Tako opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), kjer pojasnjujejo, da je to posledica ozkih dihalnih poti ter pomanjkanja izkušenj z žvečenjem, zaradi česar lahko vdihnejo cele koščke hrane.
Otroke do tretjega leta starosti naj se med hranjenjem ves čas nadzoruje in mu ne pusti, da med jedjo govori, se smeji ali teče s polnimi usti hrane, saj se v takih primerih zgodi največ zadušitev.
Nacionalni inštitut za javno zdravje
Živila, nevarna za zadušitev
Kot navajajo na NIJZ, so za otroke do tretjega leta starosti zaradi možnosti za zadušitve nevarni koščki trdega sadja ali surove zelenjave, koščki mesa, sira …, katerih premer je manjši kot tri centimetre; pa tudi češnjev paradižnik, jagode grozdja, trdi ali gumijasti bonboni, pokovka, oreščki, arašidovo maslo in podobno, kar je težko pogoltniti ali imajo podobno velikost in obliko kot je otrokova dihalna pot in lahko hitro zaprejo grlo ali sapnik.
Arašidi še posebej radi zdrsnejo v grlo, potujejo po sapniku in obstanejo v pljučih, zato jih ne ponujamo otrokom, mlajših od pet let.
NIJZ svetuje, da za otroke do tretjega leta starosti:
- Surovo zelenjavo in trdno sadje, kot sta korenje ali jabolko, naribamo ali drobno narežemo
- Sadju odstranimo peške in koščice
- Jagode grozdja in češnjev paradižnik narežemo na četrtine;
- Meso narežemo na drobne koščke
Med vožnjo naj ne je
Prav tako NIJZ svetuje, da majhnemu otroku ne dajemo hrane med vožnjo v avtomobilu, saj lahko ob nenadnem zaviranju, vožnji čez luknje ali ob ostrem zavijanju otroku zleti košček hrane in se začne dušiti. Če vozimo, pa mu ne bomo mogli takoj pomagati.
Da brez našega dovoljenja dojenčku/malčku ne smejo dajati nobene hrane, poučimo tudi starejše otroke.
Vir: https://nijz.si/zivljenjski-slog/preprecevanje-poskodb/zadusitve-majhnih-otrok-s-hrano/