»Vsake toliko me zaradi povečanega časa za računalnikom in, seveda, tudi nepravilne drže, zaboli v hrbtu. Običajno se malo razmigam, raztegnem in bolečina popusti. Tokrat pa je bilo iz dneva v dan huje.«
Prijateljica ji je za lajšanje bolečin svetovala kremo. »Takrat sem bila že na točki, ko bi poskusila vse,« priznava. »Najprej je ob toplotnem učinku kreme pasalo, nato pa je bilo vedno slabše. Kot da se mi je bolečina razširila po celem hrbtu, kot da prihaja od znotraj.«
Bolečina se je iz dneva v dan stopnjevala. Za vikend se je slabše počutila, kar je pripisovala utrujenosti ali morebitni virozi. »Ko sta se pojavila slabost in bruhanje, sem si še mislila, super, še to, trebušna viroza.« Ker se je vedno slabše počutila, bolečina je bila vedno bolj močna in ostra, je v nedeljo obiskala urgenco. Tam pa šok.
»Nikoli si ne bi mislila, da se za vsemi temi simptomi skriva nekaj povsem drugega.« Izkazalo se je, da ne gre za bolečine v hrbtu, niti ne za virozo. Diagnoza: hudo vnetje ledvic.
Kako torej ločiti med bolečino v hrbtu in bolečino zaradi vnetja ledvic?
Ljudje pogosto zamenjujejo bolečine v ledvicah z bolečinami v hrbtu, pravi dr. Aleksandra Visnovič Poredoš, specialistka družinske medicine iz Zdravstvenega doma Ljubljana (ZDL).
»Za razliko od bolečin v hrbtu, ki se običajno pojavijo v spodnjem delu hrbta, so bolečine v ledvicah globlje in višje na predelu hrbta. Ledvice se nahajajo pod prsnim košem, na vsaki strani hrbtenice,« pojasnjuje sogovornica.
Kdaj posumijo na vnetje? »Bolečina se lahko širi v trebuh ali dimlje. Bolečina je ostra, lahko v valovih. Bolečino lahko spremlja tudi slabost in bruhanje ter kri v urinu, takrat pomislimo na ledvične kamne. Kadar pa se ob bolečini pojavi še vročina in mrzlica, pogosta potreba po uriniranju, ki je boleče in je urin moten in čudnega vonja, pomislimo na vnetje sečil,« odgovarja dr. Aleksandra Visnovič Poredoš.