Obvezno branje: E-številke v sladilih, ki se jim morate izogibati

Uredništvo, 22. julij 2022
Prehrana

Ste se kdaj ob skodelici kave spraševali, katero sladilo naj bi uporabili: navadni beli sladkor (rjavi ni nič drugega kot beli sladkor, karameliziran v melasinem sirupu) ali umetno sladilo? V knjigi Bilanca zdravja in počutja toplo priporočajo, da nič od izbranega. Kaj pa potem?

Kot nadomestek sladkorja pa lahko poskusite v kavo dodati cimet. Od nekdaj je veljal za afrodiziak, ki so ga cenile največje kulture sveta. Imel naj bi blagodejne učinke pri sproščanju krčev, spodbujanju in lajšanju prebave ter pospeševanju razkroja patogenih mikroorganizmov, zaviral pa naj bi različna vnetja.

Če z veseljem obiskujete svojega zobozdravnika zaradi odprave kariesa, povzročenega zaradi sladkorja (op. satiričen komentar), pa morate vedeti naslednjo temeljno razliko med sladkorjem in umetnim sladilom: sladkor spada med visokokalorična prehranska živila, sladilo pa pod prehranska dopolnila brez bistvenih kaloričnih vrednosti. To nikakor ne pomeni, da so umetna sladila priporočljiv in varen nadomestek, ki ga lahko brez večjih zdravstvenih tveganj vključite v svojo vsakdanjo prehrano.

Najpogosteje uporabljena in odobrena kot umetna sladila v Evropi so kalijev acesulfam, aspartam, ciklamat, saharin, sukraloza in steviol-glikozidi, označeni s svojimi črkami E. Prva štiri sladila so izjemno nevarna za zdravje, s tem da se sladila z označbami E950, E951 in E954 uvrščajo med deset najnevarnejših aditivov.

E-številke v sladilih, ki bi se jim morali izogniti

E950 – acesulfam: sladilo je dvestokrat slajše od navadnega sladkorja. Uporablja se pri proizvodnji pijač, hrane, sredstev za higieno ustne votline in farmacevtske izdelke. Dovoljenje za uporabo ima v več kot stotih državah, med njimi tudi v Sloveniji.

E951 – aspartam: je naravna aminokislinska vez, dvestokrat slajša od navadnega sladkorja. Uporablja se ga v več kot 6000 prehranskih izdelkih in pijačah. Znanstvene raziskave so pokazale njegovo veliko škodljivost za zdravje. Med simptome ob prevelikem vnosu aspartama štejemo omamljenost, glavobol, utrujenost, vrtoglavice, bruhanje, povišanje srčnega utripa, pridobivanje telesne teže, razdražljivost, izgubo spomina, bolečine v sklepih, depresijo, krče, neplodnost, odvisnost, slabost, izgubo sluha. Pri nas spada v skupino dovoljenih sladil.

Po ADI (angl. Acceptable Daily Intake – A Tool for Ensuring Food Safety; International Life Sciences Institute – ILSI) sprejemljiv dnevni vnos znaša 40 mg/kg telesne teže, ki pravi, da vnos takšnih količin naj ne bi povzročal resnejših težav za zdravje. Poudarjam, naj ne bi!

E952 – ciklamat: je petdesetkrat slajši od navadnega sladkorja. Široko uporabo ima pri proizvodnji pijač, žvečilnih gum, solatnih prelivih in marmeladah. Dovoljenje za uporabo ima v le petdesetih državah, med njimi tudi v Sloveniji. Druge države so ga prepovedale zaradi suma povezave s pojavom rakastih obolenj, predvsem mehurja in drugih vrst raka.

E954 – saharin: to sladilo je petstokrat slajše od navadnega sladkorja. Razen pri proizvodnji pijač in pecivih se uporablja tudi pri proizvodnji farmacevtskih izdelkov. Dovoljenje za uporabo ima v približno devetdesetih državah, med njimi tudi v Sloveniji.

E955 – sukraloza: je sladilo, ki je s posebnim postopkom pridobljeno iz sladkorja, in se ocenjuje, da je približno šestokrat slajše od primarnega navadnega sladkorja. Uporablja se ga v sladoledih, mlečnih izdelkih, pecivih ipd. Dovoljenje ima v približno stotih državah. Pri nas pridobljenega dovoljenja za uporabo nima.

E960 – steviol-glikozidi: so naravne sestavine sladkega okusa stevije, rastline iz Južne Amerike. Od sladkorja je za 200–300-krat slajši. Uporablja se ga v hrani, pijačah ipd. Dovoljenje ima v večini držav. Leta 2011 je pridobil dovoljenje tudi v Evropski uniji. Pri nas pridobljenega dovoljenja za uporabo nima.

Vsekakor je potrebna previdnost pri prebiranju deklaracij na embalažah. Proizvajalci na vse načine poskušajo sladkor v izdelku predstaviti v drugačni obliki, za uporabnika morda nekoliko manj škodljivi. Poslužujejo se izrazov, kot so ekstrakt sladkorja, koruzni sirup, rjavi sladkor, saharoza, med, melasa, surovi sladkor, fruktoza, glukoza, dekstroza itd.

Osebno priporočam za zdravo življenje uporabo naravnih sladil, kot so med, javorjev sirup in stevija. Stevija je rastlina, ki nima kalorij, je popolnoma neškodljiva, odporna na visoke temperature, zaradi česar jo lahko uporabljamo tudi pri peki, ob vsem tem pa ne predstavlja podlage, na kateri se razvijajo bakterije in posledično karies.

Pripravili: Strokovnjaki iz Medicinskega centra CiiM plus
Več o prehranskem svetovanju.
Knjiga Bilanca zdravja in počutja

Avtor
Piše

Uredništvo

Več novic

New Report

Close