Natrgana ahilova tetiva – Prepoznajte poškodbo!

Oglasno sporočilo , 14. oktober 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Ste med gibanjem v spodnjem predelu meč občutili nenadno ostro bolečino? Se je okrog pete kmalu za tem pojavila tudi oteklina? Za vaše težave je morda krivo natrganje ahilove tetive za katero v kliniki Medicofit poznamo učinkovito metodo, ki vas reši vseh tegob!

Ahilova tetiva je najmočnejša in najdaljša tetiva v človeškem telesu, ki povezuje mečne mišice s petnico. Omogoča nam osnovna gibanja kot sta hoja in tek, ki sta ključna za vsakodnevno funkcionalnost in mobilnost.

Poškodba oz. natrganje ahilove tetive je ena pogostejših poškodba spodnjih okončin, ki se običajno pojavi pri odraslih starih med 30 in 50 let!

V kolikor se rehabilitaciji in zdravljenju stanja izogibamo, tvegamo vrsto dolgotrajnih težav, kot je kronična bolečina, omejena gibljivost in povečano tveganje za nove poškodbe. Veliko ljudi se tako odloči za strokovno pomoč vodilne klinike Medicofit,ki je pomagala že mnogim.

Kako je sestavljena Ahilova tetiva ?

Ahilova tetiva povezuje mišici gastrocnemius in soleus s petnico, kar nam omogoča prosto gibanje stopala in gležnja.

Mišica gastrocnemius je površinska mišica, ki se izboči ob stoji na prstih, mišica soleus pa se nahaja pod njo. Skupaj tako tvorita glavno mišično maso meč, ki je ključna za gibanje in stabilnost naših nog.

Čeprav je ahilova tetiva močna inprenaša velike obremenitve, je zaradi svoje vloge pri gibanju pogosto izpostavljena poškodbam. Prekomerna sila ali nenadni gibi lahko povzročijo njeno natrganje ali celo pretrganje, kar zahteva strokovno rehabilitacijo.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kako nastane poškodba ahilove tetive?

Poškodbe ahilove tetive so posledica kombinacije različnih dejavnikov povezanih z obremenitvijo in gibanjem. Natrganje tetive je največkrat posledica aktivnosti kot so tek, skakanje ali nenadne spremembe smeri, med katerimi je tetiva izpostavljena velikim obremenitvam. 

Verjetnost poškodbe lahko dodatno poveča tudi nepravilna biomehanika gibanja in anatomske nepravilnosti kot so ploska stopala ali njihova prekomerna pronacija.

Dejavniki tveganja za poškodbo

Natrganje ahilove tetive je lahko posledica različnih vzrokov, med katerimi je nenaden silovit plantarni upogib stopala, direktna poškodba, dolgotrajne težave s tetivami ali degenerativni procesi.

Ste vedeli, da so poškodbe ahilove tetive še posebej pogoste pri športih, kot je tek, košarka, odbojka in skvoš? Vse te dejavnosti namreč vključujejo hitro gibanje, skakanje in nenadne spremembe smeri, kar znatno povečuje tveganje za poškodbo.

Poleg tega lahko k natrganju tetive prispeva tudi dolgotrajna uporaba kortikosteroidov, prejšnje poškodbe, diabetes, hiperparatiroidizem in različni genetski dejavniki, ki oslabijo strukturo tetive.

Povečano tveganje je tudi pri posameznikih z nepravilnostmi v stopalih. Med najpogostejše težave spadajo:

  • Pomanjkanje gibljivosti in moči mišicgastrocnemius in soleus,
  • omejena sposobnost dorzalnega upogiba gležnja, kar lahko vpliva na normalno mehaniko hoje in teka ter
  • pes cavus (visok stopalni lok), ki povzroči nenormalno porazdelitev obremenitve na tetivo.

Simptomi natrgane Ahilove tetive

Na poškodbo ahilove tetive nas opozarja nenadna in ostra bolečina, katero po besedah naših pacientov včasih spremlja tudi značilen “pok”.

Pogosta je tudi močna bolečina v mečih, kar dodatno otežuje premikanje okončine. Pacienti pogosto poročajo še o težavah pri hoji in teku, saj se njihova sposobnost gibanja precej zmanjša.

Pri posameznikih lahko opazimo, da skoraj nemogoč postane tudi dvig na prste, kateri gib je ključen za normalno izvedbo vsakodnevnih nalog.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Zdravljenje poškodbe Ahilove tetive

Natrganje ahilove tetive se običajno zdravi neoperativno, razen v primerih, ko je tetiva popolnoma pretrgana in konservativne metode niso bile uspešne. Zdravljenje tako sprva vključuje počitek, zdravila in specializirano fizioterapijo.

Za operacijo se odločimo v primeru, ko je tetiva popolnoma pretrgana oz. imamo opravka z vrhunskim športnikom!

V rehabilitaciji si z razteznimi vajami prizadevamo za povrnitev polne gibljivosti in kasneje   uvedemo še vaje za krepitev mečnih mišic, pri čemer še posebej poudarjamo ekscentrično gibanje.

Pravočasna in ustrezna rehabilitacija sta ključna za uspešno okrevanje in preprečevanje zapletov v prihodnosti!

Kako poteka fizioterapija v kliniki Medicofit ?

Klinika Medicofit velja za eno najboljših klinik fizioterapije, kjer se osredotočamo na celostno obravnavo naših pacientov in jim zagotavljamo strokovne in individualno prilagojene rehabilitacijske programe.

Naša zaveza k odličnosti in osebnemu pristopu je tisto, kar nas postavlja med sam vrh s področja rehabilitacije!

V kliniki ste sprva deležni strokovnega kliničnega pregleda, ki vključuje oceno gibljivosti, moči in funkcionalnosti prizadetega predela telesa.  Na podlagi informacij oblikujemo individualiziran načrt rehabilitacije, kateremu sledimo daljše obdobje.

Sprva se osredotočimo na lajšanje akutnih simptomov kot sta bolečina in oteklina. V kliniki nam je pri tem v pomoč najsodobnejša oprema aparatov in terapij kot je WINTECARE TECAR in SUMMUS LASER, ki omogočata hitrejše okrevanje.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pri obravnavi natrgane tetive, je sprva cilj ohranjanje gibljivosti sosednjih sklepov (kolčnega in kolenskega sklepa), kar lahko dosežemo že s preprosto uporabo stacionarnega kolesa.

Ko se gibljivost izboljša, se rehabilitacija usmeri na krepitev okoljskih mišic. To vključuje različne vaje proti uporu, ki aktivirajo sprednje in zadnje stegenske mišice ter mišice meč.

Poleg tega se rehabilitacija osredotoča tudi na izboljšanje ravnotežja in propriocepcije. Pacienta naučimo vaj, ki vključujejo različne položaje in gibanja na nestabilnih podlagah.

Ko posameznik doseže zadostno moč, gibljivost in ravnotežje, cilj rehabilitacije postane izboljšanje funkcije, v sklopu katere se osredotočimo na izboljšanje tehnike hoje ter teka.

S trdim delom, predanostjo in podporo strokovnjakov, naši pacienti ponovno uživajo v aktivnem življenju, polnem priložnosti in izzivov!

Za rehabilitacijo ahilove tetive izberite kliniko Medicofit, kjer vam bomo s strokovno ekipo omogočili gibanje brez bolečin!

VIRI

O’Brien M. The anatomy of the Achilles tendon. Foot Ankle Clin. 2005 Jun;10(2):225-38. doi: 10.1016/j.fcl.2005.01.011. PMID: 15922915.

Shamrock AG, Dreyer MA, Varacallo M. Achilles Tendon Rupture. [Updated 2023 Aug 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430844/

Arya N, Sasun A, Burile G, Harjpal P, Kovela RK. From Trauma to Recovery: A Comprehensive Management of Achilles Tendon Injury in a Young Female. Cureus. 2024 Jan 15;16(1):e52286. doi: 10.7759/cureus.52286. PMID: 38357068; PMCID: PMC10865149.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,506
30.03.2024 ob 10:27
298,579
16.11.2024 ob 12:24
113,057
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close