Nova analiza, katere izsledki so bili objavljeni v strokovni publikaciji Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry, je pokazala, da bolj, ko so starši uporabljali telefone ali tablične računalnike kot sredstvo za pomirjanje izbruhov jeze, slabše so leto kasneje njihovi otroci obvladovali jezo in frustracije. Hkrati pa se je potrdilo, da so otroci, ki so imeli že v izhodišču slabše spretnosti obvladovanja jeze, pogosteje dobili v roke digitalne naprave. Kaže, da ta strategija lahko privede do stopnjevanja že obstoječega problema, povzema študijo MailOnline.
Samoregulacije se naučimo v prvih letih življenja
Seveda starše mika, da bi razburjenemu otroku dali v roke telefon ali tablični računalnik, da bi ga lažje in hitreje umirili. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da se zaradi tega morda ne bodo naučili uravnavati svojih čustev. Samoregulacije – kako se odzivati v določenih situacijah – se namreč otroci naučijo v prvih letih življenja: to jim omogoča, da se bodo na neprijetne in stresne situacije odzvali mirno namesto jezno, da se bodo naučili sodelovati z drugimi in da bodo postali samostojni.
Ekipa z Univerze Eötvös Loránd na Madžarskem je 265 staršev prosila, naj izpolnijo vprašalnike o vedenju svojih otrok: enega so izpolnili takoj, drugega leto dni kasneje. Otroci so bili v povprečju stari 3,5 leta. Raziskovalci so ugotovili, da je dolgoročno lahko škodljivo, če starši uporabljajo digitalno tehnologijo, denimo pametne telefone in tablice, kot sredstvo za pomiritev otroka.
Ne izogibati ali zamotiti, temveč voditi čez stresne situacije
“Izbruhov jeze se ne da umiriti oziroma pozdraviti z digitalnimi napravami. Umirjanje izbruhov jeze z digitalnimi napravami vodi kvečjemu do hujših težav z obvladovanjem čustev, zlasti jeze, v kasnejšem življenjskem obdobju. Otroci se morajo naučiti obvladovati svoja čustva. Pri učenju tega potrebujejo pomoč staršev, ne digitalne naprave,” pravi vodilna avtorica študije dr. Veronika Konok.
Avtorji študije poudarjajo, da je prav tako pomembno, da se ne izogibamo situacijam, ki so za otroka neugodne oziroma frustrirajoče. Namesto tega je pomembno, da jih vodimo čez te situacije, jim pomagamo prepoznati čustva, ki jih ob tem doživljajo, in jih naučimo, kako se z njimi soočiti.