Vaginizem: Ko spolnost prinaša bolečino

V svetu, kjer je spolnost pogosto zavita v molk in tabuje, se številne ženske spopadajo z izzivi, o katerih se premalo govori. Med te izzive spada vaginizem, pogosto napačno razumljen in zanemarjen, pa vendar z močnim vplivom na kakovost življenja.

Predstavljajte si, da nekaj, kar bi moralo biti vir užitka in intimnosti, postane vir bolečine in stresa. Tako je za ženske, ki se soočajo z vaginizmom – motnjo, ki vodi do nehotenega krčenja mišic medeničnega dna, kar otežuje ali celo onemogoča vaginalno penetracijo.

Tudi naša bralka sumi na vaginizem

Vprašnje 24-letne bralke, ki se že leta sooča z nezmožnostjo imeti normalen spolni odnos brez bolečin, odraža stisko mnogih. “Stara sem 24 let in že leta se soočam z nečim, kar močno vpliva na moje življenje – še nikoli nisem uspela imeti normalnega spolnega odnosa brez bolečin. Po iskanju informacij na internetu sumim, da imam vaginizem, saj se vse opisane simptome, kot je nezmožnost vstavljanja tampona, preveč natančno ujemajo z mojimi izkušnjami. Bojim se bolečine, ki izhaja iz slabih izkušenj, in priznam, da sem se do sedaj izogibala obisku ginekologa. Kaj naj storim?”

Na forumu ABC ginekologije in porodništva je mag. Stanko Pušenjak, dr. med. specialist ginekolog in porodničar, bralki podal obsežen odgovor, v katerem poudarja pomen postopnega raziskovanja in sprejemanja lastnega telesa, premagovanja strahu ter iskanje strokovne pomoči pri težavah v spolnosti. Za poglobljen vpogled in dodatne nasvete mag. Pušenjaka v celoti obiščite forum ABC ginekologije in porodništva.

Kaj o vagnizmu pravi znanost?

V znanstvenih krogih je vaginizem prepoznan kot specifična motnja, ki se kaže v nehotnih krčih mišic medeničnega dna. Te težave ne predstavljajo le ovire pri spolnih odnosih in uporabi tamponov, ampak lahko otežujejo tudi ginekološke preglede. Moč krčev lahko povzroči bolečino in nelagodje, kar ženskam močno otežuje izvedbo omenjenih aktivnosti. Zato je poglobljeno razumevanje vzrokov, simptomov in metod zdravljenja vaginizma ključnega pomena za izboljšanje življenjske kakovosti prizadetih žensk.

menstruacija, tampon
Foto: Profimedia

Simptomi so večplastni in segajo od težav pri uporabi tamponov do izrazite bolečine pri spolnih odnosih.

Psihološki, fizični in organski vzroki

Pri raziskovanju izvorov vaginizma je nemogoče spregledati vpliv psiholoških dejavnikov. Strah, anksioznost, senca preteklih travmatskih seksualnih izkušenj, kot so spolno nasilje in zloraba, bojazen pred bolečino ali nosečnostjo ter negativna čustva povezana s spolnostjo, vse to so psihološki dejavniki, ki lahko sprožijo ali poslabšajo to motnjo. Njihov vpliv na dojemanje in izkušnjo spolnosti ni zanemarljiv, saj lahko globoko zaznamujejo odnos do lastnega telesa in intimnih odnosov.

Vendar pa se zgodba ne konča pri psihi. K vaginizmu lahko prispevajo tudi različni fizični dejavniki, ki delujejo na telesno raven. Okužbe mehurja, urinarne okužbe in glivične okužbe s kvasovkami so primeri stanj, ki lahko neposredno vplivajo na pojav bolečine pri vaginizmu, s tem pa še dodatno otežijo že tako kompleksno sliko motnje. Razumevanje in obravnava teh vzrokov zahtevata celostni pristop, ki združuje znanje o telesu in psihi, s ciljem ponuditi učinkovito podporo in olajšanje ženskam, ki se spopadajo z vaginizmom

Poleg pogostih infekcij se vaginizem lahko razvije zaradi različnih anatomskih ali funkcionalnih motenj. To vključuje prirojene nepravilnosti v razvoju spolnih organov ali rodil, ki so prisotne že od rojstva. Prav tako lahko na pojav vaginizma vplivajo mišično-živčna obolenja, ki vplivajo na kontrolo in funkcijo mišic v medeničnem predelu. Sistemska obolenja, ki prizadenejo celotno telo, in določena psihiatrična stanja lahko prav tako igrajo vlogo pri razvoju tega stanja. V nekaterih primerih lahko na pojav vaginizma vpliva tudi uporaba specifičnih zdravil. Poleg teh kompleksnejših vzrokov so lahko prisotni tudi bolj preprosti dejavniki, kot so sram, napačne predstave o telesni zgradbi ali predsodki povezani s spolnostjo, ki izhajajo iz verskih ali kulturnih prepričanj. Razumevanje teh različnih vzrokov je ključno za učinkovito obravnavo in zdravljenje vaginizma, “ organske vzroke pojasni mag. Stanko Pušenjak, dr. med., speci. ginekolog in porodničar.

Diagnoza in zdravljenje

Zdravljenje vaginizma običajno zajema večplasten pristop, ki se začne z uporabo vaginalnih dilatatorjev. Ti pripomočki, ki se postopoma povečujejo v velikosti, so namenjeni lajšanju penetracije, s čimer se ženskam pomaga doseči možnost penetrativnega spolnega odnosa. Poleg tega lahko terapija vključuje lokalno uporabo terapevtskih sredstev, fizioterapijo medeničnega dna, ki se osredotoča na sproščanje in krepitev mišic, ter kognitivno-vedenjsko terapijo in seksualno terapijo. Ta kombinirani pristop omogoča obravnavo tako fizičnih refleksov mišic, ki povzročajo njihovo napetost, kot tudi anksioznosti ali strahov, ki so pogosto ključni dejavniki v ozadju vaginizma.

S takšnim celostnim pristopom se želi pacientkam ne le omogočiti fizično zmožnost penetracije, temveč tudi psihološko podporo in orodja, s katerimi lahko premagajo strahove in anksioznost, povezane z intimnostjo in spolnostjo. S poudarkom na individualnih potrebah in okoliščinah vsake ženske, terapija teži k doseganju dolgoročne spremembe in izboljšanja kakovosti spolnega življenja.

Vitalna vloga odprtega dialoga in neprekinjene podpore

Temelj uspešnega obvladovanja vaginizma leži v odprtem dialogu med partnerjema in proaktivnem iskanju strokovne pomoči. Sposobnost partnerja, da razume in ponudi neomajno podporo, lahko neprecenljivo prispeva k izboljšanju situacije. Poleg tega je za mnoge ženske, ki se soočajo s to težavo, iskanje specializirane pomoči pri seks terapevtih ali psihoterapevtih izredno koristno. Ta oblika podpore ne le olajša pot do rešitve, ampak tudi zagotavlja varno okolje, kjer lahko ženske raziskujejo in rešujejo svoje težave brez strahu pred obsojanjem.

Prognoza in strategije za obvladovanje

S pravilno terapijo in kontinuirano podporo je mnogim ženskam z vaginizmom možno preseči to stanje, čeprav je pot do popolnega okrevanja pogosto dolgotrajna. Zdravljenje zahteva ne samo strokovno usmerjanje, ampak tudi veliko mero potrpežljivosti in vztrajnosti tako s strani prizadete osebe kot njenega partnerja. Ključno je razumevanje, da je mogoče doseči zadovoljive in brezbožne spolne izkušnje, ki ne sprožijo simptomov vaginizma. Uspeh zdravljenja temelji na vzajemnem sodelovanju, razumevanju in pripravljenosti, da se skupaj prehodi pot od začetnega soočenja s težavo do končne rešitve. S takšnim pristopom postane obvladovanje vaginizma ne le možno, ampak tudi izvedljivo, kar ženskam omogoča, da ponovno odkrijejo in uživajo v svoji spolnosti brez bolečine in nelagodja.

Več kot le dejstva:

  • Pogostost pojavljanja: Vaginizem je razširjen po vsem svetu, vendar zaradi tabujev in pomanjkanja ozaveščenosti ostaja pogosto neopažen in nezdravljen.
  • Vrste vaginizma: Obstajata dve glavni vrsti vaginizma – primarni, kjer ženska nikoli ni mogla doživeti penetracije brez bolečin, in sekundarni, kjer se težave pojavijo po obdobju brez težav s penetracijo.
  • Mit o “zategnjenosti”: Ideja, da so ženske s vaginizmom preprosto “preveč zategnjene”, je mit. Vaginizem ni povezan z osebnostnimi lastnostmi ali fizično kondicijo.
  • Vaginizem vs. disparevnija: Medtem ko je vaginizem nehoteno krčenje mišic, ki preprečuje penetracijo, disparevnija opisuje bolečino med spolnim odnosom, ki ima lahko številne druge vzroke.

VIRI

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,647
22.12.2024 ob 17:17
298,712
22.12.2024 ob 13:41
113,066
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close