Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje uporabo umetnih sladil

Foto: Profimedia

Čeprav so se umetna sladila dolgo veljala za zdravo zamenjavo za sladkor, nove raziskave kažejo, da bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za številne bolezni.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je objavila smernice, ki pod vprašaj postavljajo dosedanje prepričanje o umetnih sladilih kot varni alternativi za nadzor telesne teže. V smernicah so zapisali, da uporaba sladil brez sladkorja ne prinaša dolgoročnih koristi pri zmanjševanju telesne mase pri odraslih ali otrocih ter da lahko povzroči potencialne nezaželene učinke, kot so povečano tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, bolezni srca in ožilja ter umrljivost pri odraslih.

Zmanjšanje vnosa sladkorjev je nujno!

Smernice temeljijo na ugotovitvah sistematičnega pregleda razpoložljivih dokazov. S pregledom so analizirali številne študije in znanstvene članke, da bi ocenil dolgoročne učinke uporabe umetnih sladil pri uravnavanju telesne teže in zmanjševanju tveganja za nenalezljive bolezni. “Zamenjava prostih sladkorjev z umetnimi sladili brez sladkorja dolgoročno ne pomaga pri nadzoru telesne teže,” poudarja Francesco Branca, direktor SZO za prehrano in varnost hrane. “Da bi izboljšali svoje zdravje, bi morali ljudje v celoti zmanjšati vnos sladkorjev v prehrano že v zgodnjem življenjskem obdobju.

Svetovna zdravstvena organizacija za preprečevanje vseh kroničnih bolezni že dlje časa priporoča, da bi bil vnos prostih sladkorjev manjši od 10 odstotkov dnevnega vnosa energije, še bolj priporočljivo pa bi bilo, da bi bil nižji od petih odstotkov.

Smernice SZO obsegajo uporabo vseh sintetičnih in naravno prisotnih ali spremenjenih nehranilnih sladil, ki niso uvrščena med sladkorje. Ta sladila se pogosto najdejo v proizvedenih živilih in pijačah ali pa se prodajajo samostojno, da bi jih potrošniki dodajali živilom in pijačam. Med običajna sladila spadajo acesulfam K, aspartam, advantam, ciklamati, neotam, saharin, sukraloza, stevija in derivate stevije.

Obstajajo izjeme

Vendar pa SZO poudarja, da se smernice ne nanašajo na izdelke za osebno nego in higieno, kot so denimo zobna krema, izdelki za nego kože, med izjeme uvrščajo tudi zdravila. Prav tako ne velja za nizkokalorične sladkorje in sladkorne alkohole (poliole), ki so sladkorji ali derivati sladkorja, ki vsebujejo kalorije in jih zato ne uvrščajo med umetna sladila. Smernice so del celotnega sklopa smernic o zdravi prehrani, katerih cilj je vzpostaviti vseživljenjskih uravnoteženih prehranjevalnih navad, izboljšati kakovost prehrane in zmanjšati tveganje za nenalezljive bolezni po vsem svetu.

Najboljša alternativa je sadje

Smernice SZO predstavljajo pomemben korak naprej pri ozaveščanju o uporabi sladil brez sladkorja in spodbujanju uravnotežene prehrane na globalni ravni. Z naravnimi alternativami in celostnim pristopom k prehrani lahko ljudje dosežejo boljše rezultate pri uravnavanju telesne teže in izboljšanju svojega zdravja. V luči smernic je pomembno, da ljudje poiščejo naravne alternative sladilom brez sladkorja, če želijo uravnavati svojo telesno težo in izboljšati svoje zdravje. Namesto umetnih sladil priporočajo uživanje živil z naravno prisotnimi sladkorji, kot je sveže sadje

Prehranske odločitve in spremembe v prehrani se ne bi smele biti osredotočene samo na izogibanje sladkorju, temveč na celostno uravnoteženost prehrane. Za posameznike, ki imajo sladkorno bolezen ali druge zdravstvene težave, je vedno priporočljivo, da se posvetujejo z zdravnikom ali prehranskim strokovnjakom glede najboljše prehranske strategije za njihovo specifično stanje.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close