Odpoved dihanja pri 8-letniku, takšni dogodki niso redkost!

I. K, A. Š. , 07. marec 2024
Urgentna medicina
Otrok s kisikovo masko v bolnici
Foto: Profimedia

Kako pomagati otroku, ko vdihne tujek.

Na pediatrično intenzivno nego na Polikliniki v Milanu so sprejeli osemletnika, ki je imel res hude težave z dihanjem. Najprej ga je mučil močan kašelj, v naslednjih tednih pa je imel vse hujše okužbe dihal. Na koncu je potreboval že podporo s kisikom. Na srečo so ugotovili, kaj je povzročilo težave,

Košček svinčnika, ki ga je po nesreči vdihnil mesec dni prej, mu je popolnoma zamašil desni glavni pljučni bronh. Otrok je moral prestati občutljivo operacijo, s katero so odstranili tujek, in je popolnoma okreval.

Takšni primeri niso redki

Samo na Polikliniki v Milanu imajo takšnih primerov več na leto. Med bolniki so najpogosteje otroci stari le nekaj mesecev in nekaj let, težave pa nastanejo z vdihavanjem majhnih predmetov, kot so kovanci, magneti, majhni deli igrač, slabo prežvečena hrana, pokrovčki za pisala in podobno.

“Tujki, ki pridejo v dihalne poti z vdihavanjem, so pomemben vzrok umrljivosti in obolevnosti otrok,” je pojasnila Giovanna Chidini, vodja oddelka za intenzivno nego otrok na milanski polikliniki. V tem primeru je vdihnjen predmet povzročil odpoved dihanja. Otrok je po posegu popolnoma okreval in ni več potreboval podpore s ‘kisikom’.

Kako ukrepati, če otrok vdihne tujek

V primeru, da otrok vdihne tujek, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje svetujejo naslednje.

Če je otrok pri zavesti (kašlja, govori in diha brez večjih težav), ne posredujte in ga položite v udoben položaj. Potem pokličite zdravniško pomoč na telefonsko številko 112.

Če otroku grozi nezavest (ne more govoriti in kašljati ter pomodri), mu takoj nudite prvo pomoč:

  1. Postavite se za otroka in ga objemite tako, da je vaša pest med njegovim popkom in konico prsnice!
  2. Petkrat močno in hitro pritisnite proti sebi in navzgor!
  3. Odstranite tujek, če je viden.
  4. Če je tujek še v dihalnih poteh, ponovite postopek.
  5. Če poskus odstranjevanja tujka ni uspešen in je otrok nezavesten, takoj začnite z umetnim dihanjem.

Če je otrok nezavesten (se ne odziva na trepljanje ali glasno nagovarjanje) in ne diha, nemudoma pričnite z umetnim dihanjem. Če je kdo v bližini, ga prosite, da pokliče zdravniško pomoč. V primeru, da ste sami, pa morate najprej izvajati umetno dihanje in, če je treba, zunanjo masažo srca vsaj 1 minuto. Potem šele pokličite zdravniško pomoč na telefonsko številko 112 in nadaljujte z oživljanjem.

Foto: Profimedia

Kako odstraniti nevarne tujke iz noska?

  • Otrok naj diha skozi usta. Prosto nosnico zatisnite. Otrok naj pihne in tujek se bo morda odstranil. Če ne uspe v prvo, naj pihne večkrat in močneje. Če je tujek le delno v nosu, ga boste lažje odstranili.
  • Otrok naj bo pri miru, tujek pa mu poskušajte odstraniti s prsti ali topo pinceto. Bodite previdni in pazite, da tujka še bolj ne potisnete v nos. Če se otrok upira ali ni zmožen stati pri miru, tujka ne poskušajte odstraniti.
  • Po odstranitvi se lahko pojavi manjše krvavenje, ki ponavadi ni resnega značaja in preneha v desetih minutah.

Avtor
Piše

I. K, A. Š.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,495
30.03.2024 ob 10:27
297,952
28.09.2024 ob 14:23
113,046
28.09.2024 ob 12:47
Preberi več

Več novic

New Report

Close