Olajšanje za bolnike z multiplo sklerozo in njihove svojce

Andreja Verovšek, 31. januar 2022
Nevrologija
nove oblike zdravljena multiple skleroze

Vse več bolnikov z multiplo sklerozo je deležno možnosti zdravljenja na domu, ki dopolnjuje in nadomešča zdravljenje s sodobnimi biološkimi zdravili v bolnišničnem okolju.

Dobra novica prihaja za bolnike z multiplo sklerozo, ki prejemajo biološka zdravila in so do pred kratkim morali po njih odhajati enkrat mesečno v bolnišnico. To je za mnoge predstavljalo velik logističen zalogaj. Številni bolniki so odvisni od možnosti svojcev, da jih odpeljejo na prejem zdravila. To je za mnoge pomenilo, da so morali vzeti dopust ali bolniško.

Način zdravljenja zdaj doživlja pomembno spremembo, seveda, če bolnik, po oceni zdravnika in ob ustrezni podpori zdravstvenega osebja, to zmore. Takšna učinkovita, varna in predvsem enostavna možnost zdravljenja doma je bila že mogoča na nekaterih drugih terapevtskih področjih. Po novem je v Sloveniji dostopna tudi za obvladovanje multiple skleroze, so predstavili na novinarski konferenci prejšnji teden.

Manjkrat se spomniš, da si bolan, bolje je.

Nova oblika jemanja zdravil pomeni, da si bolnik zdravilo v obliki peresnika lahko po ustreznem izobraževanju daje sam doma in mu ni potrebno obiskati zdravstvene ustanove, kar za mnoge predstavlja stres.

»Ko pridem v bolnico, se počutim kot bolnik. Ko si mlad, nočeš tega občutka, da si bolan, hočeš biti zdrav. To, da imam možnost aplikacije zdravila sam doma, mi daje svobodo in mi pomeni več prostega časa za stvari, ki jih rad delam. Zelo veliko mi pomeni, da ne rabim hoditi v bolnico. V bistvu pozabim, da sem bolnik. Bolnikom svetujem, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom in naj ne odlašajo z zdravljenjem,« je o tem, kako obvladuje multiplo sklerozo, povedal Aljaž Bogolin, njegovo izkušnjo pa sta v intervjuju potrdili še dve bolnici.

Podobno mag. Irma Kumer, medicinska sestra v Splošni bolnišnici Novo mesto, poudarja, da si bolniki z multiplo sklerozo zaradi narave svoje bolezni zagotovo želijo čim manj časa preživeti v bolnišničnem okolju: »vsakokrat, ko prestopijo prag bolnišnice, čutijo, da so bolniki, tega si pa posebno mlad človek zagotovo ne želi. Mladost moramo povezovati z drugačnim okoljem, kot je bolnišnica. Samostojnost pri obvladovanju bolezni z zdravili je primarnega pomena tudi za vse strokovnjake, ki sodelujemo z MS bolniki. Danes imamo na voljo cel spekter zdravil za multiplo sklerozo in mnoga od njih omogočajo, da jo obvladujejo v domačem okolju.«

Zdravljenje po modelu »izven bolnišnice« izboljšuje kakovost bolnikovega življenja, prinaša pozitivne učinke v zdravstvenem sistemu in ustvarja novo sinergijo med bolnikom in zdravstvenim osebjem. Pomeni večjo prilagodljivost za bolnika in njegovo primarno socialno mrežo.

Najbolj dragoceno pri vsem je to, da lahko bolniki z novimi terapevtskimi možnostmi živijo običajno življenje, kar pomeni, da ohranijo delo, skrbijo za družino, se ukvarjajo s hobiji in podobno.

Zdravljenje po modelu »izven bolnišnice« zahteva večjo stopnjo odgovornosti

Pri zagotavljanju pravilnega jemanja zdravil je ključnega pomena izobraževanje bolnikov. Pripravljeni peresniki res omogočajo relativno enostavno apliciranje in rokovanje in tehnike se bolniki hitro naučijo.

Bolnika povabim na individualni posvet, kjer povzameva poglavitne tehnične napotke ter načrt izvajanja aplikacije. Ob tehničnem opolnomočenju bolnikov, spremljanju adherence in morebitnega monitoriranja je zame primarnega pomena spremljanje psihičnega stanja bolnika,« je povedala mag. Kumer in pojasnila, da bolnike v nadaljevanju spremljajo v nevrološki ambulanti preko različnih povezav.

Na novinarski konferenci so predstavili tudi več o bolezni multipla skleroza, ki jo imenujejo bolezen tisočerih obrazov. Nevrologinja asist. Lina Savšek je pojasnila, da je multipla skleroza v osnovi ena sama bolezen, a v osnovi “ločimo tri oblike multiple skleroze:

  • recidivno remitentno MS,
  • primarno napredujočo (progresivno) MS ter
  • sekundarno napredujočo (progresivno) MS.
Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].

Več novic

New Report

Close