“Nastanek krvnega strdka v venah – venska tromboza – najpogosteje nastane v nogah. Vene so nizko tlačni sistem, ki vrača kri nazaj proti srcu. Dejavnik tveganja za vensko trombozo je upočasnjen tok krvi, denimo, če ima nekdo zaradi poškodbe na nogi mavec ali leži v postelji nepokreten. Drugi dejavnik tveganja je povečana nagnjenost krvi k strjevanju – vzrok za to so lahko prirojena trombofilna stanja, onkološke bolezni, avtoimune bolezni, antifosfolipidni sindrom, pa tudi hormonska stanja, nosečnost in čas po porodu. Tretji dejavnik je poškodba žile, največkrat po vstavljenih venskih katetrih. Glavna nevarnost pri venski trombozi je nastanek pljučne embolije,” pojasni specialist kardiologije in vaskularne medicine ter interne medicine prof. dr. Aleš Blinc, dr. med., iz UKC Ljubljana. Doda, da je nastanek strdka v arterijah – arterijska tromboza – drugačna bolezen, ki običajno nastane zaradi natrganja aterosklerotične obloge. Na natrgani oblogi nastane strdek, kar v najslabšem primeru privede do popolne zapore žile, to pa lahko vodi v srčno ali možgansko kap ali do nastanka gangrene.
Venska tromboza pri športnikih ima običajno drugačen vzrok
Profesor pove, da se pri športnikih venska tromboza običajno pojavi na roki: tromboza podključnične vene. “Razlog za to je ponavljajoča se, majhna poškodba podključnične vene. Gre za veno, ki priteče iz roke in gre proti srcu med prvim rebrom, ključnico in mišicami. Na tem mestu, na tej ‘fiziološki ožini’, je vena lahko nekoliko pritisnjena, zlasti pri športnikih, ki ponavljajo hitre gibe z dvignjeno roko, ki jo obračajo navzven – kot to delajo košarkarji, igralci ameriškega nogometa, še bolj pa igralci bejzbola. Na mestu vstopa vene v prsni koš lahko pride do ponavljajočih se mikropoškodb podključnične vene in posledično do nastanka strdka. To je bilo opisano že leta 1875 in se imenuje Paget-Schroetterjev sindrom,” pojasni profesor dr. Blinc.
Sogovornik pove, da gre pri trombozi podključnične vene pri športnikih za zelo majhen delež venskih tromboz (približno štiri odstotke): pojavi se pri približno dveh osebah na 100.000 ljudi na leto. “Ko pa se nekaj takega zgodi vrhunskemu športniku, ki naj bi bil zdrav, se ljudje začnejo spraševati, kako je to mogoče.“

Kako se zdravi trombozo podključnične vene?
Profesor odgovarja, da se vsaka tromboza zdravi z antikoagulacijskimi zdravili (antikoagulanti), da se zmanjša nagnjenje krvi k strjevanju in tako prepreči dodatno nalaganje strdka in odtrganje strdka, ki bi lahko odletel v pljuča. “Dokler se človek zdravi z antikoagulanti, ne more igrati kontaktnih športov, saj ob udarcih lahko pride do krvavitev. Običajno zdravljenje z antikoagulanti traja tri mesece, je pa odvisno tudi od drugih dejavnikov. Če gre za hudo utesnitev podključnične vene, se v nekaterih primerih lahko utesnitev tudi operativno razreši, in sicer če gre res za utesnitev med prvim rebrom in ključnico, se lahko opravi resekcija oziroma odstranitev prvega rebra, kar poveča prostor pod ključnico,” sklene prof. dr. Aleš Blinc.