Nateg mišice: Pogosto prezrta poškodba!

Oglasno sporočilo, 16. december 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit

Kaj storiti, ko občutite nenadno bolečino v mišici med športnimi aktivnostmi? Se sprašujete, kako prepoznati, da ste si mišico nategnili? Kako dolgo traja, da se ta po nategu popolnoma zaceli? Ali ste vedeli, da se poškodba uspešno zdravi že s pomočjo fizioterapije?

Mišične poškodbe so najpogostejše poškodbe v športu, njihova pojavnost pa se giblje med 10% in 55%. Med pogostimi je tudi ti. nateg mišice, ki nastane zaradi njenega prekomernega raztezanja ali preobremenitve.

Ste vedeli, da več kot 90 % športnih poškodb nastane zaradi prekomernega obremenjevanja?

Če stanja ne zdravimo, lahko pride do kronične bolečine ali mišične oslabljenosti, poleg tega pa se poveča tveganje za ponovne poškodbe! Na srečo se nateg mišic v večini primerov uspešno reši s konzervativno obravnavo, ki vključuje ustrezno nego, počitek in fizioterapijo.

Kako točno poteka proces okrevanja po mišičnih poškodbah? Za nasvet smo se tokrat obrnili na strokovnjake ene izmed vodilnih klinik fizioterapije v Sloveniji!

Foto: Medicofit

Kaj je nateg mišice in zakaj se zgodi?

Nateg mišice je poškodba, ki nastane zaradi prekomernega raztezanja ali preobremenitve mišičnih vlaken.

Gre za stanje, pri kateri mišična vlakna niso več zmožna prenesti sile, ki deluje nanje, kar vodi do njihovega raztezanja, v hujših primerih pa celo do popolnega pretrganja mišice ali tetive.

Do natega mišice najpogosteje pride pri nenadnih, eksplozivnih gibih, ki zahtevajo hitro krčenje mišice, kar je pogosto pri šprintanju, skakanju ali hitrih spremembah smeri!

Pogosti vzroki za nateg vključujejo tudi nenadne spremembe obremenitve, mišično utrujenost, neustrezno ogrevanje, pomanjkanje gibljivosti in nepravilno biomehaniko gibanja.

Najpogosteje se nategnejo površinske mišice, ki delujejo čez več sklepov, saj so te izpostavljene večjim obremenitvam. Najbolj pogosto so poškodovane:

  • Rectus femoris (sprednji predel stegna),
  • semitendinosus (del zadnjih stegenskih mišic) in
  • gastrocnemius (mečne mišice).

Vrste nategov mišic

Ste vedeli, da natege mišic glede na obseg poškodbe delimo na tri glavne stopnje; blagi (stopnja I), zmerni (stopnja II) in hudi (stopnja III). Razvrstitev omogoča natančnejšo oceno poškodbe ter določa ustrezno zdravljenje in čas okrevanja.

Blaga oblika vključuje minimalno raztezanje mišičnih vlaken brez večjih poškodb. Prizadeta mišica strukturno ostane skoraj nedotaknjena, vendar lahko pride do mikroskopskih poškodb na posameznih vlaknih.

Pri zmernem nategu mišice gre za delno raztrganje mišičnih vlaken. Ta stopnja poškodbe je resnejša in običajno zahteva daljše obdobje okrevanja.

Huda oblika je povezana z resnejšopoškodbo, ki običajno zahteva kirurško obravnavo. Funkcija prizadete mišice je popolnoma izgubljena, poškodba pa ob neustrezni obravnavi pogosto povzroči trajne posledice.

Simptomi in znaki natega mišice

Prepoznavanje nategnjene mišice zahteva pozornost večih značilnih simptomov, ki se razvijejo ob poškodbi. Med najbolj opaznimi je bolečina, ki se pojavi nenadoma in je običajno ostra ali pekoča, povečuje pa se med gibanjem.

Prizadeto območje je na dotik tudi občutljivo, pri čemer se bolečina poveča, če na mišico pritisnemo ali jo poskušamo obremeniti!

Drugi pogost simptom je oteklina, ki nastane zaradi vnetja poškodovanih mišičnih vlaken. Oteklina je lahko vidna že takoj po poškodbi, vendar se pogosto razvije postopoma v nekaj urah. Povečano vnetje na prizadetem mestu lahko privede tudi do občutka napetosti ali utesnjenosti v mišici!

V hujših primerih se lahko na prizadetem področju pojavijo tudi modrice, ki se sprva kažejo v temnih odtenkih modre ali vijolične barve, med procesom celjenja pa se postopoma spreminjajo v rumeno ali zeleno.

Eden značilnih simptomov natega mišice je tudi omejena gibljivost. Pacienti klinike Medicofit pogosto opisujejo težave pri izvajanju določenih gibov, saj jih ne morejo izvesti v celotnem obsegu.

Pri pacientih je opaziti tudi očitno mišično šibkost. Zaradi poškodbe bo mišica izgubila del sposobnosti generiranja moči, kar se kaže v težavah pri opravljanju aktivnosti, kot so tek, skakanje ali dvigovanje.

Čeprav so simptomi lahko glede na resnost poškodbe različni, kombinacija bolečine, otekanja, omejene gibljivosti kaže na to, da mišica potrebuje ustrezno zdravljenje ter rehabilitacijo!

Foto: Medicofit

Kako ukrepamo po akutni poškodbi?

Pri nategu mišice je sprva ključna metoda PRICE (zaščita, počitek, hlajenje, kompresija in dvig), ki pomaga zmanjšati bolečino in oteklino.

Področje je priporočljivo hladiti v 15–20 minutnih intervalih večkrat na dan, kombinacija ledu in kompresijskega povoja pa dodatno pospeši regeneracijo!

Dvig poškodovanega uda nad raven srca pomaga zmanjšati nabiranje tekočine na prizadetem območju. V hujših primerih je za razbremenitev priporočljivo začasno uporabljati tudi bergle!

Okrevanje po nategu mišice ne vključuje le akutnih ukrepov, temveč tudi ustrezno fizioterapijo, ki je ključna za popolno obnovo funkcionalnosti mišice in pospešitev procesa celjenja.

Specialne vaje, manualne tehnike in napredne metode rehabilitacije tako pomagajo pri pravilni obnovi mišičnih vlaken ter zagotavljajo povratek v športne aktivnosti brez tveganja za dodatne težave!

Zdravljenje in rehabilitacija v kliniki Medicofit!

Pri zdravljenju poškodovanih mišic se številni pacienti odločijo za specializirano kliniko Medicofit, kjer so z uspešnimi programi rehabilitacije uspešno okrevanje omogočili že mnogim!

Rehabilitacija natega mišice v kliniki poteka skozi več faz, ki so zasnovane na način, da preprečijo ponovne poškodbe in zagotavljajo čim hitrejši povratek k običajneim aktivnostim.

Sprva se terapija osredotoča na zmanjšanje akutnih simptomov kot sta bolečina in vnetje. Pomembno je tudi, da pacient v začetnem obdobju mišice ne preobremeni, saj bi to lahko povzročilo dodatne poškodbe in podaljšalo čas okrevanja.

Foto: Medicofit

Po obdobju akutne faze se fizioterapija osredotoča na obnovo gibljivosti in mišične moči. Pacient začne z  izvedbo lažjih izometričnih vaj, ki omogočajo varno krepitev.

Ko se moč in gibljivost izboljšata je poudarek na izvajanju vaj za koordinacijo in ravnotežje. Pacienti izvajajo trening ravnotežja, ki vključuje vaje na nestabilnih površinah ter koordinacijske naloge, ki krepijo medsebojno usklajenost mišičnih skupin.

Za dodatno supešnost terapij v kliniki Medicofit strokovnjaki uporabljajo tudi napredno instrumentalno terapijo, kot je ultrazvočna krio terapija SIXTUS, HiTop elektrostimulacija in SUMMUS laserska terapija. Naprave pospešijo regeneracijo, zmanjšajo bolečino, izboljšajo prekrvavitev in pripomorejo k hitrejšemu okrevanju natega mišice.

Ko pacient skoraj popolnoma okreva, se fizioterapija osredotoči na specializirane vaje, ki simulirajo dejanske gibe in napore, ki jih zahtevajo določene športne aktivnosti.

Za čim hitrejše in uspešno okrevanje po nategu mišice je ključno, da hitro poiščete strokovno pomoč. Mnogo posameznikov izbere kliniko Medicofit, kjer s sodobnimi terapijami in individualiziranim pristopom poskrbijo, da se vrnete v vrhunsko formo!

VIRI
SantAnna JPC, Pedrinelli A, Hernandez AJ, Fernandes TL. Muscle Injury: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Rev Bras Ortop (Sao Paulo). 2022 Jan 20;57(1):1-13. doi: 10.1055/s-0041-1731417. PMID: 35198103; PMCID: PMC8856841.

Baoge L, Van Den Steen E, Rimbaut S, Philips N, Witvrouw E, Almqvist KF, Vanderstraeten G, Vanden Bossche LC. Treatment of skeletal muscle injury: a review. ISRN Orthop. 2012 Apr 26;2012:689012. doi: 10.5402/2012/689012. PMID: 24977084; PMCID: PMC4063193.

Järvinen, M. J. in Lehto, M. U. K. (1993). The Effects of Early Mobilisation and Immobilisation on the Healing Process Following Muscle Injuries: Sports Medicine, 15(2), 78–89. https://doi.org/10.2165/00007256-199315020-00002

Bleakley, C. (2009). Current Concepts in the Use of PRICE for Soft Tissue Injury Management. Physiotherapy Practice and Research, 30(2), 19–20. https://doi.org/10.3233/PPR-2009-30205

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,645
13.12.2024 ob 08:03
298,626
16.12.2024 ob 13:27
113,062
16.12.2024 ob 09:13
Preberi več

Več novic

New Report

Close