Po skoraj desetih letih so v ZDA zabeležili nov primer te nalezljive bolezni. Gre za necepljenega moškega, ki je bil najverjetneje izpostavljen posamezniku, ki je prejel cepivo, ki vsebuje oslabljen živ virus, poroča britanski BBC. Bolnik ni več nalezljiv, je pa kot posledico okužbe razvil paralizo.
Čeprav ne predstavlja tveganja za širše javno zdravje, se v zadnjih dneh pojavljajo javni zdravstveni pomisleki za okrožje Rocklanda (država New York), saj gre za posameznika, ki naj bi bil del religiozne konservativne skupnosti, ki se pogosto izogiba cepljenju, je za MedPage Today povedal profesor oddelka za nalezljive bolezni Univerzitetnega kliničnega centra Nashville, William Schaffner. Skrbi jih namreč, da bi bilo lahko med pripadniki omenjene skupnosti več primerov, saj se virus otroške paralize po besedah Schaffnerja širi hitro.
Kaj je otroška paraliza?
Otroška paraliza je nalezljiva virusna bolezen, ki prizadene živčni sistem. Prenaša se s poliovirusi (tipa 1, 2 in 3), ki se nahajajo v iztrebkih okuženih ljudi in ki napadejo živčni sistem, kar lahko v hujpih primerih povzroči trajne okvare in ohromelost.
»Virus se prenaša preko umazanih rok, okužene hrane in vode, pa tudi ob tesnih stikih z okuženo osebo. Bolniki so najbolj kužni 7 do 10 dni pred in po pojavu znakov bolezni, virusi pa so v iztrebkih prisotni še 3 do 6 tednov. Večinoma okužbe s poliovirusom potekajo brez posebnih znakov bolezni. Pri približno četrtini se bolezen razvije podobno kot pri gripi s povišano telesno temperaturo, bolečinami v sklepih, bolečim grlom, bolečinami v trebuhu in mehkim blatom,«
pojasnjujejo na strani cepljenje.info, projektu Združenja za pediatrijo, ki deluje v okviru Slovenskega zdravniškega društva.
Pri do pet odstotkih okuženih pa pride do prizadetosti živčevja. »Vnetje možganskih ovojnic (serozni meningitis) se kaže kot glavobol, slabost, otrdel vrat ter motnje zavesti. Če se bolezen dodatno razvije, začne vplivati na živčevje in povzroči razvoj paralize, pojavijo se hude bolečine v mišicah in ohromelost. Bolnik lahko ostane hrom vse življenje. Ohromijo lahko tudi dihalne mišice in če umetno predihavanje ni na voljo, se bolezen lahko konča s smrtjo. V preteklosti, ko je bila bolezen pogostejša, so za predihavanje uporabljali umetna pljuča, v katerih so bolniki morali živeti do svoje smrti.«
Izkoreninjen, a ne povsem?
Bolezen je pogostejša v manj razvitih predelih sveta, kjer je tudi higiena običajno slabša. V letu 2020 so divje seve virusa otroške paralize zaznali le še v Afganistanu in Pakistanu, Svetovna zdravstvena organizacija pa je po dolgih letih prizadevanj razglasila, da je divji virus otroške paralize v Afriki izkoreninjen, še pišejo na strani cepljenje.info.
Kaj konkretno za javno zdravje pomeni okužba Američana? Čeprav so v pripravljenosti, je trenutno tveganje za splošno populacijo nizko, za MedPage Today ocenjujejo strokovnjaki za nalezljive bolezni v ZDA.