Večina celic v našem telesu lahko raste, se množi in deli. Te lastnosti so zelo pomembne za normalno delovanje organizma, ker omogočajo nadomeščanje predhodno odmrlih celic z novonastalimi. V normalnih razmerah so ti procesi strogo genetsko nadzorovani, nekateri genetski ali okoljski dejavniki pa lahko sprožijo nenadzorovano razmnoževanje celic in nastanek tumorjev. Ti pritiskajo na bližnje zdrave celice in tkiva ter onemogočajo opravljanje njihovih funkcij. Tumorska masa se lahko razširi tudi na oddaljene dele telesa. Takrat govorimo o metastatski obliki raka, ki jo je težje zdraviti.
Kako pogost je rak dojk v Sloveniji?
Podobno kot v večini razvitih držav, je tudi v Sloveniji rak dojk najpogostejši rak pri ženskah. Rak dojk ni izključno bolezen žensk, saj sta med obolelimi tudi eden do dva odstotka moških. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1.500 žensk in okoli 15 moških.
Kakšna je razlika med benignim in malignim tumorjem dojk?
Benigni tumor rase mnogo počasneje od malignega in je lokalno omejen, medtem ko se maligni hitro vrašča v okolno zdravo tkivo. Poleg tega se maligni tumor rad vrašča tudi v krvne in limfne žile in se širi v druge dele telesa, zaradi česar je zelo agresiven. Maligni tumor je zato težko popolnoma odstraniti.
Kateri so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek raka dojk?
Med najpogostejše dejavnike tveganja spadajo genetska predispozicija, prisotnost raka dojk v družini, pozna nosečnost in kratkotrajno dojenje. Raziskave kažejo, da je tveganje za razvoj raka dojk pri ženskah, ki so prvega otroka rodile pred 25. letom starosti, dvakrat nižje, pa tudi dojenje, ki traja več kot leto dni, zmanjša tveganje za nastanek te bolezni. Dolgotrajno uživanje hormonskih nadomestkov (dlje kot pet let) povečuje tveganje za obolelost. Med dejavniki tveganja je tudi višja starost, vendar pa to ni pravilo, saj lahko za rakom dojk zbolijo tudi mlade ženske.
Lahko z izogibanjem dejavnikom tveganja preprečimo nastanek raka dojk?
Dokazano je, da je pri ženskah, pri katerih so prisotni dejavniki tveganja, verjetnost nastanka raka dojk večja. Izogibanje dejavnikom tveganja sicer ne pomeni, da ne boste zboleli za to boleznijo, pomeni pa, da boste imeli, če zbolite, več možnosti za uspešno zdravljenje.
Številne raziskave kažejo povezavo med zdravim načinom življenja in manjšim tveganjem za razvoj raka dojk. Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije bi lahko z zdravim načinom življenja preprečili 30 – 50 odstotkov primerov raka. Z redno telesno aktivnostjo, zdravo in uravnoteženo prehrano, vzdrževanjem ustrezne telesne mase lahko vsak sam veliko prispeva k svojemu zdravju.
Lahko rak katerega drugega organa sproži razvoj raka dojk?
Na žalost lahko. Raziskave kažejo, da je tveganje za raka dojk pri ženskah, ki so prebolele endometrialni karcinom ali raka jajčnikov, dvakrat večje.
Kateri so prvi simptomi raka dojk?
Začetni stadij raka dojk ima malo opaznih simptomov. Najpogosteje se pokažejo kot vozel ali zatrdlino v dojki ali pod pazduho, občutljivost dojke ali spremembe na bradavici.
Ali rak dojk boli?
Bolečina v dojki za raka dojk ni značilna, vendar se je o tem dobro prepričati in preveriti, ali gre za kakšno drugo resno bolezen. Zato je ob bolečinah v prsih najbolje obiskati zdravnika.
Ali dolžina reproduktivne dobe vpliva na nastanek raka dojk?
Da. Raziskave so pokazale, da je tveganje za nastanek raka dojk večje pri ženskah, ki so dobile prvo menstruacijo pred dvanajstim letom in pri tistih, ki so vstopile v menopavzo po 55. letu starosti.
Je rak dojk povezan z jemanjem oralne kontracepcije?
Kontracepcijske tablete lahko nekoliko zvišajo možnost obolenja za rakom dojk. Strokovnjaki zato priporočajo redne ginekološke preglede vseh žensk, ki jemljejo kontracepcijske tablete in prav tako redno mesečno samopregledovanje. Nekateri svetujejo, da ženske po desetih letih rednega jemanja kontracepcijskih tablet začasno prekinejo to kontracepcijo, saj v obdobju prekinitve povečana ogroženost izzveni.
Kdaj je treba začeti s samopregledovanjem dojk?
Čeprav tveganje za rak dojk s starostjo narašča, je samopregledovanje priporočljivo že od mladih let. Tako ženske spoznajo svoje prsi in lažje opazijo spremembe. Ker skozi menstrualni cikel v dojkah prihaja do raznih sprememb, je treba samopregled izvesti med sedmim in desetim dnevom od začetka cikla, saj so takrat najmanj napete. Treba je poudariti, da samopregledovanje dojk ne zagotavlja zgodnjega odkrivanja raka dojk, saj manjših vozlov pri tem ne zatipamo.
Za pomoč pri rednem mesečnem pregledovanju je na voljo tudi brezplačna mobilna aplikacija Breast Test in prikaz na spletni strani breast-test.com.
Kako odkrivamo raka dojk?
Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Preživetje žensk z diagnozo rak dojk se povečuje, predvsem zaradi zgodnjega odkrivanja in kakovostnega zdravljenja, ki postaja vedno bolj prilagojeno posamezni ženski in njenemu raku.
Pri samopregledovanju dojk je treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki in pazduhi ter biti pozoren na zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk ter barvi kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje ali zatrdline. Ni nujno, da je vsaka sprememba maligna, vendar mora zdravnik presoditi ali je sprememba nevarna ali ne, zato naj ženska ne odlaša z obiskom izbranega zdravnika, ki jo bo napotil na nadaljne preiskave, če bo to potrebno.
Je mamografija stoodstotno zanesljiva metoda zgodnjega odkrivanja raka dojk?
Ne. Nobena metoda ni popolna. Če mamografski pregled pokaže prisotnost tvorb v dojki, je treba opraviti še druge preiskave, kot so biopsija, citološke punkcije, ultrazvočni pregled in magnetna resonanca. S tem natančno potrdijo, ali gre za maligni tumor ali ne.
Lahko ženska sama zaprosi za mamografijo?
Mamografija je del nacionalnega presejalnega programa za zgodnje odkrivanje raka dojk (DORA) in se zaradi specifične sestave tkiva dojke priporoča vsem ženskam, starejšim od 50 let. Pregled se lahko na zahtevo pacientke in priporočilo splošnega zdravnika opravi tudi prej, če so prisotni simptomi, ki kažejo na možnost tega obolenja.
Kateri načini zdravljenja raka dojk so danes na voljo?
Zdravljenje se običajno začne s kirurško operacijo. Glede na stadij in obliko raka pa se uporabljajo tudi kemoterapija, obsevanje, biološka in hormonska terapija.
Je rak dojk popolnoma ozdravljiv, če ga pravočasno odkrijemo?
Zdravniki ocenjujejo, da lahko ozdravi nad 90 odstotkov žensk z rakom dojke, če je ta dovolj zgodaj diagnosticiran in ustrezno zdravljen.
Poslanica Tanje Španić
Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija, Tanje Španić je letošnji rožnati mesec oktober pospremila z besedami:
“V Združenju Europa Donna Slovenija želimo s sporočili o pomenu zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja raka dojk doseči čim več posameznikov. Vsak sam lahko s svojimi odločitvami in zdravim življenjskim slogom, ki vključuje uravnoteženo prehrano, redno telesno dejavnost, ohranjanje zdrave telesne mase, izogibanje kajenju in omejevanje uživanja alkohola, prispeva k zmanjšanju tveganja za nastanek raka dojk.”
V letošnji kampanji so se v osredotočili na pomen prijateljstva in nagovorili ženske, da samopregled priporočijo tudi svojim prijateljicam s sporočilom: “Ni nam vseeno za naše prijateljice, ne želimo si, da zbolijo. Hkrati nam moč prijateljstva pomaga tudi pri soočanju z boleznijo.”
vir: https://breast-test.com, https://europadonna.si