Nega po pikih žuželk: včasih je treba tudi k zdravniku

Popikan otroški hrbet z blago alergijsko reakcijo
Foto: Profimedia

Običajna reakcija na pike žuželk je rdečina in oteklina na vbodnem mestu. Najprej vbodno mesto hladimo – lahko z ledom, hladno vodo, hladnim kovinskim predmetom, hladnim kamnom ali kakšnim drugim predmetom.

Tako svetuje specialistka družinske medicine doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., iz ZD Ljubljana, ki pravi, da mesto vboda po pikih nekaterih žuželk lahko spremljata bolečina in pekoč občutek, srbečica pa nastopi kasneje. “Za lajšanje srbečice uporabimo mazila, ki so v lekarni na voljo brez recepta, med naravnimi denimo ima hladilen in blažilen učinek mazilo aloa vere,” pravi sogovornica.

Pri hujših reakcijah in pri osebah, ki so alergične, velja takoj poiskati strokovno pomoč.

Doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

Posamezne pike je težko razlikovati

Pike različnih žuželk – pičijo nas lahko tudi mušice, pajki, muhe … – je težko razlikovati, priznava sogovornica. “Če piči čebela, v vbodni rani ostane želo, ki ga je treba odstraniti. Za bolhe je značilno, da običajno pičijo večkrat, zato je praviloma več pikov, ki so si zelo blizu. Če piči muha, pa je na vbodnem mestu običajno drobna kapljica krvi.

Praviloma niso nevarni, vendar …

Dr. Nena Kopčavar Guček pravi, da piki žuželk praviloma niso nevarni, vendar pa lahko nekatere žuželke, kot so denimo klopi, prenašajo hude bolezni – klopni meningoencefalitis, pred katerim se sicer lahko zaščitimo s cepljenjem, boreliozo in še nekatere. “Pomisliti je treba tudi na to, da je želo žuželke lahko onesnaženo, denimo z ostanki gnilega sadja, na katerem je bila žuželka pred tem,” še opozori sogovornica.

Če mesto pika postopoma vse bolj oteka, če se iz rdečine v smeri krvnih žil vlečejo rdeče proge, je smiselno iti k zdravniku, da pogleda, ali je potreben predpis dodatnih zdravil oziroma kirurška oskrba.

Doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

Kako prepoznati preodzivnost na pike žuželk?

Kot pojasnjuje dr. Nena Kočavar Guček, se preodzivnost oziroma alergija na pike žuželk kaže v dveh oblikah:

LAŽJA OBLIKA – KOŽA IN PODKOŽJE

Zelo hitro po piku se pojavi po telesu koprivnica (rdeči izpuščaji nad nivojem kože, ki srbijo in so nepravilnih oblik), pogosto oteka obraz, usta, okoli oči, dlani, stopala, ušesa. Poiskati je treba zdravniško pomoč, svetujemo uporabo antihistaminikov v obliki tablet.

HUDA OBLIKA – DIHALA IN SRČNO-ŽILNI SISTEM

Lahko pride do težav z dihanjem, občutka dušenja, piskanja, stiskanja v prsih, kašelj. Takrat je prisotno otekanje v dihalih. Otekanje v žrelu ali grlu se čuti kot cmok v žrelu, tiščanje v vratu. Najhujša oblika je anafilaksija, kadar žile postanejo prepustne in se razširijo, ob tem močno pade krvni tlak, zato oseba postane omotična, izgublja zavest, lahko se zgrudi in v najhujši obliki lahko pride do srčnega zastoja. Taka oseba potrebuje urgentno zdravniško pomoč.

Osebe, ki so že doživele hudo alergijsko reakcijo, morajo vedno imeti pri sebi vedno set zdravil:  antihistaminik (2 tableti), kortikosteroid (Medrol) in 2 injekciji adrenalina (Epipen, Anapen). Takoj po piku je potrebno zaužiti tablete, če pa pride do dušenja, cmoka v grlu, omotice, je potrebno aplicirati injekcijo adrenalina v mišico stegna. Na škatlici injekcije je preprosto slikovno navodilo o uporabi. Osebe, ki imajo pri sebi zdravila in so reakcijo z zdravili uspešno obvladale, se morajo po takem dogodku oglasiti pri svojem zdravniku za ponovni predpis zdravil za prvo pomoč.

Kdaj na alergijsko testiranje

Če se že pri prvem piku žuželke pojavi pretirana reakcija, sogovornica predlaga testiranje pri alergologu, ki lahko oceni možnost hujše ali celo anafilaktične reakcije pri naslednjem piku. “V takem primeru posameznik prejme natančna navodila, kako ravnati, in dobi zdravila, ki naj bi jih stalno nosil pri sebi. V nekaterih primerih se specialisti alergologi odločijo za tako imenovani postopek desenzibilizacije, kjer skozi daljše časovno obdobje z izpostavljanjem minimalnim količinam alergena postopno zmanjšajo alergijsko reakcijo,” pojasni.

Najboljša je še vedno preventiva

Vsekakor vsem, tudi ne-alergičnim posameznikom, priporočamo uporabo repelentov, še svetuje dr. Nena Kopčavar Guček. “Pike je najbolj preprečiti. Posebna previdnost je pri uživanju hrane na prostem, še posebej pri uživanju sladke hrane, ki privablja žuželke. Po zaužitju, pa si temeljito umijmo roke in okolico ust. Prav tako je treba biti previden pri uživanju pijač na prostem, saj v pijačo lahko zaide žuželka, ki jo lahko nehote popijemo, in nas piči v žrelo,” sklene.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Več novic

New Report

Close