Ignorirate te simptome? Bolezen, ki se začne nedolžno, lahko prinese resne posledice

M. Ć., 21. december 2024
Infektologija
Norice: izpuščaji na koži pri otroku, značilne rdeče bunčice
foto: Profimedia

Značilni srbeči mehurčki in vročina so le del zgodbe, saj lahko norice prinesejo resne zaplete – tako pri otrocih kot pri odraslih. Zdravniki opozarjajo, da prebolevanje bolezni lahko pusti tudi dolgoročne posledice, ki močno vplivajo na kakovost življenja. Kako se okužba prenaša, kakšni so zapleti in predvsem – kako se zaščititi?

Norice, ali vodene koze, so pogosta otroška bolezen, ki pa jo pogosto podcenjujemo. Značilni srbeči mehurčki in vročina so le del zgodbe, saj lahko norice prinesejo resne zaplete – tako pri otrocih kot pri odraslih. Krivca za poznamo – virus varicella-zoster (VZV), ki spada med herpesviruse. Ta mali vsiljivec je izjemno nalezljiv in se širi:

  • prek kapljičnega prenosa, ko okužena oseba diha, kiha ali kašlja;
  • ob stiku s tekočino iz mehurčkov;
  • prek okuženih površin.

Kar 96 % oseb, ki niso cepljene ali bolezen prebolele, se ob stiku z virusom okužijo. Inkubacijska doba znaša od 10 do 21 dni, oboleli pa so kužni že 1 do 2 dni pred pojavom izpuščajev. To pomeni, da je prepoznavanje in preprečevanje okužbe izjemno zahtevno.

Simptomi noric

  • Vročina,
  • glavobol in slabo počutje,
  • izpuščaji – rdečkasti madeži, ki hitro napredujejo v srbeče mehurčke.

Izpuščaji se začnejo na obrazu, lasišču in trupu, nato pa se razširijo po celem telesu. Srbeči izpuščaji se lahko pojavijo v vseh fazah razvoja hkrati, razen na dlaneh in podplatih.

Že ena sama okužba lahko povzroči resne zaplete

Pediatrinja asist. dr. Mojca Rožič, dr. med., iz UKC Ljubljana, pojasnjuje: „Najpogostejši zapleti so bakterijske okužbe kože in mehkih tkiv, ki zahtevajo zdravljenje z antibiotiki. Redkejši, a nevarni so nevrološki zapleti ali okužbe notranjih organov, ki pogosto vodijo v bolnišnično oskrbo.“

Zakaj niso čisto nedolžne?

Najpogostejši zapleti:

  • bakterijske okužbe kože,
  • nevrološke motnje,
  • okužbe notranjih organov,
  • postherpetična nevralgija (pri pasavcu), ki povzroči dolgotrajne bolečine.

Posebno ogrožene skupine vključujejo nosečnice, pri katerih lahko bolezen povzroči spontani splav ali privede do t. i. prirojenih noric pri plodu. Ta zaplet lahko pusti trajnejše posledice za otrokovo zdravje in razvoj. Ogroženi so tudi otroci brez pridruženih bolezni, saj statistični podatki kažejo, da kar 77 % hospitaliziranih otrok ni imelo nobenih drugih zdravstvenih težav.

Kako preprečiti norice? Ključ je v cepljenju

Najboljša obramba je cepljenje. „Norice in zaplete lahko učinkovito preprečimo s cepljenjem, ki bo sedaj tudi v Sloveniji del rednega cepilnega programa,“ pojasnjuje zdravnica.

Cepljenje je priporočeno za:

  • otroke,
  • odrasle, ki delajo v zdravstvu ali z otroki,
  • nosečnice (pred začetkom nosečnosti).

Ste zamudili priložnost? Dobra novica je, da lahko cepljenje še znotraj 3 dni po izpostavitvi prepreči bolezen.

Norice niso le bolezen iz otroštva

Norice so bolezen, ki lahko pusti dolgotrajne posledice, čeprav jo večina preboli brez zapletov. S cepljenjem lahko zaščitite svoje otroke, sebe in druge ranljive skupine ter se izognete resnim zapletom. Za dodatne informacije se obrnite na izbranega zdravnika ali pediatra – zdravje je v vaših rokah!

nedolzna-bolezen-resni-zdravstveni-zapleti
Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close