Sončne opekline
Foto: Profimedia

Sicer je preventiva najbolj zdrava in učinkovita, ampak se vendar zgodi, da nas sonce opeče. Kako negovati opečeno kožo?

“Ob blagih sončnih opeklinah svetujemo simptomatsko zdravljenje z nanosom emolientov in uživanje dovolj tekočin, v primeru izrazitejših opeklin pa svetujemo pregled pri zdravniku, ki lahko predpiše topikalni kortikosteroid, sistemski nesteroidni antirevmatik ali sistemski kortikosteroid,” razlaga specialistka dermatovenerologije doc. dr. Maruška Marovt, dr. med., iz UKC Maribor.

Med dejavniki, ki jih povezujemo z nastankom kožnega raka, je najpomembnejši izpostavljanje UV žarkom. Neupoštevanje priporočil glede izogibanja soncu, ko je najmočnejše, pa je eno najpogostejših napak, ki jih delamo ljudje, in to množično, zato se incidenca melanoma med vsemi raki viša najhitreje.

Dermatologinja Katarina Šmuc Berger, dr. med., iz SB Izola

Če se pojavijo mehurji

Sogovornica svetuje, da mehurjev ne skušamo predreti, temveč jih prekrijemo s povojem ali obližem. V kolikor so se mehurji že predrli, pa jih umivamo z vodo in milom. “Pri predrtih mehurjih lahko pride do okužbe, ki se kaže z rdečino, oteklino, mehurji, ki so napolnjeni s prozorno ali gnojno vsebino, povišano telesno temperaturo, mrzlico, splošnim slabim počutjem ter otečenimi in bolečimi bezgavkami. V takem primeru je prav tako smiselno k zdravniku, ki lahko predpiše topikalni antibiotik. Ko mehurje namažemo z antibiotikom, jih pokrijemo s sterilnim obližem,” pove.

V primeru ponavljajočega se prekomernega izpostavljanja soncu opazujemo prezgodnje staranje kože, razvoj predrakavih in rakavih sprememb kože ter poškodbe očesa.

Doc. dr. Maruška Marovt, dr. med.

Opeče nas lahko tudi na oblačni dan in skozi oblačila

Sogovornica opozarja, da nas lahko opeče tudi skozi oblačila. “Če je koža pokrita z oblačili, ki imajo redkejše tkanje, ki prepuščajo ultravijolično svetlobo, je lahko opečena tudi pokriti del kože. Temnejša oblačila z gostejšim tkanjem nudijo boljšo zaščito.

Posebej moramo biti pozorni

  • V oblačnem vremenu, saj se izpostavljenost soncu zmanjša le za približno eno petino.
  • Ob vodi, na snegu ali pesku, ker sončno svetlobo odbijajo.
  • Na visoki nadmorski višini.
  • Steklo ščiti pred UVB, ne pa pred UVA žarki, vendar vetrobransko steklo v avtu deloma ščiti tudi pred UVA žarki.
Avtor
Piše

Noemi Kandus

Več novic

New Report

Close