Program OMRA navaja, da je motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) razvojna motnja, za katero so značilne težave s pozornostjo, hiperaktivnost in impulzivnost. Te lastnosti posamezniku povzročajo izzive na učnem, delovnem in družbenem področju. Pomanjkanje pozornosti se kaže kot težava pri osredotočanju in vzdrževanju zbranosti pri miselnih nalogah. Hiperaktivnost opisuje nenehno gibalno dejavnost in nemirno vedenje, pogosto prehajanje med dejavnostmi ter težave pri mirovanju. Impulzivnost pa se kaže kot hitro in nepremišljeno odzivanje, pri čemer posameznik ne predvidi morebitnih posledic svojega ravnanja.
Simptomi ADHD v odrasli dobi so lahko subtilni in jih je težko prepoznati, zato mnogi odrasli ostanejo brez diagnoze. Razumevanje znakov je prvi korak k prepoznavanju motnje in njenemu obvladovanju, poroča Independent. Predstavljenih je nekaj simptomov, ki lahko kažejo na ADHD pri odraslih.
Neorganiziranost
Nekateri odrasli z ADHD težko sledijo nalogam, kar lahko vodi v kaotično okolje oziroma neorganiziranost, pojasnjuje dr. Elena Touroni, psihologinja in soustanoviteljica klinike Chelsea Psychology.
Impulzivnost
Težave z impulzivnostjo se lahko pri osebah z ADHD kažejo na več načinov: kot prekinjanje drugih med pogovorom, nepremišljene odločitve ali hitro sprejamanje tveganj brez ocene nevarnosti. “Posamezniki z ADHD lahko impulzivno rečejo ali naredijo nekaj, ne da bi pomislili na posledice, kar lahko vpliva na njihove odnose in varnost,” pojasnjuje klinični psiholog Seb Thompson iz Cygnet Health Care.
Težave s koncentracijo
Odrasli z ADHD so lahko videti “odsotni” oziroma zamišljeni, saj se težko osredotočijo na naloge. “Težko vzdržujejo pozornost dalj časa, še posebej, kadar ni takojšnje nagrade,” pravi Thompson. Zaradi pomanjkanja koncentracije lahko puščajo naloge nedokončane, spregledajo podrobnosti ali zamujajo roke.
Nemirnost
Nemirnost je še eden od ključnih znakov ADHD pri odraslih. “Oseba z ADHD je lahko nenehno v gibanju, težko sedi pri miru, se nemirno premika in ima težave pri tihem delu,” opisuje Thompson.

Prokrastinacija
Zaradi občutka preobremenjenosti lahko ljudje z ADHD odlašajo z opravili ali se izogibajo odgovornostim, razlagam Touroni.
Slabo upravljanje s časom
“Nekateri odrasli z ADHD pogosto zamujajo ali napačno ocenjujejo, koliko časa bodo potrebovali za izvedbo zadolžitev,” dodaja Touroni.
Nizka samozavest in slabo počutje
ADHD lahko vpliva tudi na duševno zdravje. “Ljudje z ADHD se lahko soočajo z nizko samopodobo, depresijo in anksioznostjo,” še opozarja Thompson. Zaradi frustracij, ki jih doživljajo, lahko izgubijo interes v šoli, na delovnem mestu ali pri hobijih.
Nizka toleranca do frustracij
Frustracija se pri nekaterih ljudeh z ADHD lahko spremeni v jezo in vedenje, ki ga drugi dojemajo kot motečega. “To lahko vodi v nesporazume, saj okolica pogosto ne razume, da za tem vedenjem stojijo notranje frustracije in nezmožnost opravljanja nalog, ki bi jih oseba želela izvesti,” pravi Thompson.
Kdaj poiskati strokovno pomoč?
Diagnostiko ADHD izvajajo specializirani strokovnjaki. “Kdorkoli ima pomisleke glede ADHD, lahko obišče osebnega zdravnika, ki ga bo usmeril k ustreznim strokovnjakom,” svetuje Thompson.
Pravilna diagnoza ima lahko številne koristi, saj lahko posamezniku in njegovi družini pomaga razumeti vzroke za določeno delovanje ter omogoči dostop do ustreznega zdravljenja – bodisi s pomočjo zdravil bodisi psihološke podpore.
Vira:
– The Independent: Eight subtle signs that you might have adult ADHD, and when to seek help. Dostopno na: Eight subtle signs that you might have adult ADHD, and when to seek help. Zadnji dostop: Marec 2025
– OMRA: Anksioznost in pridružena motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD). Dostopno na: Anksioznost in pridružena motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD). Zadnji dostop: Marec 2025