Ob odsotnosti natrijeva klorida bi izgubili občutek žeje, telo bi se izsušilo in zboleli.
Priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije in Organizacije združenih narodov za hrano in kmetijstvo je 5 g ali čajna žlička, za optimalno delovanje pa je za odrasle in mladostnike dovolj že 1,4 g, za otroke manj. To priporočilo podpira tudi NIJZ.
Skrb vzbujajoč podatek je, da Slovenci priporočeno količino soli presežemo, za kar 130 %. Največ je zaužijemo s kruhom in pekovskimi izdelki, sledijo mesni izdelki, vložena zelenjava ter pred pripravljena in pripravljena hrana.
Tveganja prevelikega vnosa soli
S prevelikim vnosom soli se poveča tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, kap in koronarne bolezni.
Čezmerno uživanje soli je škodljivo za vse, od najstarejših do najmlajših.
Velika Britanija po davku na sladkor, še davek na sol?
Tudi v Veliki Britaniji se že nekaj časa soočajo s podobno težavo, zato je britanska fundacija za srce (BHF), pozvala vlado naj uvede davek na visoko vsebnost soli in tako prisili podjetja in prodajalne, da zmanjšajo vsebnost soli v svojih izdelkih.
Številna živila, kot so žita za zajtrk, mesni izdelki, jedi iz krompirja po mnenju BHF vsebujejo preveč soli. Pozornost velja nameniti tudi živilom, ki veljajo za zdrava, to so ribe v konzervi in vložena zelenjava.
Sonia Pombo, vodja kampanje Action on Salt je podprla iniciativo BHF, saj meni, da bi na ta način vplivali na znižanje krvnega tlaka in posledično tudi na število smrti, kijih povzroči hipertenzija.
V Združenem kraljestvu so leta 2018 uvedli davek na sladkor, ki je povzročil, da so britanska gospodinjstva zaužila 30 g sladkorja manj na teden.
Znaki prekomernega uživanja soli:
- Žeja
- Pogosto odvajanje vode
- Nezbranost
- Otekanje
Kdaj pa je potreben večji vnos soli?
- Pri večjih telesnih naporih.
- Nekatera bolezenska stanja.
- Močno potenje.