Povzroči depresijo, anksioznost in druge nevrološke simptome

travma, stres, žalost, terapija
Foto: Profimedia

Covid-19, virus, ki je v zadnjih letih pretresel svet, se je izkazal za izjemno nevarnega ne le zaradi svoje sposobnosti, da okuži dihalne poti, temveč tudi zaradi njegovega vpliva na možgane.

Študija, objavljena v reviji Cell Stem Cell, razkriva pomemben vidik vpliva virusa covid-19 na možganske celice in proizvodnjo hormonov sreče. Rezultati študije so odprli vrata pomembnim odkritjem, ki bi lahko spremenila naše razumevanje vpliva virusa na duševno zdravje.

Zakaj je to pomembno?

Po okužbi z virusom covid-19 se lahko pojavijo različni nevrološki simptomi. Virus lahko okuži celice, ki so odgovorne za razpoloženje, kot so tiste v delu možganov, znanem kot limbični sistem. Te možganske celice dirigirajo našemu razpoloženju. Proizvajajo in sproščajo posebne kemikalije, imenovane nevrotransmiterji, med katerimi je tudi dopamin. Ta ima ključno vlogo pri uravnavanju našega razpoloženja, motivacije in gibanja. Ko pride do okužbe s covid-19, se lahko virus prebije v naše možgane in vpliva na te celice, kar lahko povzroči nihanja razpoloženja, razdražljivost, žalost in težave s spanjem. To pomeni, da covid-19 ne vpliva le na naše fizično zdravje, ampak ima vidno vlogo tudi pri našem duševnem počutju.

To lahko privede do številnih nevroloških simptomov, vključno z:

  • Razdražljivostjo,
  • žalostjo,
  • pomanjkanjem motivacije,
  • težavami s spanjem,
  • težavami s koncentracijo.
deklica, žalost, mlada dama
Foto: Profimedia

V nekaterih primerih lahko okužba z virusom covid-19 povzroči tudi resnejše nevrološke težave, kot so možganska kap, multipla skleroza in Parkinsonova bolezen.

Raziskava, ki je prinesla nepričakovana odkritja

Ekipa raziskovalcev z Weill Cornell Medicine, Univerze Columbia in Memorial Sloan Kettering Cancer Center je izvedla študijo, v kateri so uporabili človeške matične celice za ustvarjanje različnih vrst celic, ki so v človeškem telesu. Cilj študije je bil raziskati, kako virus covid-19 vpliva na vsako od teh celic.

Raziskovalci so najprej uporabili laboratorijsko vzgojene celice, da bi preučili, kako se virus covid-19 veže na celice in se razmnožuje v njih. Rezultati so pokazali, da se virus lahko veže na različne vrste celic, vključno z možganskimi celicami, ki proizvajajo dopamin. Nato so raziskovalci svoje ugotovitve potrdili z obdukcijskimi vzorci ljudi, ki so bili okuženi z virusom covid-19. Rezultati so pokazali, da so se s virusom SARS-CoV-2 okužili le dopaminski nevroni.

Okužba z virusom SARS-CoV-2 je povzročila, da so dopaminski nevroni prenehali delovati in prenehali pošiljati kemične signale, ki povzročajo vnetje. To je lahko eden od razlogov, zakaj ljudje, ki so okuženi z virusom covid-19, pogosto doživljajo nevrološke simptome, kot so razdražljivost, žalost in spremembe v spanju.

Ta raziskava je pomembno odkritje, ki bi lahko pomagalo pri razvoju novih načinov zdravljenja nevroloških simptomov, povezanih z okužbo z virusom SARS-CoV-2.

Tveganje ni enako za vse

Raziskovalci so poudarili, da večina ljudi, ki so izpostavljeni virusu covid-19, ne bo razvila nevroloških simptomov. To je zato, ker obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na to, ali bo virus poškodoval dopaminske nevrone.

Med pomembne dejavnike sodijo:

  • Genetika: Nekateri ljudje imajo genetsko nagnjenost k poškodbam dopaminskih nevronov.
  • Resnost bolezni: Ljudje, ki imajo hujšo obliko bolezni covid-19, so bolj izpostavljeni tveganju za poškodbe dopaminskih nevronov.
  • Starost: Starejši ljudje so bolj izpostavljeni tveganju za poškodbe dopaminskih nevronov.
  • Pridružene bolezni: Ljudje s pridruženimi boleznimi, kot sta diabetes ali bolezni srca, so bolj izpostavljeni tveganju za poškodbe dopaminskih nevronov.

Raziskovalci še vedno preučujejo, kako ti dejavniki vplivajo na nevrološko tveganje. Vendar pa so njihove ugotovitve pomembne za razumevanje, zakaj nekateri ljudje, ki so izpostavljeni virusu covid-19, razvijejo nevrološke simptome, medtem ko drugi ne.

Dobro je vedeti

zdravnik, možgani, kognitiven
Foto: Profimedia
  • Študija je razkrila nov pomemben vidik vpliva virusa covid-19 na možgane. Virus lahko okuži in poškoduje dopaminske nevrone, ki so ključni za razpoloženje in motivacijo.
  • Raziskovalci so ugotovili, da se lahko približno pet odstotkov dopaminskih nevronov okuži z virusom covid-19. To povzroči njihovo staranje in vnetje, kar lahko vodi v različne nevrološke simptome
  • Odkritje potencialnih zdravil, ki lahko ščitijo dopaminske nevrone pred okužbo, odpira vrata za nove možnosti zdravljenja teh nevroloških simptomov.

Pomembno je omeniti, da je potrebno še več raziskav, da bi bolje razumeli, kako virus covid-19 vpliva na možgane. Vendar pa ta odkritja kažejo, da je raziskovanje tega področja nujno za izboljšanje zdravljenja in preprečevanja dolgotrajnih posledic bolezni covid-19.

Avtor
Piše

M. Ć.

Več novic

string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"
string(15) "current page: 1"

New Report

Close