Nestabilnost ramenskega sklepa – Tveganja in rešitve!

Oglasno sporočilo , 13. november 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Ste kdaj občutili, da vaša rama ni povsem stabilna in da bi se lahko kadarkoli izpahnila iz sklepa? Se vam nelagodje pojavi že pri preprostih gibih, kot je dvig roke, kar vas omejuje in hkrati povzroča strah pred ponovnimi poškodbami?

Nestabilnost ramenskega sklepa je pogosta težava, ki močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Mnogi simptome pripisujejo utrujenosti ali obremenjenosti mišic, vendar se za temi znaki lahko skriva resnejša težava, ki zahteva pozornost in strokovno pomoč!

V kolikor stanja ne obravnavamo, tvegamo možnosti za kronično nestabilnost in ponavljajoče izpahe!

Brez skrbi, operacija je le redko potrebna. V kliniki Medicofit izvajajo specializiran fizioterapevtski program s katerim so že mnogim uspešno povrnili stabilnost ramenskega sklepa – brez invazivnih posegov!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kaj je nestabilnost ramenskega sklepa?

Rama je eden najbolj gibljivih sklepov našega telesa in omogoča širok spekter gibov, ki so ključni za izvedbo vsakodnevnih dejavnosti in zahtevnejših športnih aktivnosti.

Dobra gibljivost je posledica kompleksne strukture ramenskega sklepa, kjer glava nadlahtnice (humerus) ”leži” v plitvi sklepni ponvici lopatice (glenoid), kar omogoča njeno premikanje v skoraj vse smeri.

Velik razpon gibanja prinaša tudi določene slabosti, saj je sklep zaradi zgradbe izpostavljen večjemu tveganju za poškodbe, kot so izpahi, nategi, vnetja in poškodbe okoljskih mišic in vezi.

Pomanjkanje stabilnosti v ramenu je pogosto posledica motenj v delovanju okoliških struktur, ki ob normalnih pogojih delujejo sinhrono!

Vrste nestabilnosti ramenskega sklepa

Ste vedeli, da v osnovi ločimo tri vrste nestabilnosti? Večsmerno nestabilnost (AMBRI), nestabilnost zaradi ponavljajočih se preobremenitev (AIOS) in poškodbeno enosmerno nestabilnost (TUBS)!

Pri večsmerni nestabilnosti (AMBRI) je ramenski sklep nestabilen v več smereh hkrati. Ta oblika je pogosto povezana s hiperlaksnostjo mehkih tkiv, kar pomeni, da so vezi, sklepi in kapsule bolj raztegljivi, kot običajno.

Nestabilnost zaradi ponavljajočih se preobremenitev (AIOS) nastane zaradi ponavljajočih se mikrotravm in preobremenitev ramenskega sklepa. Ta tip je pogost pri posameznikih, ki se ukvarjajo s športi z veliko metanja in gibanja roke nad glavo.

Poškodbena enosmerna nestabilnost (TUBS) se pojavlja v eni smeri, najpogosteje v smeri naprej (anteriorno), kar predstavlja približno 97 % vseh primerov. Ta oblika nestabilnosti je običajno travmatskega izvora, saj nastane zaradi neposredne poškodbe, na primer pri padcu ali udarcu.

Rehabilitacijo prilagodimo glede na vrsto nestabilnosti z namenom dosega optimalnih rezultatov in preprečitve ponovnih poškodb!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Znaki in simptomi, ki jih ne smete spregledati!

Simptomi nestabilnosti ramenskega sklepa so pri pacientih glede na stopnjo in vrsto nestabilnosti lahko zelo raznoliki.

Najpogostejši znak, ki spremlja nestabilnost ramenskega sklepa je bolečina v rami. Ta se lahko pojavi nenadoma, pogosto kot posledica travmatičnega dogodka, ali pa se razvije postopoma zaradi preobremenitev sklepa.

Pri nekaterih pacientih je bolečina prisotna med aktivnostmi, kot je dvigovanje rok nad glavo, ali po končanem fizičnem naporu.

Večina pacientov poroča tudi o neprijetnem občutku, da bo njihova rama “zletela” iz sklepa. Ta občutek se pojavi predvsem pri gibih roke nad glavo ali rotaciji rame.

Nestabilnost lahko povzroči tudi zmanjšan obseg giba in oslabljenost okoljskih mišic. Pacienti imajo zato pogosto težave pri izvajanju rotacij ali dviganju roke nad glavo, kar oteži njihov vsakdan.

Prepoznavanje nestabilnosti rame je ključno, saj pravočasno zdravljenje in rehabilitacija lahko preprečita poslabšanje stanja!

Nevarnost pozne rehabilitacije

Pozna rehabilitacija pri nestabilnosti ramenskega sklepa lahko privede do resnih dolgoročnih zapletov, zato je pomembno, da ob prvih znakih ukrepate hitro!

Ob odsotnosti ustrezne rehabilitacije se poveča tveganje za razvoj degenerativnih sprememb v sklepu. Ponovni izpahi in mikrotravme povzročijo obrabo hrustanca, kar lahko privede do zgodnjega razvoja osteoartritisa, ki še dodatno povzroča bolečino in okrni gibljivost.

Brez ustrezne terapije se pogosto razvije tudi oslabelost mišic okoli rame. Šibke mišice sklepu ne zagotavljajo primerne opore, kar posledično omejuje normalno funkcionalnost celotne zgornje okončine!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kako poteka specialna fizioterapija?

Celovita in strokovno vodena rehabilitacija nestabilnosti ramenskega sklepa je ključnega pomena za vrnitev v življenje brez bolečin in omejitev.

V kliniki Medicofit se osredotočajo na individualiziran pristop, ki temelji na natančni klinični diagnozi in prepoznavanju spremenjenih vzorcev gibanja, ki so značilni za nestabilnost ramenskega sklepa.

Temeljita ocena omogoča oblikovanje rehabilitacijskega programa, prilagojenega posameznikovim specifičnim potrebam, vrsti nestabilnosti ter fizičnim zmožnostim.

V kliniki Medicofit je zdravljenje vedno prilagojeno glede na vrsto nestabilnosti. Ker so pri nestabilnosti mišice pogosto oslabljene in šibke, se osredotočamo na njihovo krepitev z natančno izbranimi vajami.

Z gibalno terapijo vas strokovnjaki klinike Medicofit vodijo skozi vaje, ki povečujejo stabilnost ramena, hkrati pa izboljšujejo njegovo funkcionalnost!

Poudarek gibalne terapije je predvsem na krepitvi oblopatičnih mišic, saj te zagotavljajo dodatno podporo ramenskemu sklepu. Ko so osnovni vzorci gibanja osvojeni, vključimo tudi vaje za stabilnost, ki omogočijo vrnitev v športne aktivnosti ali vsakodnevno gibanje brez bolečin.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Za obvladovanje večsmerne nestabilnosti ramena je pomembna predvsem krepitev mišice deltoideus, ki je ključna za stabilen položaj glavice humerusa. V začetnih fazah rehabilitacije se je pomembno izogibati uporabi prostih uteži, saj le te lahko povečajo tveganje za dodatne poškodbe.

Pri rehabilitaciji v kliniki Medicofit poleg napredne gibalne terapije uporabljajo tudi vrhunsko opremo fizikalnih agensov, ki omogočajo učinkovitejše zdravljenje in regeneracijo tkiv na naraven način.

Pacienti v sklopu terapij tako koristijo napredne terapije, kot so globinski udarni valovi EMS DOLORCAST, visokoenergijski SUMMUS laser, WINTECARE tecar terapija, SIXTUS krio-ultrazvočna terapija in PERISO diamagnetna terapija.

Ne odlašajte in si pravočasno zagotovite strokovno rehabilitacijo na kliniki Medicofit, saj pravočasna intervencija bistveno poveča možnosti za hitro in uspešno okrevanje!

VIRI

Varacallo M, Musto MA, Mair SD. Anterior Shoulder Instability. [Updated 2023 Aug 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538234/

Hayes, K., Callanan, M., Walton, J., Paxinos, A. in Murrell, G. A. C. (2002). Shoulder Instability: Management and Rehabilitation. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 32(10), 497–509. https://doi.org/10.2519/jospt.2002.32.10.497

Jaggi, A. in Lambert, S. (2010). Rehabilitation for shoulder instability. British Journal of Sports Medicine, 44(5), 333–340. https://doi.org/10.1136/bjsm.2009.059311

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,506
13.11.2024 ob 07:07
298,549
13.11.2024 ob 07:29
113,056
13.11.2024 ob 10:46
Preberi več

Več novic

New Report

Close