Novo odkritje: Na pojav raka dojk lahko vpliva tudi nezdravo črevesje

Profimedia

Tako kot pri vseh rakavih obolenjih je ugotavljanje vzroka večinoma le špekulacija. Na področju raka dojk so raziskovalci iz Centra za raka Univerze v Virginiji pridobili spodbudne dokaze, ki drugim raziskovalcem in onkologom pomagajo razumeti naravo te bolezni.

Znanstveniki pravijo, da so odkrili, da moten črevesni mikrobiom spreminja mastocite ali imunske celice v tkivu dojk, kar na koncu pripomore k širjenju raka.

Raziskovalka Melanie R. Rutkowski iz Medicinske fakultete Univerze v Virginiji, ki se je že pred to raziskavo ukvarjala z raziskavami raka dojk, pojasnjuje:

“Črevesna komenzalna disbioza, nezdrav in vneten črevesni mikrobiom, sistemsko spremeni tkiva dojk miši, ki nimajo raka. Spremembe tkiva povečajo infiltracijo mastocitov, ki ob prisotnosti tumorja olajšajo metastaziranje tumorja dojke.”

Je prva, ki je odkrila takšno povezavo in v tem novejšem delu razširja svoje ugotovitve z novim predlogom, da nezdrave črevesne bakterije vplivajo na število in delovanje mastocitov, kadar so prisotni tumorji.

dr. Melanie Rutkowski (Foto: Dan Addison, University Communications)

Ekipa je preučevala tudi vzorce tkiva, ki so bili odvzeti človeškim bolnikom s hormonsko receptorsko pozitivnim rakom dojk. Med poskusi so opazili, da se je pri miših, ki so jih modelirali s hormonsko receptorsko pozitivnim rakom dojk, po rasti tumorja pojavilo kopičenje mastocitov. Podobno kot pri miših so se tudi pri ljudeh kopičili mastociti, poleg tega pa so se pri njih pokazale povečane zaloge kolagena.

Ugotovljena je bila torej skladna povezava med količino kolagena in mastocitov ter posledično ponovnim pojavom raka dojk. Pri miših so lahko proces, ki vodi do škodljive rasti, zaustavili tako, da so preprečili, da bi se sploh začel.

“Mastociti imajo pri raku dojk kontroverzno vlogo, saj so nekatere študije ugotavljale pozitivno povezavo z izidom, druge pa negativno,” pojasnjuje dr. Rutkowski.

Zaključuje, da ta raziskava ponuja obetavno strategijo za močnejše personalizirane onkološke prakse, ki vodijo k bolj zdravim bolnikom in učinkovitejši oskrbi. Zdravniki bodo morda lahko to razmerje uporabili kot drugačno tarčo za zaustavitev širjenja in ponovitve raka dojk pri bolnicah v remisiji. Rutkowski in ekipa se pri tem ne nameravajo ustaviti in se strinjajo, da je njihov cilj čim bolj izboljšati možnosti preživetja raka dojk.

Študija je objavljena v reviji Cancer Immunology Research.

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,042
23.06.2024 ob 19:36
261
29.05.2024 ob 16:26
1,612
29.05.2024 ob 22:34
849
22.06.2024 ob 16:35
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close