Ne sme nam biti vseeno kakšno hrano uživamo

Sezonska zelenjava in sadje iz lokalnega okolja sta optimalno bolje dozorela in imata višjo hranilno vrednost.

“Najbolj kakovostna hrana je lokalnega izvora, ker ne prepotuje dolgih razdalj in ima številne prednosti. Slovenija ima raznovrstno in dobro ohranjeno naravno okolje, kjer je mogoče pridelati izjemno kakovostno lokalno hrano. Lokalna pridelava hrane pomeni manj pesticidov, dokazano manj antibiotikov, hormonov, konzervansov, in podobno,” navajajo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Lokalno pridelana sadje in zelenjava ne potrebujeta konzervansov, vendar pa sta lahko zaradi tega manj obstojna, a hkrati tudi bolj bogatega okusa.

Pot ‘od njive do krožnika’ vpliva na hrano in družbo

Zelo pomembno je, da je transportna veriga od pridelovalca do potrošnika čim krajša, saj se tako ohrani več hranil in vitaminov, hrana, ki je dolgo časa v transportu in skladiščena je manj kakovostna. Denimo, pri daljši verigi se zmanjšajo vrednosti nekaterih vitaminov (vitamini C, A, B in E). Kratke verige pozitivno vplivajo tudi na domačo pridelavo, kar vpliva na povečan obseg ponudbe raznolikih in kakovostnih pridelkov ter na znižanje cen in večjo potrošnjo. Povrhu vsega pa dolge transportne poti tudi onesnažujejo okolje.

Lokalna trajnostna oskrba ima tudi širši družbeni pomen: če se poveča potrošnja lokalno pridelanih izdelkov, se povečajo delovna mesta. Hkrati pa to vpliva tudi na ohranitev in razvoj podeželja.

Preverjanje porekla prehrane

Jasna informacija o izvoru surovin je zelo pomembna. Nacionalna shema ‘izbrana kakovost – Slovenija’ zagotavlja slovensko pridelavo in predelavo, kakovost izdelkov zaradi upoštevanja kratkih transportnih poti, omejenega časa transporta, visoko kakovostno krmo ter izpolnjevanje posebnih zahtev pri zdravstvenem varstvu živali, kot tudi v postopkih predelave in redno kontrolo v obratih pridelovalcev in predelovalcev, ki jo opravljajo neodvisni certifikacijski organi.

Zaenkrat ta certifikat nosijo mleko in mlečni izdelki, sveže perutninsko, goveje in nekatero svinjsko meso ter sadje. Se pa v to shemo postopoma vključujejo tudi drugi.

Viri:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close