Novo odkritje: kako nastane občutek strahu

ženska v postelji strah pokrita z odejo
Foto: Profimedia

Znanstveniki so odkrili novo nevronsko pot, ki vpliva na to, kako močno se bomo odzvali na strašljivo situacijo in kako dolgo bo občutek strahu vztrajal.

Ta odkritje obeta veliko možnosti za napredek v duševnem zdravju. Nova spoznanja bi lahko utrla pot novim oblikam zdravljenjem psihiatričnih stanj, ki so močno povezana z doživljanjem strahu, kot so posttravmatska stresna motnja (PTSP) in anksiozne motnje.

Pot, po kateri tečejo impulzi za doživljanje strahu

Raziskovalci so odkrili novo nevronsko pot, ki povezuje prefrontalni korteks in amigdalo. Oba dela možganov sodelujeta pri čustveni regulaciji in prilagajanju človekovih odločitev. Pot vpliva in uravnava odzive na močne občutke strahu, ki so pomembni predvsem za preživetje.

Amigdala je del človeških možganov (tudi možganov drugih sesalcev), ki je pomembna pri samoohranitvi in takrat, ko je človek ogrožen. Je del, ki skrbi za preživetje in tudi poskrbi, da se preživitveno odzove – se ustraši nevarne situacije in na primer pobegne, se spopade ali zamrzne.

Prefrontalni kortekst poskrbi za ustrezen odziv glede na izkušnje, pričakovanja in napovedi o okoliščinah situacije ter poskrbi za umik in iskanje varnega okolja.

V primeru, da na pot ne deluje optimalno (je disregulirana), to povzroča motnje pri odzivu in lahko povzroča psihične težave, PTSP, panične in anksiozne motnje.

Raziskovalci univerze Northwestern University so optimistični, da jim bodo nova spoznanja o povezavi med najstarejšim in najmlajšim delom možganov omogočila še bolje razumeti odzive strahu in pomagala pri zdravljenju motenj, ki jih strah povzroča.

Vas mučijo depresija, anksioznost ali katere druge razpoloženjske motnje? Lahko vam pomagamo. Nasvete in strokovno pomoč najdete na forumu Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje.

vir: https://neurosciencenews.com/fear-response-neuroscience-25656/

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].

Več novic

New Report

Close