Znano je, da imajo osebe s prekomerno telesno težo povečano tveganje za nekatere vrste raka – na dojkah, črevesju, ledvicah in trebušni slinavki. Nova obsežna raziskava, objavljena v Nature Communications, v kateri so preučili podatke 2,6 milijona odraslih Špancev mlajših od 40 let, pa je pokazala, da je povezana z povečanim tveganjem še za 12 vrstami: z rakom materničnega telesa, ledvic, žolčnika, žolčnega trakta, diseminiranim plazmocitomom, levkemijo, kolorektalnim rakom, rakom na jetrih, ščitnici, možganih in centralnem živčnem sistemu, glavi in vratu ter rakom dojk pri pomenopavznih ženskah.
Dolgotrajno povečana telesna teža pa je bila dodatno povezana s pojavnostjo še šestih vrst: rakom na jajčnikih, ne-Hodkinovim limfomom, malignim melanomom, rakom prostate, pankreasa in želodca.
Avtorji raziskave opozarjajo, da je vpliv debelosti na razvoj rakave bolezni najverjetneje podcenjen.
Mlajša leta, hujša oblika in daljše trajanje dodatna dejavnika tveganja
Za potrebe raziskave so raziskovalci proučili indeks telesne mase (ITM) udeležencev skozi vse življenje. Udeležencem so sledili devet let. V tem času je 225.396 udeležencev razvilo rakavo bolezen. Raziskovalci so dejali, da so rezultati raziskave pokazali, da so daljše trajanje, hujša oblika in mlajša starost, pri kateri se pojavi prekomerna telesna teža oziroma debelost, povezani z 18 raki.
S prekomerno telesno maso in debelostjo se srečujemo tudi v Sloveniji. Po zadnjih podatkih je prekomerno hranjenih in debelih približno 59 odstotkov odraslih ter 28 odstotkov mladostnikov.
Prehrana.si
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije:
- Od leta 1975 se je število debelih potrojilo.
- Leta 2016 je imelo prekomerno telesno težo 1,9 milijona oseb na svetu; od teh jih je bilo debelih milijonov.
- Leta 2018 je imelo prekomerno telesno težo 39 odstotkov svetovne populacije starejše od 18 let; 13 odstotkov je bilo debelih.
- Leta 2020 je imelo prekomerno telesno težo ali debelih 39 milijonov otrok.
Viri: