Ko kupujemo kremo za sončenje, vedno preverimo seznam sestavin, saj so na trgu boljši in slabši filtri, ki ščitijo pred UV sevanjem. Zaščita pred sončnim UV sevanjem je za varovanje zdravja nujna, k sreči pa je tudi velika izbira sredstev za zaščito.
Kljub skoraj stalnim opozorilom o nevarnostih kožnega raka in zgodnjega staranja skoraj tretjina (32 odstotkov) odraslih Američanov, mlajših od 35 let, meni, da so zaradi zlate zagorelosti videti bolj zdravi. Tako je pokazala raziskava inštituta Orlando Health Cancer Institute.
Še bolj zaskrbljujoče pa je, da je skoraj četrtina (23 odstotkov) mlajših odraslih v raziskavi zmotno menila, da pitje vode in ohranjanje hidracije preprečuje sončne opekline, vsak sedmi mlajši od 35 let (14 odstotkov) pa je dejal, da je dnevna uporaba kreme za sončenje bolj škodljiva za kožo kot neposredna izpostavljenost soncu.
Zdrava zagorelost ne obstaja
Zdrava zagorelost ne obstaja, prav tako ni znanstvenih podatkov, je opozoril vodja raziskave dr. Rajesh Nair, kirurg onkolog iz Orlando Health Cancer Institute.
“Kar zadeva zaščito pred soncem, so koristi sredstev z zaščitnim faktorjem veliko večje od vseh znanih tveganj. Če pa vas skrbijo kemikalije ali druge sestavine sredstvih z zaščitnim faktorjem, so dokazano varne mineralne zaščite pred soncem, ki zagotavljajo fizično pregrado.”
Dr. Rajesh Nair
‘Sporni’ filtri
V začetku maja je ameriška skupina Environmental Working Group (EWG) objavila Vodnik po sončnih kremah 2024, za katerega so analizirali 1.700 kemičnih in mineralnih sončnih krem. Le vsaka četrta krema za sončenje je izpolnjevala standarde varnosti.
Med sredstvi za zaščito pred soncem so se kot najvarnejše izkazale številne kreme z mineralnimi filtri, je komentirala Emily Spilman, vodja znanstvenega programa za zdravo življenje pri EWG. Pravi, da se mineralna filtra za zaščito pred soncem – cinkov in titanov dioksid – ne absorbirata v kožo in ne škodujeta okolju: delujeta tako, da fizično odbijata in blokirata sončne žarke, medtem ko kemični filtri absorbirajo UV-žarke in ob razpadu sproščajo toploto.
Filtri, za katere ni dovolj dokazov, da so varni in učinkoviti
V ZDA z oznako GRASE (Generally recognized as safe and effective – splošno prepoznano kot varno in učinkovito) označujejo tiste filtre, ki so prepoznani kot varni in učinkoviti.
Po zadnjih podatkih (ki sicer segajo v leto 2021) za sledeče filtre niso imeli dovolj podatkov, da bi lahko dobili oznako GRASE: cinoxate, dioxybenzone, ensulizole, homosalate, meradimate, octinoxate, octisalate, octocrylene, padimate O, sulisobenzone, oxybenzone in avobenzone.
Ne pozabimo na pravila varne izpostavljenosti UV-sevanju:
- Soncu se izogibamo med 10. in 16. uro
- Spremljamo UV indeks
- Ko smo na soncu, se zaščitimo z oblačili, pokrivali, sončni očali
- Vsaki dve uri nanašamo pripravke za zaščito pred soncem z zaščitnim faktorjem 50 (ne manj kot 30)
- Ne uporabljamo solarijev
Eden od filtrov iz seznama je tudi octocrylene (oktokrilen), ki naj bi bil prisoten v velikem deležu sredstev za sončenje na našem tržišču, slovenska dermatologinja dr. Tanja Prunk Zdravković, dr. med., pa je v sodelovanju z Univerzo Harvard opravila raziskavo, ki je razkrila, da ta filter spodbuja razrast rakavih celic in celični kanibalizem.
Vira: