Velika noč velja za najpomembnejši krščanski praznik, saj verniki takrat praznujejo Jezusovo vstajenje. Njen datum se spreminja iz leta v leto, kar pomeni, da gre za premakljiv praznik. Praznujemo jo prvo nedeljo po polni luni, ki sledi spomladanskemu enakonočju 21. marca.
Največji krščanski praznik spremljajo nekatere tradicionalne dobrote, ki imajo globok pomen. Kruh, na primer, je znamenje božje dobrote in človekovega dela. Pirhi simbolizirajo pet Jezusovih ran in so hkrati tudi podoba groba ter simbol vstajenja. Hrenove korenine pa nas spominjajo na tri žeblje, s katerimi je bilo Jezusovo telo pribito na križ. Kljub številnim krščanskim tradicijam se je nekaj stoletij nazaj na veliko noč pojavil prikupen velikonočni zajček, ki otroke razveseljuje s takšnimi in drugačnimi dobrotami.
Legenda o velikonočnem zajčku
Nedavno nazaj je kot eden pomembnejših simbolov velike noči v naše kraje priskakljal velikonočni zajček. V noči pred praznikom naj bi otrokom prinesel košaro, polno pirhov in sladkarij ter jih skril nekje v hiši ali na vrtu. Legenda o velikonočnem zajčku prvotno izhaja iz Nemčije, od koder pa je bliskovito prodrla v svet. Sama simbolika še vedno ni povsem znana, a obstaja zgodba o revni materi, ki je svojim otrokom na vrt zakopala pirhe, da bi jih poiskali. Otroci so z iskricami v očeh naslednje jutro stekli na vrt, kjer so zagledali zajčka, ki se je tam znašel po naključju. Misleč, da jim je on prinesel te dobrote, so se ga veselili tudi naslednja leta.
Marsikdo se sprašuje, čemu so za simbol velike noči okronali prav zajčka in ne na primer kokoši, glede na to, da so pirhi eden glavnih simbolov največjega krščanskega praznika. Teorija pravi, da zajček zaradi velikega števila potomcev predstavlja simbol plodnosti in ponovnega rojstva. Najsi bo zajček ali kokoš, nam gurmanom je pomembno le to, da nam prinesejo sladke dobrote. Ko pa že govorimo o sladkih dobrotah – kaj če bi letos pripravili nekaj povsem drugačnega, celo netradicionalnega?
Velikonočni cake pops
Veliko noč navadno praznujemo v krogu dobrot, ki so se prenašale iz generacije v generacijo. Drži, da na praznični mizi ne smejo manjkati domača potica in orehovi piškoti, pa vendar je čas, da tradicionalno velikonočno pojedino še malce začinimo. Priprava velikonočnih cake popsov po prirejenem receptu sallysbakingaddiction.com je izjemno hitra in enostavna, pri pripravi pa vam lahko pomagajo tudi vaši najmlajši. Za povrh pa končni izdelek še izgleda kot slasten pirh!
Sestavine za vaniljev biskvit:
- 210 g večnamenske moke
- ½ čajna žlička pecilnega praška
- ¼ čajna žlička sode bikarbone
- ½ čajna žlička soli
- 115 g masla (sobna temperatura)
- 200 g sladkorja
- 1 jajce
- 2 čajna žlička vaniljevega ekstrakta
- 240 ml polnomastnega mleka
Sestavine za nadev:
- 100 g masla (sobna temperatura)
- 210 g sladkorja
- 3 čajna žlička mleka
- 1 čajna žlička vaniljevega ekstrakta
- mrvice
- čokolada (po izbiri)
Še preden se lotite priprave sladkih velikonočnih dobrot, se prepričajte, da je vaša kuhinja primerno opremljena. S pravimi pripomočki bodo opravila mnogo lažja. Big Bang je za vas pripravil posebno velikonočno ponudbo najbolj priljubljenih kuhinjskih aparatov in pripomočkov, s katerimi boste navdušili vse, ki jih boste gostili v prihodnjih dneh. Do popolne velikonočne ponudbe ste zdaj le klik stran.
Priprava:
- Pečico segrejemo na 180 stopinj in se lotimo priprave biskvita. V posodi zmešamo moko, pecilni prašek, sodo bikarbono ter sol. S pomočjo kuhinjskega mešalnika nato zmešamo maslo ter sladkor, dokler ne nastane lepa krema. Mešanici dodamo jajce in vaniljev ekstrakt ter stepamo na visoki hitrosti, dokler se sestavine ne zmešajo. Mešalniku zmanjšamo hitrost in mešanici postopoma dodajamo suhe sestavine in mleko. Priporočljivo je ročno premešati testo, da se znebimo velikih grudic. Testo nato enakomerno porazdelimo v pekač in ga v pečici pečemo približno 30–35 minut oziroma dokler zobotrebec, ki ga zapičimo v sredino, ni čist. Počakamo, da se biskvit ohladi.
- Sledi priprava glazure. S kuhinjskim mešalnikom stepemo maslo, da postane kremasto (cca 2 minuti). Maslu dodamo sladkor, mleko ter vaniljev ekstrakt. Povečamo hitrost stepanja in pustimo, da deluje približno 3 minute.
- Ohlajen biskvit zdrobimo na čim manjše koščke ter ga dodamo glazuri. Kuhinjski mešalnik naj mešanici temeljito združi. Nastalo zmes nato oblikujemo v estetske kroglice in jih položimo na pekač. Hladimo približno 2 uri.
- Iz hladilnika vzamemo le 2–3 kroglice hkrati. Čas je za okraševanje! Nadev lahko pripravite po želji. Glede na to, da je to velikonočna sladica, priporočamo, da posežete po večbarvnih čokoladah (npr. beli, jagodni, malinini in podobno). Izbrano čokolado raztopimo v vodni kopeli. Naše kroglice napičimo na palčko in jih potopimo v stopljeno čokolado. Ko so le-te estetsko oblite, jih okrasimo z mrvicami in poljubnimi okraski ter pustimo, da počivajo vsaj eno uro.
Ob velikonočni sladici se pogosto prileže tudi skodelica kave. Glede na to, da smo pogosto utrujeni od naporne peke, pripravo kave prepustimo kavnim aparatom. Če želite, da v vašem domu zadiši po kavnih zrnih, lahko preverite Big Bangovo velikonočno ponudbo in izberete pravega zase.
Priprava doma in praznične mize pred veliko nočjo je vse prej kot mačji kašelj. Veliko gospodinj potrebuje pomoč pri pripravi dobrot. K sreči je sodobna tehnologija tako napredovala, da za pripravo popolnega obroka sploh ni več potrebnega toliko truda in rok, saj kuhinjski aparati dobesedno opravijo delo namesto vas.
Vse, kar morate storiti letos, je, da se odpravite v trgovino in kupite vse potrebne sestavine ter da iz predalnikov izvlečete stare recepte ali preprosto poiščete nove in zavihate rokave. Vmes vam bodo na pomoč priskočili pametni kuhinjski aparati, ki bodo poskrbeli, da bodo vaše jedi ravno prav zapečene, vi pa boste imeli dovolj energije za težko pričakovane goste.
Ne spreglejte izjemne Big Bang ponudbe, ki vam bo pripravo velikonočnih dobrot olajšala v vseh pogledih.