Neverjetno, toliko Slovencev je brez osebnega zdravnika! Preverili smo, kaj jim preostane

Nataša Medvešček , 06. januar 2023
Aktualno

Skoraj 100.000 slovenskih državljanov in še dobrih 30.000 tujcev je brez izbranega osebnega družinskega, otroškega ali šolskega zdravnika. Preverili smo, kaj lahko naredijo.

“Mož je že drugič v enem letu izgubil osebnega zdravnika. Ne znam si predstavljati, kaj bo, če bo potreboval zdravnika. Naj pomagamo polniti urgence?” se sprašuje naša bralka. Spet druga nam je zaupala: “Družinske zdravnice nimam že eno leto, vse nujno urejam prek splošnega kontakta v zdravstvenem domu. Do sedaj sem sicer vse lahko uredila z različnimi zdravniki, je pa vseeno nek grenak priokus. Drugače je, če zate ‘skrbi’ ena oseba. Tako pa vedno znova iščem nove kontakte, razlagam zgodovino, pretekle bolezni …”

“V zadnjem letu je opazen porast števila oseb brez osebnega zdravnika”

Konec lanskega leta je bilo brez izbranega osebnega družinskega, otroškega ali šolskega zdravnika 99.012 oseb, razkrivajo podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Za primerjavo: na isti dan, leto poprej je bila ta številka za več kot 20 tisoč nižja: brez družinskega in otroškega zdravnika je bilo 78.329 oseb, pol leta kasneje 90.099.

Skoraj polovica (43.335) prihaja iz OE Ljubljana (gre za območne enote ZZZS, op. a), sledi OE Ravne na Koroškem (13.129) in OE Maribor (10.472).

Poleg tega je v Sloveniji še 32.928 tujcev, ki pravico do izbire zdravnika pri nas imajo, a na ZZZS sklepajo, da uveljavljajo zdravstvene storitve izven Slovenije.

Ostali ste brez osebnega zdravnika. Kaj lahko storite?

Glede na veljavno ureditev je trenutno le 11 % družinskih zdravnikov v Sloveniji še dolžno sprejemati nove paciente, pravijo na ZZZS. Njihov poimenski seznam je objavljen na tej spletni strani ZZZS in se posodablja vsakih 10 dni.

ZZZS že nekaj let dnevno prejema številna vprašanja zavarovanih oseb, ki si ne morejo izbrati svojega družinskega zdravnika. “V primeru takšnih težav zavarovanim osebam s pomočjo zdravstvenega doma ali območne enote ZZZS uspemo le stežka še najti prostega zdravnika, vendar pa praviloma ne v kraju oziroma bližini bivanja zavarovane osebe.

Glede na veljavno ureditev lahko, dodajajo, pomagajo le z nasveti zavarovanim osebam ter v sodelovanju s posameznimi zdravstvenimi domovi in zasebniki s koncesijo iščejo še proste zdravnike, ki bi bili pacientom čim bližje kraju njihovega bivanja.

“Imamo pogosto komunikacijo z zdravstvenimi domovi. Na podlagi obvestil o težavah zavarovanih oseb redno preverjamo, kateri zdravniki opredeljujejo v posameznem zdravstvenem domu in pri koncesionarjih. Zavarovanim osebam še svetujemo, da preverijo poimenski seznam zdravnikov, ki so dolžni še opredeljevati nove osebe na spletni strani ZZZS.”

Seznam teh zdravnikov najdete na tej povezavi.

Kaj pa če zdravnika potrebujete danes?

Na ZZZS svetujejo, da se tisti, ki ste ostali brez izbranega splošnega zdravnika (zaradi upokojitev ali drugih trajnih odhodov zdravnikov) in ga potrebujete, najprej obrnete na izvajalca, kjer ste bili do sedaj opredeljeni.

“Izvajalec zdravstvenih storitev je namreč dolžan nuditi zavarovanim osebam nujne in neodložljive storitve (vključno z izdajo napotnice, recepta za zdravila, bolniškega lista, … ), tudi če nimajo svojega osebnega zdravnika.”

ZZZS

Kaj pa če naletite na težave? V tem primeru se “najprej pritožite pri izvajalcu (zdravstvenem domu…), lahko pa tudi pri zastopniku pacientovih pravic ali ZZZS.”

Kako veste, da ste brez osebnega zdravnika?

Prejmete obvestilo ZZZS, o tem vas ne obvesti zdravnik oziroma zdravstveni dom.

“Do decembra 2017 so izvajalci (zdravstveni domovi oziroma zdravniki zasebniki s koncesijo) sami obveščali zavarovane osebe o prenehanju opravljanja dejavnosti izbranega osebnega zdravnika. Od decembra 2017 pa je to obveščanje samoiniciativno prevzel ZZZS, ker je bilo ugotovljeno, da izvajalci tega obveščanja niso vedno izvajali korektno,” pravijo na ZZZS.

Vse zavarovane osebe ob trajnih prekinitvah dela njihovega izbranega osebnega zdravnika pisno obvestijo s standardiziranim dopisom, v katerem jih, kot še dodajo, seznanijo tudi s podatkom o nadomestnem zdravniku oziroma izvajalcu, ki bo program prevzel (če je ta v ob prenehanju delovanja zdravnika že znan) ter od kdaj naprej bo dejavnost izvajal. Te podatke prejmejo od izvajalca.

Kdaj boste torej najkasneje izvedeli, da ste ostali brez zdravnika, če tega obvestila ni na vidnem mestu v čakalnici, vratih ordinacije ali na spletu? “Izvajalec mora v roku 5 dni po pričetku odsotnosti pisno obvestiti pristojno območno enoto ZZZS o odsotnosti zdravnika, ki je daljša od treh mesecev. ZZZS nato o tem obvesti zavarovano osebo pisno.”

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,669
28.06.2024 ob 07:32
3,913
15.07.2024 ob 09:15
33,809
20.06.2024 ob 23:19
1,236
14.07.2024 ob 19:34
572
20.06.2024 ob 18:14
Preberi več

Več novic

New Report

Close