Kaj je narcizem? Vse o grandioznem, ranljivem in visokofunkcionalnem narcisizmu

"Poslovna ženska s samozavestnim pogledom, simbol grandioznega narcisizma.
Foto: Profimedia

Od grandioznih karieristov, ki si prizadevajo za moč, do ranljivih duš, ki hrepenijo po potrditvi, in šarmantnih manipulatorjev, katerih očarljivost skriva globoko negotovost – narcisizem se kaže v različnih odtenkih. Spoznajte, kako se ti podtipi kažejo v odnosih, karieri in vsakdanjem življenju.

Narcizem je danes pogosto razumljen kot sinonim za pretirano samozadovoljstvo in iskanje pozornosti, vendar gre za veliko bolj kompleksen pojav. V sodobni družbi, kjer je izpostavljenost na družbenih omrežjih postala norma, postaja razumevanje narcizma še toliko bolj pomembno.

Kaj je narcizem?

Narcisizem je osebnostna značilnost, ki se kaže na spektru – od zdrave samozavesti do patoloških oblik. Pri nezdravem narcisizmu so značilni grandioznost, potreba po občudovanju, pomanjkanje empatije in manipulativnost. Navidezna samozavest narcisov pogosto skriva notranje občutke praznine in neadekvatnosti, zato se na kritiko ali neuspeh odzovejo z jezo, depresijo ali občutkom nemoči. Njihovi odnosi so pogosto površinski, saj imajo težave z intimnostjo in sprejemanjem partnerjeve avtonomije. Narcisi delujejo samozavestno, vendar njihova samopodoba temelji na trhlih tleh, kar vpliva na njihove odnose in obnašanje v vsakdanjem življenju.

Za fasado grandioznosti: Krhkost in praznina

  • Narcisizem se pojavlja na spektru, od zdrave samozavesti do patoloških oblik.
  • Nezdrav narcisizem vključuje grandioznost, potrebo po občudovanju, pomanjkanje empatije in manipulativnost.
  • Narcisi se pogosto dojemajo kot posebni ali edinstveni, vendar se počutijo necenjene in napačno razumljene
  • Grandioznost in občutek pomembnosti sta obramba pred notranjo praznino in občutkom neadekvatnosti.
  • Navidezna samozavest temelji na krhkih temeljih, kar povzroča močne čustvene reakcije na kritiko ali neuspeh.
  • Ob kritiki, ponižanju ali neuspehu narcisi pogosto reagirajo z jezo, depresijo ali občutkom praznine.
  • Narcisi imajo okrnjeno sposobnost empatije in težave pri vzpostavljanju čustveno globokih odnosov.
  • Njihova agresivnost je lahko očitna ali prikrita, pogosto pa ignorirajo vpliv, ki ga imajo na druge.
  • Narcisovi odnosi so pogosto nestabilni, površinski in zaznamovani z nadzorom ali izkoriščanjem.
  • Avtonomija partnerja pri narcisu lahko vzbudi občutke manjvrednosti in potrebo po nadzoru.
  • Narcisi imajo pogosto okrnjen občutek moralnih vrednot, kar vodi v moralno koruptivnost.
  • Lastno pomanjkanje morale upravičujejo z obrambo pred domnevnim pomanjkanjem morale pri drugih.

Podtipi narcizma

Zgodovinsko sta se v strokovnih krogih omenjala predvsem dva podtipa narcisizma. To sta grandiozni in ranljiv podtip. Vendar pa se je kasneje izkazalo (Russ et al., 2008), da lahko govorimo o obstoju še enega distinktnega podtipa – t. i. visokofunkcionalni narcisizem. Danes tako lahko govorimo o treh glavnih podtipih (Diamond et al., 2022; Gabbard, 1989; Gabbard & Crisp, 2018; Rosenfeld, 1987; Russ et al., 2008):

  • grandiozni oziroma debelokožni narcisizem,
  • ranljivi, krhki ali tankokožni narcisizem,
  • visokofunkcionalni ali ekshibicionistični narcisizem.

Pomembno je vedeti, da klasični diagnostični postopki, ki se opirajo na t. i. medicinski model diagnoze – torej, diagnostika s pomočjo DSM ali ICD – zaznavajo zgolj grandiozni podtip, medtem ko omenjena diagnostika o ranljivem in visoko delujočem narcizmu ne govori in ju zato tudi ne uspe niti zaznati in ne učinkovito obravnavati.

Grandiozni narcisizem

Grandiozni narcisi se vidijo kot posebni in edinstveni, kar jim omogoča ohranjanje stabilne, a krhke samopodobe. Navzven delujejo samozavestno in superiorno, a to pogosto skriva globoko negotovost in občutke neadekvatnosti. Njihovo vedenje je zaznamovano z grandioznostjo, aroganco in potrebo po občudovanju, ob tem pa težko sprejemajo kritiko, ki jo dojemajo kot osebni napad.

V odnosih narcisi druge pogosto obravnavajo kot objekte za zadovoljevanje svojih potreb. Partnerje omejujejo, nadzorujejo in manipulirajo, saj živijo v nenehnem strahu pred zavrnitvijo ali izgubo moči. Ljubosumje in omejevanje avtonomije partnerja sta zato pogosta spremljevalca njihovih romantičnih odnosov.

V socialnih interakcijah grandiozni narcisi težko razumejo čustva in izkušnje drugih. Čeprav morda dajejo vtis empatije, je to pogosto le taktika za manipulacijo. Kritiko ali občutek sramu spremlja jeza ali bes, vendar tega ne povezujejo z notranjo ranljivostjo, saj ostaja globoko nezavedna.

Narcisi si prizadevajo za moč in priznanje, pogosto na račun drugih. Vodilni položaji v karieri so zanje privlačni, ne zaradi odgovornosti, temveč zaradi statusa in občutka nadvlade. Njihova slaba moralna presoja jih vodi v racionalizacijo in projiciranje nemoralnih lastnosti na druge, pri čemer sami sebe vidijo kot zaščitnike pred koruptivnostjo okolice.

Grandiozni narcisizem tako ni zgolj osebnostna lastnost, temveč kompleksen vzorec vedenja in prepričanj, ki vpliva na vse vidike posameznikovega življenja – od odnosov do kariere. Za ljudi v njihovi bližini pa je pogosto izziv razlikovati med navidezno samozavestjo in dejansko krhkostjo, ki se skriva pod površjem.

Ranljivi narcisizem

Ranljivi narcisi, znani tudi kot tankokožni ali hiperpozorni, so izjemno občutljivi na kritike in odzive drugih. Že najmanjša pripomba lahko povzroči globoke občutke sramu, ponižanja in manjvrednosti. Navzven so njihovi znaki narcizma subtilnejši od grandioznega narcisizma, vendar se v njihovem notranjem svetu odvijajo intenzivne fantazije o lastni superiornosti, dobroti in posebnosti.

Za razliko od grandioznih narcisov, ki pozornost usmerjajo nase, so ranljivi narcisi bolj osredotočeni na odzive okolice. Pogosto poveličujejo lastne stiske in trpljenje, pri čemer si gradijo občutek moralne superiornosti. Identificirajo se z ljudmi, ki jih idealizirajo, in se pogosto znajdejo v podrejenih vlogah, kjer so prepričani, da zgolj pomagajo, čeprav so dejansko izkoriščani.

Njihova veličastnost je krhka, občutki praznine, osamljenosti in nezadostnosti pa so stalni spremljevalci. Kritike ali neuspehi jih močno prizadenejo in pogosto vodijo v jezo, zamerljivost ali depresijo. Ranljivi narcisi tako pogosto trpijo zaradi tesnobe in depresije, kar je v psihiatričnem okolju pogosto napačno diagnosticirano kot samostojna motnja, medtem ko ostane njihov osnovni narcizem neopažen.

S svojo tankočutno naravo in potrebo po potrditvi so ranljivi narcisi bolj dovzetni za notranje stiske, ki jih sami težko prepoznajo ali naslovijo, kar otežuje njihovo zdravljenje in obravnavo.

Visokofunkcionalni narcizem

Visokofunkcionalni narcisi so socialno vešči, očarljivi in prilagodljivi, zaradi česar pogosto ostajajo neprepoznani kot narcisi. Njihova družbena prijetnost in uspešnost jih postavljata v položaje spoštovanja, kjer njihova narcistična potreba po občudovanju in priznanju ostaja prikrita.

Ti posamezniki pogosto iščejo psihoterapijo, vendar jih ne vodi iskrena želja po osebnem razvoju. Psihoterapijo uporabljajo kot način za samoidealizacijo, saj jih delo na sebi dviguje v njihovih očeh in očeh drugih. Njihova notranja motivacija temelji na občutku večvrednosti, ne pa na pristni potrebi po spremembi.

Za razliko od drugih podtipov narcizma lahko visokofunkcionalni narcisi vzdržujejo dolgotrajne odnose in stabilno kariero. Kljub temu njihovi odnosi pogosto temeljijo na potrebi po priznanju in občudovanju, ne pa na avtentični intimnosti in ljubezni. Negotovost in strah pred izgubo nadzora nad partnerjem ju lahko vodita v omejevanje partnerjevih dejavnosti, interesov in kariere.

Njihova vključenost v altruistične in dobrodelne dejavnosti je pogosto motivirana z željo po prejemanju javne pohvale, kar jim omogoča ohranitev pozitivne samopodobe. To pogosto ustvarja iluzijo nesebičnosti, čeprav je njihov altruizem orodje za utrjevanje lastne vrednosti.

Visokofunkcionalni narcisi so, podobno kot grandiozni, odporni na čustvene rane, saj njihovi obrambni mehanizmi uspešno zavračajo občutke praznine, sramu ali tesnobe. Tako ohranjajo videz stabilnosti, vendar njihovi odnosi ostajajo površinski, pogosto izkoriščevalski in brez prave čustvene globine. Kljub fasadi samozavesti in uspeha so ti posamezniki ujeti v svoje notranje negotovosti, ki ostajajo skrite očem javnosti.

Več o različnih podtipih narcisov lahko odkrijete tem blogu, za tiste, ki raje berete v angleščini, pa vas čaka povezava TUKAJ. Ne zamudite tudi naslednjega članka, kjer bom razkril kompleksni odnos med narcizmom in narcistično osebnostno motnjo (NOM) – že naslednji teden!

Avtor
Piše

Aleš Živkovič, psihoterapevt, svetovalec, supervizor

Na univerzi Middlesex v Londonu je pridobil naziv magistra znanosti iz transakcijsko-analitične psihoterapije (MSc), Evropska zveza za transakcijsko analizo (EATA) mu je podelila status PTSTA s področja psihoterapije. Prav tako je na področju psihoterapije pridobil naziv certificiran transakcijski analitik (CTA-P). Izkušnje s psihoterapevtskim delom s posamezniki in skupinami je med drugim pridobival v okviru svoje zasebne klinične prakse v Londonu ter deloval v okviru nacionalne zdravstvene službe (NHS) v Veliki Britaniji. Bil je tudi član Sveta za psihoterapijo Združenega kraljestva (UKCP). Trenutno deluje kot psihoterapevt, svetovalec in supervizor z zasebno klinično prakso, v kateri se posebej posveča zdravljenju težav, povezanih s travmo iz otroštva, osebnostnimi motnjami ter težavami v odnosih. Velik del njegove psihoterapevtske prakse zajema psihoterapijo prek spleta, saj sodeluje s klienti s celotnega sveta. Aleš je ustanovitelj posebnega psihoterapevtskega pristopa, imenovanega interpretativna dinamska transakcijsko-analitična psihoterapija (IDTAP). Več o Alešu in kako stopiti v stik z njim, najdete tukaj
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
86,075
22.12.2024 ob 17:17
58,844
22.12.2024 ob 18:22
16,310
29.11.2024 ob 20:50
3,412
23.10.2018 ob 17:35
Preberi več

Več novic

New Report

Close