Ustrezna zaščita pred soncem je ključnega pomena skozi celo leto, še toliko bolj pa poleti. Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo sončnemu ultravijoličnemu sevanju izpostavljeni že pri povsem vsakdanjih aktivnostih na prostem, kot so kolesarjenje, delo na vrtu, hoja v šolo ali službo in podobno. Tega se marsikdo od nas ne zaveda, zato pozabimo na ustrezno zaščito kože oziroma se s kremo za sončenje namažemo samo, ko nam je vroče, ko se veliko zadržujemo na soncu in ko sami presodimo, da bi bilo to smiselno. Sem pa običajno ne uvrščamo situacij, ko je zunaj oblačno oziroma se zadržujemo v senci, čeprav bi naša koža tudi v teh primerih potrebovala ustrezno zaščito.
Foto: Lili Čadež
Znano je, da prekomerno izpostavljanje soncu lahko vodi do neželenih vplivov na človeško telo. Škodljivi učinki se na koži lahko pokažejo v akutni (sončne opekline) ali kronični obliki (kožni rak, pospešeno staranje), vplivajo pa lahko tudi na oči in imunski sistem. Če ste bolj svetle polti, boste bolj dovzetni za sončne opekline. Med te spadajo intenziven občutek toplote, občutljivost na dotik, koža nas lahko srbi, skeli, nastanejo lahko tudi majhni mehurčki, ki se nato začnejo luščiti. Dermatologi opozarjajo, da se prvi simptomi sončnih opeklin pojavijo po približno štirih urah izpostavljenosti soncu. Nato se v naslednjih 24–36 urah poslabšajo, stanje pa naj bi se umirilo v 3–5 dneh. Po tem obdobju je pravilna nega naše kože ključnega pomena, saj je koža razdražena in poškodovana. V izogib temu je treba že pred aktivnostmi na prostem ali poležavanjem na plaži izbrati primeren faktor zaščite pred soncem.
Kaj vpliva na nakup kreme za sončenje, smo povprašali tudi vplivnico Lili Čadež, ki pravi, da je pri izbiri kreme za sončenje precej kritična: ”Pri sončni kremi, ki jo uporabljam, želim obkljukati naslednje 3 kriterije: prvi je, da sončna krema po nanosu ne pusti tistega “mastnega” občutka na koži. Veliko časa preživim zunaj, in če želim biti cel dan primerno zaščitena pred soncem, moram uporabiti kar nekaj sončne kreme, zato res ne želim, da me ves čas spremlja neprijeten in masten občutek na koži. Drugi kriterij je, da sončna krema ne povzroča mozoljčkov in tretji je bela sled na koži. Ne moti me, da je sončna krema bela, me pa moti, če mi vtiranje v kožo vzame veliko časa,” pravi Lili in doda, da je našla pravo sončno kremo, ki jo uporablja že več kot pet let.
”Pri Cien Sun sončnih kremah mi je všeč to, da obkljukajo vse moje 3 kriterije. Prav tako pa, da je ta res cenovno dostopna. Ko sem se nekaj let nazaj prvič srečala s sončno kremo Cien Sun, sem bila prepričana, da gre še za en slab produkt na trgu, zaradi njene ugodne cene … Ampak že po prvi uporabi sem “vzela” svoje besede nazaj in jo zdaj zaradi njene kakovosti uporabljam že več kot pet zapored,” pravi Lili.
Kateri faktor izbrati – 20, 30, 50?
To, kako močno je sonce, lahko preverimo na spletni strani Agencije Republike Slovenije za okolje. Ob tem pa moramo vedeti, da naša koža potrebuje dodatno zaščito vedno, ko je UV indeks višji od 3. Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje se indeks v poletnih dneh dvigne nad 8, kar pomeni, da moramo še dodatno poskrbeti za ustrezno zaščito kože.
Kaj to pomeni? Da moramo zaščitne kreme uporabljati vsak dan, pri tem pa sta najbolj pomembni količina in obnova nanosa. Za obraz velja pravilo dveh prstov, za telo pa približno 0,5 dl. Kremo moramo vedno enakomerno nanesti po vsej površini, kar je najbolj pomembno in česar se premalo zavedamo, pa je, da se je treba nanos obnoviti po dveh urah oziroma po vsaki aktivnosti, pri kateri se potimo ali jo izvajamo v vodi. Deli telesa, ki jih marsikdo od nas pogosto spregleda, so ušesa, linija lasišča, zadnji del vratu, narti in področje na zadnji strani kolen.
Dermatologi opozarjajo, da je vedno bolje uporabiti več kreme kot pa premalo. Ameriška akademija za dermatologijo navaja, da s preskromnim nanosom lahko njen zaščitni faktor močno razredčimo – nekatere strokovne navedbe celo pravijo, da kar za tretjino njene dejanske moči. Kremo z zaščitnim faktorjem moramo uporabljati vsak dan, na kožo pa jo vedno nanesemo vsaj 15 minut pred izpostavljanjem soncu, da se ta lahko vpije v povrhnjico kože. V poletnih dneh je najbolj priporočljivo uporabljati kreme z visokim zaščitnim faktorjem (ZF 30, še najbolj pa ZF 50), pri nakupu pa je smiselno biti pozoren tudi na podatek, ali je krema vodoodporna.
TUKAJ si poglejte celotno ponudbo krem in olj za sončenje znamke CIEN. Med njimi boste našli tudi kreme za naše najmlajše – tako v spreju kot priročni tubi, kar še posebej dobrodošlo, saj jo lahko pospravite v čisto vsako torbico in jo imate tako vedno pri roki.
Foto: Lili Čadež
Da bi se zaščitili pred soncem in zmanjšali tveganje za nastanek kožnega raka, je priporočljivo:
- poiskati senco, ko so sončni žarki najmočnejši, torej med 10. in 14. uro;
- nositi oblačila, ki ščitijo pred soncem (oblačila z UV zaščito);
- poskrbeti za ustrezna pokrivala (slamnik, kapa itd.) ter sončna očala;
- uporabljati kremo z zaščitnim faktorjem vsaj 30 ali več.
Redna uporaba sončne kreme, pravilno nanašanje in pozornost na obnavljanje nanosa tekom dneva so torej trije ključni dejavniki za zagotavljanje učinkovite zaščite pred soncem in ohranjanje zdrave kože skozi celo leto. Seveda pa je nega pomembna tudi po sončenju, ko se mora koža pomiriti in obnoviti. Tega se zaveda tudi naša sogovornica, vplivnica Lili Čadež: ”Nega po sončenju se mi zdi izjemno pomembna, ampak priznam, da tudi sama včasih nanjo pozabim. Letošnje poletje bo drugače, saj sem si že naredila veliko zalogo Cien Sun izdelkov in jih postavila na vidno mesto, tako da se vsak dan spomnim in jih uporabim.”
Najlepša gesta: Z nakupom izdelkov Cien Kids pomagate otrokom
Lidl že več let podpira tudi program Pomežik soncu, ki ga Zveza prijateljev mladine izvaja že vse od leta 1999. Namenjen je otrokom, katerim starši zaradi različnih socialnih stisk ne morejo omogočiti počitnic, zadnjih nekaj let pa gre na letovanje tudi približno 80 otrok s posebnimi potrebami.
Lidl tako v maju in juniju od vsakega prodanega izdelka iz redne ponudbe znamke Lupilu in Cien Kids prispeva 10 centov za letovanje otrok s posebnimi potrebami pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije. Več o programu Pomežik soncu preberite TUKAJ!
Foto: Lili Čadež