Srbečica lasišča je vnetna ali infekcijska reakcija lasišča na samem korenu las. Čeprav se lahko pojavi pri obeh spolih in v vsaki starosti, je intenzivno brazgotinjenje lasišča najbolj pogosto pri ženskah med 35 in 70 letom starosti. Značilno je srbenje in pekoč občutek, ki ga spremlja rdečica, draženje kože, luščenje, povečana kseroza (suha koža) in s praskanjem in česanjem nastale mikrolezije. Pogosto se pojavijo kot posledica blage alergijske reakcije ali preobčutljivosti na nov preparat za nego las in lasišča. Srbečica se poslabša v obdobju intenzivnega fizičnega in duševnega stresa, ob prehladih, depresiji, tesnobi, anksioznosti. Za odpravo teh težav se priporoča uporaba nežnih pripravkov na osnovi zdravilnih rastlin, ki vsebujejo močna protivnetna sredstva in pomagajo ublažiti neprijetne simptome.
Pomoč narave
Nim (Azadirachta Indica) je izjemno priljubljena rastlin za nego las, ki pomaga pri izpadanju las, prhljaju in krepi zelo šibke lase. Izvlečki listov zmanjšujejo srbež lasišča in spodbujajo rast las. Olje ima močan protivnetni učinek in se lahko uporablja pri vnetnih boleznih in luskavici lasišča. Pri zdravljenju razdraženega lasišča se najpogosteje uporablja prah, ki se lahko meša z olivnim ali kokosovim oljem. Lahko se ga doda naravnim šamponom in uporabi pri vsakem pranju las.
Oves (Avena sativa) in fino mleta, prečiščena ovsena moka se pogosto uporabljata za zmanjšanje draženja kože in srbenja. Je osnovna sestavina mnogih kozmetičnih izdelkov, kot so nežni šamponi za občutljive lase. Beta-glukan, avenatramid in druge zdravilne snovi pomirjajo razdraženo kožo zaradi srbenja, atopičnega dermatitisa, psoriaze in drugih kožnih bolezni.
Čaj iz prave koprive (Urtica dioica) lahko ublaži vnetje lasišča. Koristne sestavine, kot so kalcij, mineralne soli, vitamin A, karoten, tanin in vosek, krepijo korenine las in preprečujejo izpadanje. Za krepitev korenin in stimuliranje rasti las se priporoča masaža lasišča z nekaj kapljicami tinkture iz kopriv.
Aloe Vera (Aloe Barbadensis) je dobro znani antipruritik (olajša srbenje). Vsebuje antibakterijske in protiglivične lastnosti, ki so učinkovite pri čiščenju in zdravljenju lasišča. Njeni encimi delujejo kot piling na mrtve celice lasišča, aminokisline pa pomagajo pri zdravi rasti las.
Iz raziskovalnega kota
Intenziven srbečica lasišča je pri bolnikih s psoriazo vedno bolj prisotna. Psoriaza je kronična, ponavljajoča se avtoimunska bolezen, za katero je značilna motnja imunskega sistema. Ima velik vpliv na kakovost življenja bolnikov. Ljudje z diagnozo psoriaze se pogosto soočajo z dolgotrajno in intenzivno srbečico lasišča, ki je tako močna, da povzroča močno izpadanje las.
Literatura
1. Jonathan NG, Chong A, Foley PA. The itchy scalp. Medicine Today. 2008; 9(7): 42-50.
2. Baudoux D. Aromatherapy- Healing with essential oils. Douce Alternative. Amyris.2007.
3. Čabrijan L, Kahler T. Association of psoriasis with other diseases. Acta Med Croatica, 69 (2015) 59-63.