Nasveti za poletne dni za vse, ki se zdravijo zaradi raka

Foto: Profimedia

Bolniki, ki so se ali se še zdravijo zaradi raka, naj bodo poleti še posebej pozorni na hidracijo, zaščito pred soncem in pri izvajanju telesne aktivnosti.

Junij nam do sredine meseca ni prinesel pravega poletja, saj nam je postregel predvsem s plohami in vlago. Ker pa se najtoplejši letni čas vseeno začenja, je zdaj pravi trenutek za nekaj nasvetov glede prijetnega preživljanja sončnih dni, posebno, če se v tem obdobju zdravite zaradi raka.

Poletje veliko ljudem simbolizira svobodo, sproščenost, čas zase in preživljanje prostih dni z najdražjimi na krajih, kamor med letom ponavadi ne zahajamo. Z zaključkom šolskega leta in šolskih obveznosti se prehodno poslovimo od skrbi, oddahnemo od rutine in najdemo (nove) možnosti za polnjenje naših baterij. Poletje povezujemo tudi z odkrivanjem novih krajeh, druženjem s prijatelji, sorodniki in znanci, poletje je tudi čas piknikov in preživljanja časa v naravi.

Ta čudovit letni čas pa je lahko tudi naporen zaradi visokih temperatur, občasne tropske vlažnosti ali puščavske suhosti zraka in večje količine žuželk, ki so v tem času aktivne.

Najpomembnejši napotek: dobra hidracija

V mirovanju ob sobni temperaturi in normalni vlažnosti zraka izgubimo vsak dan približno 400 ml tekočine, ki je niti ne zaznamo. Ta količina se bistveno poveča ob telesni aktivnosti, višji temperaturi okolja in ob višji stopnji presnove, kar čutimo kot potenje. Količina izločenega potu se med posamezniki lahko zelo razlikuje in znaša dnevno tudi do 4 litre ali več.

Med zdravljenjem zaradi raka lahko nastane težava z zadostnim vnosom tekočin tako zaradi stranskih učinkov samega zdravljenja, občutljivih sluznic kot sprememb v okusu in vonju. Možnost dehidracije se poveča tudi ob pogostejšem odvajanju redkega, tekočega blata, kar je prav tako lahko posledica zdravljenja.

Zadostna količina tekočine je pomembna iz večih razlogov, saj pomaga pri hlajenju telesa (s potenjem), zagotavljanju primernih vrednosti krvnega tlaka in srčne frekvence, kot tudi pri zagotavljanju prožnosti kože in vlažnosti sluznic ter delovanja sklepov. Pomembna je tudi kot pomoč ledvicam, ki potrebujejo dovolj tekočine, da opravljajo svojo funkcijo izločanja uporabljenih in nepotrebnih snovi iz telesa.

Kako vemo, koliko bi morali minimalno popiti

Prvi znak dehidracije je žeja. Vendar se le-ta pojavi precej pozno in ko začutimo žejo, smo ponavadi že precej dehidrirani. Zato je preko poletja priporočljivo uživati tekočine ves čas po malem, po požirkih, da zagotovimo čimbolj enakomerno hidriranost telesa.

Najbolje si je zjutraj pripraviti v pollitrske  steklenice tekočino in jo preko dneva zaužiti vso. Tako vemo, koliko čiste tekočine zaužijemo preko dneva.

Kadar se dehidracija stopnjuje, pride do toplotne izčrpanosti, ki je predstopnja toplotnega udara. Toplotna izčrpanost se kaže z glavobolom, vrtoglavico, slabostjo, mišičnimi krči, izraženim potenjem in mlahavo kožo. Urin je temnejši, zmanjšana je tudi pogostnost male potrebe. Kadar se dehidracija še poglobi pa pride do toplotnega udara, ki predstavlje nujno stanje in potrebuje hitro ukrepanje. Toplotni udar se kaže z zmedenostjo, rdečo in vročo kožo, bruhanjem, vročino 39 ali več, kolapsom in motnjami srčnega ritma. Prva pomoč ob tem stanju je umik človeka v senco, hlajenje z mokrimi brisačami ter nudenje tekočine po požirkih.

Uživanje tekočine je predvsem poleti izjemnega pomena. Mnogim voda brez okusa ne ustreza, zato si jo lahko popestrijo z dodatkom kumare, zelene, zelišč ali sadja, prav tako pa so priporočljivi razredčeni sokovi ali razredčeni izotonični napitki. Tudi sadni sladoledi na vodni osnovi so dobri za pomoč pri zagotavljanju hidracije. Na drugem bregu priporočenega pa se nahajajo kofeinski napitki in alkohol, ki spodbujajo izločanje seča in se jim je v poletni vročini dobro izogniti.

Plavanje – da ali ne?

Vsem, ki se zdravijo zaradi raka, se odsvetuje plavanje v bazenih in stoječih vodah, saj so stoječe vode lahko vir okužb zaradi mikroorganizmov, ki se razmnožujejo v toplih vodah. Klorove spojine v bazenih lahko dražijo kožo, ki je zaradi zdravljenja lahko bolj občutljiva. Plavanje v morju ali rekah, kjer je voda čista, je lahko dobra ohladitev v primeru, da nikjer na koži ni nezaceljenih ran in da so sluznice cele. Tudi v času obsevanja se svetuje, da se kože, ki je obsevana, ne moči.

Sončenje?

Izpostavljanje soncu, ko je to najvišje na nebu, se odsvetuje vsem. Če se zdravite zaradi raka s sistemsko terapijo, je ob zdravljenju vaša koža lahko bolj občutljiva na sončne žarke in vas tudi v senci lahko opeče. Tudi ob obsevanju določenega dela telesa, je potrebno obsevani del zelo dobro zaščititi pred sončnimi žarki. Priporočljiva je uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem (SPF30 ali več, za obraz raje SPF50), ki ščiti tako pred UVA kot tudi pred UVB žarki. Ne pozabite na široko pokrivalo, ki poskrbi za senco tudi po zgornjem delu hrbta, ramenih in vratu. Svetuje se tudi nošenje dolgih rokavov iz naravnih materialov ali obleke, ki ima zaščito pred soncem – nekateri tipi kopalk ali majic. Vsekakor pa naj bo gibanje na soncu med 10.in 16.uro le za izjemne primere.

Fizična aktivnost

Poletje že samo po sebi kar kliče po gibanju v naravi, vendar je potrebno nekaj previdnosti ob visokih temperaturah. Priporočljivo je, da telesno aktivnost na prostem prihranite za jutranje ali večerne ure. V dneh, ko so tudi večeri in jutra vroči, pa se svetuje telesna aktivnost v klimatiziranih prostorih. Verjetnost toplotne izčrpanosti in toplotnega udara ob gibanju v vročini je zelo visoka, zato je potrebno premisliti o koristih in tveganjih gibanja v takšnih temperaturnih pogojih. Če se odločite za telesno aktivnost, poskrbite, da boste imeli s seboj dovolj tekočine, najbolje športne napitke v termovski steklenici, kjer bo ostala dlje časa ohlajena. Obvestite tudi družino ali prijatelje, kam greste in imejte pri sebi telefon, da lahko v primeru slabosti pokličete pomoč.

Druga pomembna zaščita

V času zdravljenja zaradi raka se lahko zelo spremeni afiniteta žuželk do pikanja in grizenja posameznika. Marsikdo poroča, da je v času, ko ima po kemoterapiji slabo kri (npr. nevtropenija) popoln mir pred komarji, ko pa se vrednosti v krvi normalizirajo, pa postane ponovno tarča vsej pikajočih insektov.

Najboljša je mehanska zaščita z mrežami na oknih, da se prepreči prihod nezaželenih gostov v bivalne prostore. Agresivna sredstva, ki se nanašajo neposredno na kožo niso zaželena. Bolje je nositi dolga oblačila in se na ta način zaščititi pred piki. Nasvetov, katere rastline in kateri vonji odganjajo žuželke, je polno. Izkušnje so pa precej raznolike in najbolje je, da vsak poišče njemu najbolj primerno zaščito.

V poletnih mesecih ne pozabite tudi na hranjenje zdravil na ustrezni temperaturi. Različna zdravila so različno (ne)obstojna ob višjih temperaturah, posebna skrb pa naj bo namenjena vsem zdravilom v obliki injekcij, tekočin, ampul, olj.

Naj bo poletje vsem prijeten in varen čas sprostitve in oddiha.

Za nasvet in več informacij obiščite forumu Kako živeti z rakom ali na forumu Limfom in levkemija.

Avtor
Piše

Jana Pahole

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close