je imela konstantne in kronične bolečine v predelu pete, ki so bile posledica bakterije po operaciji. Danes pravi, da se je kakovost njenega življenja z uporabo Taopatchev® močno izboljšala. Zdaj se znova lahko ukvarja športi, s katerimi se prej ni mogla. Nad obliži pa je navdušen tudi rokometaš iz kluba Trimo Trebnje Lan Grbić, ki jih uporablja vsak dan, in to že tri leta. Pravi, da jih nosi za regeneracijo in odpravljanje bolečin, ki so sestavni del profesionalnega ukvarjanja športa. Lan Grbič pravi, da je veliko spremembo pri redni uporabi obližev opazil v izboljšanju kakovosti spanja in hitrejši regeneraciji po napornih treningih. ”Hkrati pa so mi Taopatchi® pomagali k lažji vrnitvi po poškodbi in operaciji kolena. Kakovost mojega spanja in splošnega počutja se je drastično izboljšala, prav tako se je izboljšala tudi moja regeneracija po različnih naporih, ki jih prinese šport.

A je namestitev zapletena?

Priznam, da me je od vsega najbolje skrbelo to, če bom znala Taopatche® nalepiti na pravo mesto. A je bila ta skrb takoj, ko sem videla embalažo in sistematična ter razumljiva navodila v slovenskem jeziku, pod katerimi so tudi fotografije, popolnoma odveč. Skupaj s setom sem dobila tudi dva lepilna trakova, ki sta primerna za vsako vrsto kože. Eden je 3M transport, to je obliž iz umetnih vlaken, ki je vodoodporen in je zelo priporočljiv za situacije, v katerih se recimo veliko potimo oziroma smo v stiku z vodo (šport, plavanje itd.). Še bolj primeren oziroma prefinjen pa je Micropore obliž, ki je izdelan iz netkane, antialergijske tkanine in je brez lateksa, kar pomeni, da je primeren za še posebej občutljivo kožo. Je zelo zračen in hipoalergen, vendar je manj odporen proti vodi. Ta je opremljen s čistim in praktičnim odmernikom, ki ima nazobčan pokrov, zato da ga tudi lažje odrežemo. Sama sem kombinirala obe vrsti obliža – čez dan sem nosila teh iz mikropor, med treningov pa sem ga zamenjala s 3M transportom.

Foto: Saša Despot

Namesto obližev uporabljajo nevrološki bolniki tablico (Taopatch Focus) ali kapo (Taopatch cup), v katero so nameščeni Taopatchi®. Na ta način določijo ciljano mesto delovanja (target flashlight), medtem ko se veliko pacientov odloči za Photonic Belt. To je pas, v katerega so vgrajeni obliži in ga pacient namesti na boleče mesto, ki glede na osebno diagnostiko potrebuje zmanjšanje tenzije ter bolečine.

In čeprav so navodila jasna, je občutek veliko boljši, če veš, da v tem procesu nisi sam – da se lahko v primeru kakršnega koli vprašanja obrneš na strokovnjaka. Nad tem je bila zelo navdušena tudi Alenka Višnar, dr. med., specialistka radiologije, ki pravi, da je Taopatch® nosila za vzpostavitev ravnotežja in simetrije po presaditvi kolka. Po diagnozi sindroma krpalnega kanala z močno izraženimi težavami je potrdila 90-odstotno izboljšanje, zaradi česar tudi operacija zanjo ni bila več potrebna.

Po enem mesecu sem se znova oglasila v fizioterapiji Vitez, kjer sva s fizioterapevtko pregledali osnovno postavitev obližev, naredili nove meritve in se dogovorili za nadaljnje nošenje. Sama namreč opažam res veliko prijetnih sprememb – takih, za katere sem mogla včasih popiti tudi kakšno protibolečinsko tableto. Poleg urejene prebave, brezbolečinskih menstruacij, stanja brez glavobolov, branja brez očal, znatnega povečanja energije (dvig produktivnosti) in najbolj hvaležna na tem svetu – brez bolečin v križu – želim to pot nadaljevati in preizkusiti še druge protokole (fokus in zdaj v hladnih dneh za imunski sistem). Po štirih mesecih so torej vsaj pri meni spremembe očitne in nad obliži sem navdušena. In ja, zelo lepo je videti tudi veselje na drugi strani – ko fizioterapevta opazi, izpostavi in pohvali, je občutek drugačen. Takrat se šele zaveš, kako lepo je vzeti zdravje v svoje roke in dnevno spremljati majhne premike, ki pa pod črto vodijo k celostnemu dobremu počutju.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,504
30.03.2024 ob 10:27
298,322
31.10.2024 ob 10:57
113,051
31.10.2024 ob 07:46
Preberi več

Več novic

New Report

Close