Nikoli ne boste verjeli, kaj pomaga, ko boli. In to že zagotovo imate doma.

N. K., 14. avgust 2022
Aktualno
Foto: Profimedia

Takega »recepta« (k sreči) verjetno od zdravnika ne boste dobili, kljub temu ponekod postajajo protibolečinski učinki glasbe prepoznani kot dopolnila terapija ob standardnem zdravljenju bolečine, piše Medscape.

Enkrat letno bolečino občuti več kot 90 % Slovencev, kaže raziskava Kronična bolečina v Sloveniji, ki jo je Slovensko združenje za zdravljenje bolečine opravilo leta 2019. Kratkotrajno bolečino je v letu pred raziskavo občutilo 56 % izprašanih, dolgotrajno – tako, ki se več kot pol leta redno pojavlja, denimo nekajkrat na teden – pa 41 %.

Zmanjšano zavedanje telesnih občutkov

Mehanizem delovanja še ni prepoznan, eden od modelov (ang. cognitive vitality model) predvideva, da pozitivni občutki ob poslušanju glasbe služijo kot spodbuda, da oseba nadaljuje z aktivnim poslušanjem glasbe.

Daljše aktivno poslušanje glasbe pa lahko privede do stanja tako imenovane glasbene absorpcije (ang. musical absorbtion), ki je povezana z zmanjšanim zavedanjem telesnih občutkov, ki lahko vpliva na to, da obstoječa bolečina postane manj izstopajoča.

Občutek, da imamo izbiro

Pomembno zmanjšanje bolečine ob poslušanju glasbe je potrdil tudi globalni eksperiment, ki so ga opravili raziskovalci z univerze Queen Mary v Londonu in Univerze v Dublinu. V eksperimentu je sodelovalo skoraj 300 oseb iz vsega sveta – Evrope, Severne Amerike, Južne Afrike, Avstralije, Nove Zelandije in Čila. Največ oseb je imelo bolečine v hrbtenici, sledili so glavobol, bolečine v sklepih, vratu in ob menstruaciji.

Eksperiment pa je razkril še eno zanimivost: večje zmanjšanje bolečine so občutili tisti, ki so mislili, da so sami izbrali kakšno glasbo bodo poslušali.

Foto: Profimedia

Osebe v eksperimentu so razdelili v štiri skupine: glede na kompleksnost glasbe so poslušali manj kompleksno in bolj kompleksno (z več elementi, inštrumenti itd.). Glede na dojemanje izbire so v eni skupini osebam predvajali glasbo v naprej izbrano glasbo, v drugi skupini pa so osebam dali vtis, da so glasbo izbrali sami, v resnici pa so jim dali poslušati dve sekundi dolge izseke iste glasbe in jih navidezno prosili, da si eno izberejo.

Lastnosti glasbe nepomembni?

Kar se tiče zmanjšanja bolečine v skupinah, ki so poslušali manj in bolj kompleksno glasbo, razlik ni bilo. Podobno so sicer že pokazali podatki predhodnih raziskav, kjer se je bolečina primerljivo zmanjšala ob različnih žanrih, hitrostih ritma, glasnosti, trajanju …

Ob bolečini verjetno ne bomo prenehali posegati po protibolečinskih sredstvih, morda pa si naslednjič zavrtimo še glasbo, da bo, če ne drugega, vsaj čas hitreje in prijetneje minil.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close