Naravno nad neprijeten vonj stopal

U. L., 10. avgust 2021
Zdravje

Neprijeten vonj stopal praviloma ne velja za bolezen, temveč za povsem naraven pojav. Kljub temu je pritegnil pozornost številnih strokovnjakov in dobil strokovno ime bromodoza.

Neprijeten vonj stopal je posledica potenja stopal, ki so dlje časa v zaprtem okolju nogavic in čevljev. Ne pozabite, da je v stopalih več žlez znojnic kot v pazduhah, torej ni nič čudnega, da se v noge tako potimo. Vendar pa znoj sam po sebi ne zaudarja. To se zgodi, šele ko se mu pridružijo bakterije. Od kod? Toplo in vlažno okolje v čevljih je idealen kraj za razmnoževanje bakterij, njihovi presnovki pa v kombinaciji z znojem povzročijo neprijeten vonj.
Večina ljudi skuša to težavo premagati z večjo higieno stopal. A na voljo je še boljša rešitev – naravni vonji številnih zdravilnih rastlin, ki skrivajo zelo močne lastnosti.

Pomoč iz narave

Materina dušica (Thymus serpyllum) spada med najboljše zdravilne rastline za bolezni dihal. Ker ima protivnetne, protibakterijske, protivirusne in protiglivične lastnosti, nam pomaga tudi pri drugih težavah, med njimi tudi pri zaudarjanju stopal. Pomaga namreč uničevati bakterije, s tem pa odpravlja neprijeten vonj.

Prava sivka (Lavandula angustifolia) je najbolj znana po antiseptičnem in antidepresivnem delovanju, zato pomaga pri nemiru, razdražljivosti in depresiji. Pozitivno pa deluje tudi na kožo, saj jo razkuži ter blaži, kadar je razdražena in vneta. Poleg tega se uporablja tudi kot naravno protimikrobno sredstvo za kožo, kot taka pa nevtralizira neprijetne vonjave stopal. Odpravlja tudi neprijeten zadah in zdravi okužbe v ustni votlini.

Travniška kadulja oziroma žajbelj (Salvia officinalis) ima protibakterijske lastnosti, zato je pogosto uporabljen v kozmetičnih postopkih. Razkuži kožo, zmanjša njeno razdraženost in otekline, zdravi glivične okužbe kože in pospešuje celjenje ran. Zmanjšuje nočno potenje. Priporočamo ga kot naravno sredstvo proti čezmernemu potenju stopal in neprijetnemu vonju stopal.

Čajevec (Melaleuca alternifolia) zdravi virusne, bakterijske in glivične okužbe, uporaben pa je tudi pri pripravkih za kožo. Vse pogosteje ga najdemo v kremah proti potenju stopal in neprijetnemu vonju.

Z raziskovalnega vidika

Neznosen in dolgotrajno neprijeten vonj stopal bi moral kljub vsemu vzbuditi sum, da gre za bolezen. Neprijeten vonj je namreč lahko eden od simptomov glivične okužbe stopal, imenovane »atletsko stopalo«. Sum potrdimo z opazovanjem kože stopal in morebitnimi dodatnimi simptomi. To ni težko, saj glivično okužbo kože spremljajo vidni in neprijetni znaki: suha in razpokana koža stopal, luščenje in sprememba barve kože, srbenje in pekočina. Okužbo najpogosteje povzročijo dermatofitne glivice Epidermophyton floccosum, Trichophyton rubrum sensu stricto in Trichophyton interdigitale.

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,199
04.11.2024 ob 15:36
3,289
17.09.2024 ob 07:01
24,529
15.10.2024 ob 19:14
13,267
03.11.2024 ob 21:29
143,816
04.11.2024 ob 22:00
Preberi več

Več novic

New Report

Close